views
Leczenie:
a. Reakcje miejscowe. Jeśli żądło znajduje się w ranie, należy je wyskrobać (nie wycisnąć) na zewnątrz. Rana powinna być dokładnie wymyta, a następnie powinno się przyłożyć do niej lód. W celu zmniejszenia niekorzystnych objawów można podać doustnie leki przeciwhistaminowe i przeciwbólowe. W przypadkach przebiegających ze znacznym obrzękiem wskazane są unoszenie użądlonej kończyny i doustna podaż steroidów.
b. Reakcje anafilaktyczne leczy się stosując postępowanie miejscowe, dożylną podaż płynów, leki przeciwhistaminowe (dożylnie 50-100 mg difenhydraminy) i steroidy (dożylnie 125 mg metylprednizolonu lub - również dożylnie - 2 mg/kg hydrokortyzonu).
(1) Jeśli pojawiają się objawy zagrażające życiu, należy podskórnie podawać adrenalinę 0,3-0,5 ml w rozcieńczeniu 1 : 1000 co 10—15 min.
(2) Jeśli obserwuje się skurcz oskrzeli, istnieją wskazania do zastosowania albuterolu z nawilżacza. Jeśli skurcz oskrzeli jest bardzo silny, może być konieczne wykonanie intubacji dotchawiczej.
(3) Pacjenci, u których doszło do spadku ciśnienia tętniczego, wymagają przetaczania dużych objętości płynów infuzyjnych; jeśli hipotensja nie ustępuje, stosuje się wlew dopaminy.
Domowe sposoby łagodzenia użądleń przez osy lub pszczoły.
Na miejsce ugryzienia należy położyć kwaśne okłady z octu, soku z cytryny, sody lub zimne kompresy (okłady z lodu przez ręcznik/ściereczkę ok. 20 minut),
Zazwyczaj pszczoły nie atakują same z siebie. Najczęstsze przypadki ukąszeń zdarzają się w czasie rojenia owadów, czyli w maju i czerwcu. Wtedy kilkadziesiąt tysięcy pszczół (bo tyle mieści się w ulu) wylatuje z ula i zbiera się w rój. Ma on najczęściej kilkanaście metrów średnicy, przypomina ciemną chmurę deszczową, przemieszcza się na wysokości drzew, by w końcu usiąść na ich gałęzi, tworząc swego rodzaju bańkę ważącą nawet do 3 kilogramów. Wówczas poruszający się w pobliżu przypadkowy przechodzień musi mieć się na baczności, gdyż pszczoły mogą zaatakować.
Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do os pszczół lepiej nie odganiać ręką, bo może się to skończyć śmiertelnie dla owada, a boleśnie dla broniącego się człowieka. Pszczoły bowiem nerwowo reagują na gwałtowne ruchy i raczej nie mamy co liczyć na to, że bez zemsty odlecą.
Co ważne - bezpośrednie użądlenie osy czy pszczoły w język bądź dziąsła, a tym samym działanie jadu na śluzówkę jamy ustnej, języka lub przełyku jest bardzo niebezpieczne! Może grozić uduszeniem! Wówczas niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarza! Dlatego warto zwrócić uwagę -zwłaszcza w przypadku dzieci - na to, czy wkładając do ust pokarm, nie wkładamy wraz z nim owada.
Komentarze
0 comment