Jak zmniejszyć czynsz za mieszkanie?
Jak zmniejszyć czynsz za mieszkanie?
Zmniejszenie czynszu za wynajem mieszkania nie oznacza rezygnacji z komfortu i wygody, a jedynie znaczne oszczędności. Zmniejszenie czynszu za wynajem mieszkania nie wymaga rezygnacji z komfortu i obniżania oczekiwać w stosunku do najmowanej nieruchomości. Wynajmujący, zależnie od indywidualnych preferencji, może podjąć decyzję o zmianie lokalizacji lokalu, znalezieniu współlokatora albo zmianie mieszkania na mniejsze aby zaoszczędzić średnio od 400 złotych miesięcznie.


  • Zmiana lokalizacji obniża koszty najmu
    Podstawową i najłatwiejszą formą zmniejszenia czynszu za wynajem mieszkania jest zmiana jego lokalizacji. Dotyczy to głównie większych miast, w których ceny najmu lokali są znacząco wyższe w śródmieściu i jego okolicach, w porównaniu do nieruchomości położonych na jego obrzeżach. Przenosząc się z centrum możemy zaoszczędzić, w zależności od wielkości mieszkania, średnio od 500 do 1 500 złotych. Przy zmianie lokalizacji należy zwrócić szczególną uwagę na infrastrukturę, bliskość sklepów, ośrodków rozrywki, a zwłaszcza dogodny dojazd do pracy aby nie traci zbyt dużo cennego czasu oraz pieniędzy na dojazdy. 
  • Współlokator zmniejsza czynsz o połowę
    Równie efektywnym sposobem na obniżenie kosztów najmu jest posiadanie współlokatora. Najniższe opłaty poniesiemy w przypadku podziału czynszu za kawalerkę. Niestety problematyczne przy tym rozwiązaniu jest znalezienie odpowiedniego sublokatora. Podobne opłaty są w przypadku wynajęcia pokoju, za który zależnie od lokalizacji zapłacimy średnio od 400 do 800 złotych. Wygodniejszą opcją jest podnajmem pokoju w wynajmowanym już przez nas mieszkaniu. Kluczową kwestią w tym wypadku, są zapisy w umowie najmu, które uniemożliwiają posiadanie współlokatora albo wymagają zgody właściciela na wprowadzenie drugiej osoby do mieszkania. Należy pamiętać, iż odpowiedzialność w znacznym stopniu ponosi główny najemca. Rozwiązaniem jest spisanie umowy z sublokatorem, co daje podstawę do roszczenia o zapłatę czynszu albo poniesienia kosztów napraw. 
  • Obniżenie standardu i wielkości mieszkania
    Dogodnym rozwiązaniem na zmniejszenie czynszu za wynajem mieszkania, bez konieczności zmiany lokalizacji czy posiadania współlokatora, jest najem lokalu o niższym standardzie. Nieruchomości położone w nowych budynkach, z windami i ochroną oraz garażem podziemnym, są droższe ze względu na wysokie koszty eksploatacji, za które wynajmujący musi zapłacić w czynszu. Wyższe opłaty poniesiemy również za mieszkanie wykończone ponad standard i w pełni wyposażone. Zaoszczędzić możemy zmieniając mieszkanie na mniejsze. Przy przeprowadzce z lokalu dwu pokojowego do kawalerki średnio zaoszczędzimy 1000 złotych miesięcznie. Wybierając małe mieszkanie w kamienicy nie musimy rezygnować z dogodnej lokalizacji i wysokiego standardu. 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!