Jakie badania należy wykonać w pierwszych tygodniach ciąży?
Jakie badania należy wykonać w pierwszych tygodniach ciąży?
Prócz typowych badań monitorujących stan zdrowia i rozwój dziecka,, około 12. tygodnia lekarz może ci zaproponować badanie USG w celu określenia wieku ciąży oraz badania przesiewowe szacujące ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Rodzaj oraz liczba proponowanych badań zależą co wieku przyszłe mamy oraz tego, czy ciążę uważa się za ciążę wysokiego ryzyka.

Na czym polega badanie USG oraz jak często się je wykonuje w czasie ciąży?

Obecnie zaleca się. by wszystkie kobiety na początku ciąży przechodziły to badanie w celu określenia wieku ciąży. Podczas tego badania zostanie także określone, czy ciąża jest pojedyncza czy wielopłodowa. Natomiast między 18. a 20. tygodniem ciąży może zostać przeprowadzone ponowne badanie w celu oceny rozwoju płodu oraz określenia, czy umieszczenie łożyska jest prawidłowe.

Czy rozwój mego dziecka będzie monitorowany?

Tak. Lekarz będzie przeprowadzać badanie przedmiotowe zewnętrzne (poprzez dotyk; brzucha, aby skontrolować, czy macica i płód rozwijają się prawidłowo. Około 12. tygodnia ciąży sprawdzi też bicie serca dziecka za pomocą elektronicznego, ręcznego urządzenia do monitorowania pracy serca. Od około 20. tygodnia ciąży może także zacząć mierzyć obwód brzucha zwykłą taśmą mierniczą (od kości łonowej do szczytu ciąży). Choć ta metoda pomiaru nie jest zbyt dokładna, daje pewne wyobrażenie o tym, jak rozwija się maleństwo. Gdy data rozwiązania zacznie się zbliżać, lekarz zbada ułożenie dziecka. Jeśli wielkość czy stan zdrowia malca wzbudzą obawy, przeprowadzone zostanie badanie USG.

Mam 35 lat i po raz pierwszy spodziewam się dziecka. Dlaczego moją ciążę określa się jako wysokiego ryzyka?

Wyniki wielu aktualnych badań wykazują, że ryzyko związane z późną ciążą u zdrowych kobiet jest niewielkie. Najważniejsze jest zdrowie matki przed momentem zapłodnienia. Należy jednak pamiętać, że u starszych kobiet częściej występują pewne stany medyczne w czasie ciąży, takie jak np. cukrzyca, nadciśnienie lub łożysko przodujące (umiejscowienie całego łożyska lub jego części ponad ujściem wewnętrznym szyjki macicy). Ponieważ stany te mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. wymagają uważnego monitorowania oraz wiążą się z pewnymi ograniczeniami, dotyczącymi diety lub stylu życia.

Niestety również z wiekiem zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Na przykład ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa zwiększa się od 1 na 885 przypadków u kobiet w wieku 30 lat do 1 na 365 przypadków u kobiet w wieku lat 35,1 na 109 przypadków u kobiet w wieku lat 40 i I na 32 przypadki u kobiet w wieku lat 45. Jeśli masz około 40 lat, powinnaś poważnie wziąć pod uwagę przeprowadzenie badań genetycznych, ponieważ ryzyko wystąpienia wad genetycznych jest w twoim przypadku wysokie. Z wiekiem zwiększa się też ryzyko poronienia. Większość badań wykazuje, że kobiety w wieku powyżej 35. roku życia częściej muszą rodzić przez cięcie cesarskie, nie znamy jednak dokładnych przyczyn tego faktu.

Jakie badania można przeprowadzić, aby sprawdzić, czy dziecko ma zespół Downa?

Obecnie zaleca się, aby wszystkie ciężarne kobiety przechodziły badania przesiewowe pod kątem zespołu Downa. W pierwszym trymestrze może być wykonana ocena przezierności karkowej między 11. a 13. tygodniem i 6. dniem ciąży. Badanie to wykrywa około 75% przypadków tej choroby.

Istnieje też test łączący NT z badaniem krwi - za jego pomocą wykrywa się około 90% przypadków. Test ten także musi zostać przeprowadzony między 11. a 13. tygodniem i 6. dniem. Obecnie wykonuje się go tylko prywatnie. Kolejny test, zintegrowany, ma stopień wykrywalności 94% i polega na wykonaniu dwóch badań krwi w 12. i 15. tygodniu ciąży.

Biopsja kosmówki (CVS! to badanie diagnostyczne wykrywające błędy w chromosomach.Test ten przeprowadza się przez pobranie niewielkiej próbki kosmówki (z niej tworzy się później łożysko!, zwykle między 10. a 12. tygodniem ciąży. Igła zostaje wprowadzona przez powłoki brzuszne (robi się to pod kontrolą USG). Sposób wprowadzenia igły zależy od umieszczenia łożyska oraz techniki preferowanej przez lekarza. Wycinek / kosmówki może tez być pobrany cewnikiem przez kanał szyjki macicy. Z tym badaniem diagnostycznym wiąże się niewielkie ryzyko poronienia. (Metoda ta z uwagi na zwiększenie odsetka następowych wad kończyn została w większości zarzucona .]

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!