Jaki jest dobry materac do spania? Jakie materace są najzdrowsze? Czym kierować się podczas wyboru materaca?
Jaki jest dobry materac do spania? Jakie materace są najzdrowsze? Czym kierować się podczas wyboru materaca?
Wybór materaca powinien być przemyślany, ponieważ w łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia. To tu regenerujemy swoje siły, odpoczywamy, łagodzimy nerwy i różne dolegliwości. Aby zatem odczuwać komfort, warto zadbać o zakupienie dobrego materaca, stelaża, podgłówka, poduszki, które zagwarantują nam dobrą noc, po której przebudzimy się wypoczęci.

Materace do spania – jaki najlepszy
O jakości naszego snu decydują w dużej mierze materace do spania. Te dobrze dobrane dopasowują się do kształtu naszego ciała, co gwarantuje odpowiednie ułożenie kręgosłupa. Warte podkreślenia jest to, iż to właśnie zła jego kondycja jest podłożem około 60% chorób. Ze względu na ten fakt dokonując wyboru materaca ważne jest, aby wybrać model dopasowujący się do naszego ciała.
Po położeniu się na nim, materac powinien dostosowywać się do naszej sylwetki, dlatego jego powierzchnia powinna być zarówno elastyczna, jak i równa. To zagwarantuje podtrzymywanie naszego ciała oraz kręgosłupa w jego naturalnym kształcie.
Materace do spania nie powinny być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde.
Materace miękkie sprawiają, że kręgosłup wygina się, co nie jest odpowiednim ułożeniem dla jego kondycji.
Materace twarde utrudniają swobodny przepływ krwi. Takie materace do spania nie są zalecane osobom starszym oraz mającym kłopot z krążeniem krwi.
Materace dobrze dobrane odciążają kręgosłup, pozwalają na lekkie i naturalne wygięcie się go w pozycji na wznak oraz na jego proste ułożenie w pozycji bocznej. To gwarantuje nie tylko jego odciążenie, ale i właściwy przepływ krwi oraz odżywienie komórkowe.

Przed zakupem materaca warto zatem zwrócić uwagę na jego stopień twardości a także na nasze predyspozycje oraz ewentualne zalecenia lekarskie. Dużym zainteresowaniem cieszą się materace o średnim stopniu twardości, które gwarantują dobrą kondycję kręgosłupa podczas snu.

Materace do spania a nasze indywidualne potrzeby
Z racji tego, iż w małżeńskim łóżku śpią dwie osoby, często o różnym wzroście i gabarytach dokonując wyboru powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Jednym z nich jest długość materaca. Zasada jest prosta: warto zakupić materac co najmniej 20 cm dłuższy od największej osoby śpiącej w łóżku.
Szerokość materaca dostosowujemy do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań.
W przypadku grubości materaca należy przyjrzeć się naszej wadze. I tak osobom tęgim zaleca się zakup materaca grubego o wysokim stopniu twardości. Sytuacja ta może być trudna, jeśli waga partnerów jest bardzo rozbieżna. W takiej wypadku można dokonać zakupu dwóch rodzajów materacy, jednak tak samo wysokich, o różnym stopniu twardości i wypełnieniu, adekwatnie do naszych potrzeb.
Osoby z wadami postawy powinny rozpatrzeć zakup materacy wykonanych z materiałów, które wykazują dużą elastyczność. Do takich należą materace kieszeniowe, materace „multi pocket”, materace lateksowe, materace termo elastyczne oraz materace wysoko elastyczne.
Alergicy z kolei, a także osoby nadmiernie pocące się, wybierać powinni materace posiadające ściągane pokrowce, z możliwością wyprania ich w temperaturze 60 stopni C, która zabija roztocza. Dokonując zakupu warto zwrócić uwagę, by materace te pozbawione były wełny, czy końskiego włosa, bowiem są one komponentami alergizującymi.

Niektóre materace do spania mają dwie różne strony: stronę letnią i zimową. Dzięki temu możemy dopasować materac do warunków atmosferycznych, wybierając w ciepłe dni stronę z bawełną, zaś w chłodnę z wełną.

Celem wykorzystania w pełni walorów materaca zadbać należy o stelaż , który daje możliwość należytej jego wentylacji oraz przepływu powietrza.

Dobry sen to także otoczenie. Zadbajmy zatem, aby było ono wolne od kurzu oraz przewietrzone każdego dnia.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!