Jakich warzyw nie powinno się jeść razem? Jakich produktów nie łączyć ze sobą, aby nie przytyć?
Jakich warzyw nie powinno się jeść razem? Jakich produktów nie łączyć ze sobą, aby nie przytyć?
Istnieją takie produkty, których nie warto ze sobą łączyć, bowiem zestawienie ich przyczynia się do utraty cennych składników a nawet do zwiększenia ryzyka wystąpienia niektórych schorzeń/ Często z niewiedzy komponujemy dania, które osobno są wartościowe, jednak w połączeniu ze sobą nie przynoszą niczego dobrego. Warto dlatego zgłębić wiedzę na temat duetów pokarmowych szkodzącym nam.

Oto one:

Pomidor i dodatki
Pomidor to warzywo bogate w wiele witamin, głównie witaminę A oraz pierwiastki, żelazo i potas. Wykazuje właściwości uspokajające, poprawia samopoczucie, usprawnia wzrok, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.
Okazuje się jednak, że jego spożywanie nie powinno odbywać się w sąsiedztwie zielonego ogórka oraz białego sera, a więc z produktami, które notabene z pomidorem zwykliśmy jeść
Duet: pomidor i zielony ogórek to utrata cennej witaminy C.
Ogórek to warzywo nie zawierające zbyt dużej ilości witamin i minerałów. Jest także doskonałym warzywem dla osób dbających o linię, ogórek nie zawiera bowiem dużej ilości kalorii. Co ważne, zawiera w sobie enzym, który utlenia witaminę C, dlatego dodanie nawet niewielkiej ilości ogórka do sałatki, w której znajduje się pomidor, papryka czy pietruszka, pozbawi je witaminy, której jest w nich spora ilość.
Podsumowując: jeśli mamy ochotę na ogórka, jedzmy go, jednak bez innych warzyw.

Kanapka z twarożkiem i pomidorem smakuje, jednak może zagrozić naszym stawom. Kwasy znajdujące się w tym warzywie mogą wejść w reakcję z wapniem znajdującym się w białym serze prowadząc do odkładania się w stawach nierozpuszczalnych kryształków wywołujących w czasie chodzenia ból. Starajmy się dlatego unikać takiej kompozycji.

Mówiąc o warzywach przyjrzyjmy się również ziemniakom, po które zwykliśmy sięgać przygotowując obiad. Nie są one produktem kalorycznym. To dodatki, które zwykliśmy spożywać z ziemniakami sprawiają, że danie staje się bardzo kaloryczne.
Ziemniaki to źródło węglowodanów a ich spożycie wpływa na podniesienie poziomu glukozy we krwi. Aby go obniżyć, konieczna jest wzmożona praca trzustki, która produkuje również insulinę odpowiadającą za pracę komórek tłuszczowych. Tłuszcze niemal w całości zostają odłożone w magazynach, dlatego odradza się spożywania ziemniaków z dodatkiem masła, oliwy, oleju.

Mięso i ryby to produkty spożywcze, które wykorzystujemy równie często, o ile nie częściej, jak owoce i warzywa.
Mięso czerwone, a więc wołowina, wieprzowina, dziczyzna niejednokrotnie spożywana jest z czerwonym i wytrawnym winem. Połączenie takie, według dietetyków, nie jest jednak dobre, bowiem znajdujące się w winie garbniki utrudniają wchłanianie żelaza, w które czerwone mięso obfituje. O ile zatem mięso i czerwone wino smakują wyśmienicie, o tyle pod względem zdrowotnym zestawienie to nie należy do trafionych.

Ryby jak wiadomo są źródłem kwasów omega 3 szczególnie zalecanych dzieciom i osobom pracującym umysłowo. Kwasy te wspomagają funkcje obronne organizmu, zapobiegając stanom zapalnym czy chorobom nowotworowym.
Źródłem kwasów omega 6 jest natomiast olej słonecznikowy i kukurydziany. Okazuje się jednak, że jeśli w naszym organizmie jest duża ilość kwasów omega 6, zaś mała kwasów omega 3, kwasy pochodzące z olejów roślinnych mogą wspomóc proces starzenia organizmu.
Ze względu na ten fakt ryby nie powinny być smażone na oleju kukurydzianym i słonecznikowym a najlepiej, jeśli są przygotowywane na parze, są gotowane lub grillowane.
Ryb nie należy też łączyć ani z majonezem, ani z sosem winegret. Najlepiej sięgać po ryby w sosie własnym lub oliwie.

Wiele osób po zjedzonym obiedzie sięga po coś słodkiego. Niedobrym połączeniem okazuje się być zestaw składający się z mocnej herbaty i ciasta drożdżowego.
Znajdujące się w herbacie garbniki, które przyczyniają się do uzyskania jej gorzkiego smaku, hamują wchłanianie się białek, wiążą istotne dla organizmu pierwiastki (wapń, żelazo, cynk, miedź, magnez) a także niszczą witaminę B1, która z cieście drożdżowym się znajduje.
Delektując się zatem smakiem drożdżówki warto skusić się na filiżankę kawy, dzięki czemu witamina B1 nie zostanie utracona.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!