Jakie badania w 5 miesiącu ciąży? Jakie badania w 2 trymestrze ciąży? Jakie badania w 17 tygodniu ciąży?
Jakie badania w 5 miesiącu ciąży? Jakie badania w 2 trymestrze ciąży? Jakie badania w 17 tygodniu ciąży?
Jakie badania w 5 miesiącu ciąży? Jakie badania w 2 trymestrze ciąży? Jakie badania w 17 tygodniu ciąży? Który tydzień ciąży jest najgorszy?

Czy w 2 trymestrze ciąży czekają mnie badania przesiewowe?

Tak. Między 15. a 20. tygodniem ciąży przeprowadza się badania krwi w celu określenia stężenia różnych znaczników w krwi, np. hCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) oraz AFP (alfa-fetoproteiny). Poziom tego stężenia może wskazywać, czy dziecko ma zespół Downa czy nie. Jest kilka rodzajów badań przesiewowych: test podwójny mierzy poziom stężenia dwóch znaczników, test potrójny - trzech, poczwórny - czterech.Test podwójny wykrywa ok. 59% przypadków nieprawidłowości, test potrójny - ok. 75%. Badania krwi dają bardziej dokładne wyniki w odniesieniu do kobiet starszych (ponieważ u nich ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa jest większe). Ale pamiętaj: nawet wówczas, gdy wynik badania przesiewowego wykaże wysokie ryzyko wystąpienia choroby, nie oznacza to, że na pewno urodzisz dziecko z zespołem Downa. Badanie to mierzy bowiem jedynie czynnik ryzyka. Decyzja, czy dla potwierdzenia rozpoznania poddać się punkcji owodni - bada­niu diagnostycznemu - należy do ciebie.

Co to jest amniopunkcja?

Amniopunkcja (punkcja owodni) jest badaniem diagnostycznym, czyli takim, które z niemal stuprocentową pewnością informuje, czy płód w łonie matki wykazuje prawidłowość chromosomalną. Badanie to polega na pobraniu próbki wód płodowych. Próbkę tę poddaje się następnie analizie w celu sprawdzenia, czy w organizmie dziecka nie występuje jakaś poważna nieprawidłowość chromosomalna, np. zespół Downa.

Czy zostanie mi zaproponowana amniopunkcja?

To zależy. W niektórych szpitalach rutynowo przeprowadza się punkcję owodni u wszystkich ciężarnych kobiet w wieku powyżej 35 lat, ponieważ zespół Downa częściej zdarza się wśród dzieci matek starszych. Amniopunkcję proponuje się także kobietom ciężarnym, u których badanie przesiewowe dało wynik pozytywny, a ponadto kobietom, w których rodzinie -lub w rodzinie partnera - odnotowano przypadki pewnych wad wrodzonych albo urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Wiele szpitali proponuje raczej biopsję kosmówki niż punkcję owodni. Podstawową zaletą biopsji kosmówki jest to, że można ją przeprowadzić znacznie wcześniej niż amniopunkcję, bo już między 10. a 12. tygodniem dąży.

Kiedy wykonuje się amniopunkcję?

Badanie to zwykle przeprowadza się między 15. a 18. tygodniem ciąży, ewentualnie później, jeśli zostanie wykryta jakaś nieprawidłowość. Uważa się, że przeprowadzenie punkcji owodni przed 14. tygodniem ciąży może zwiększyć ryzyko poronienia. Natomiast po 15. tygodniu ciąży wody płodowe zwiększają objętość na tyle, że łatwiej pobrać odpowiednio dużą ich próbkę do badania bez narażania bezpieczeństwa płodu.

Jak wykonywane jest to badanie?

Za pomocą USG lekarz lokalizuje płód i łożysko, aby móc bezpiecznie pobrać próbkę wód płodowych. Następnie wprowadza do macicy przez ścianę brzucha długą, cienką igłę i pobiera nią niewielką ilość płynu owodniowego. Przed wykonaniem punkcji kobieta może poprosić o znieczulenie miejscowe.

Jak długo trzeba czekać na wynik amniopunkcji?

Próbkę wód płodowych wysyła się do laboratorium w celu założenia hodowli. Wyhodowanie odpowiedniej liczby komórek dziecka trwa od 1. do 2. tygodni. A zatem na wynik badania

Który tydzień ciąży jest najgorszy?

Ryzyko poronienia jest największe do 12 tygodnia ciąży.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!