Jakie leki można stosować w ciąży na przeziębienie? Leki bez recepty w ciąży – bezpieczne i zakazane
Jakie leki można stosować w ciąży na przeziębienie? Leki bez recepty w ciąży – bezpieczne i zakazane
Ciąża to wyjątkowy czas. Kobiety w ciąży dbają o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Niestety często przyszłe mamy borykają się z przeziębieniem, grypą czy choćby uciążliwą zgagą i wzdęciami. Wtedy najczęściej sięgają po dostępne bez recepty tabletki, syropy.

Czy wszystkie dostępne bez recepty leki są bezpieczne dla kobiety w ciąży i jej nienarodzonego dziecka? Czy kobiety karmiące mogą bez obaw zażywać tabletki, syropy, które mogą kupić bez recepty? Nie!

Popularne, łatwo dostępne (stacje benzynowe, sklepy) leki przeciwbólowe nie są tak bezpieczne jak przedstawiane są w reklamach. Będąc w ciąży należy ich unikać, szczególnie w I trymestrze, ze względu na toksyczność dla płodu oraz w III trymestrze, gdyż mogą być przyczyną komplikacji porodowych, z powodu osłabiania zdolności mięśni macicy do skurczów.

Leki w ciąży na ból głowy, gorączkę

Jeżeli w ciąży borykamy się z silnym bólem lub podwyższona gorączką sięgajmy poparacetamol (APAP, Codipar). Jest on najmniej niebezpieczny z tej grupy leków. Zaleca się nie stosować dłużej niż 3 dni, a dawka dobowa nie powinna przekraczać 4 g.

Natomiast kobiety karmiące piersią powinny sięgnąć po ibuprofen (ibum), ponieważ przenika on w małym stopniu do mleka.

Nie wolno zażywać natomiast aspiryny/polopiryny, gdyż może  doprowadzić do zaburzeń oddechowych u noworodka oraz wystąpienia krwotoków (rozrzedza krew).

O czym należy pamiętać?:

  • – Czysty paracetamol!

Nie zażywać preparatów złożonych – np. Gripex, , Solpadeine, zawierających oprócz paracetamolu inne substancje czynne (pseudoefedrynę, kodeinę, dekstrometorfan, kofeinę).

Leki w ciąży na n objawy „grypopodobne”

Przy pierwszych objawach przeziębienia i grypy bezpiecznie w ciąży można stosować:

  • – Preparaty z witaminą C (Rutinoscorbin, Ascorutical, Cerutin)
  • – Czosnek w kapsułkach (Alitol)
  • – Herbata z malin
  • – Mleko z miodem
  • – Syrop Prenalen (czosnek, koncentrat soku z malin, koncentrat soku z czarnej porzeczki, witamina C)

Preparaty te można stosować także profilaktycznie w okresach zwiększonej zachorowalności.

Kobiety karmiące nie powinny stosować preparatów czosnkowych, gdyż olejek eteryczny przechodzi do mleka i może zmieniać jego smak.

  • – Ziołowe preparaty napotne (herbatka/syrop z lipy lub czarnego bzu)
  • – Prenatal Grip Care
  • – Preparaty homeopatyczne: Paragrippe, Aflubin, Oscillococcinum, Engystol (wszystkie leki homeopatyczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących).

Jeżeli objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż choroba może wymagać kuracji antybiotykowej. Niewyleczona infekcja bakteryjna może być bardzo niebezpieczna dla dziecka!

Leki w ciąży na gardło:

Kobiety w ciąży ból gardła złagodzić mogą stosując preparaty zawierającechlorowodorek benzydaminy (Tantum Verde, Septolux, Hascosept), dostępne głównie w postaci aerozoli.

Innym rozwiązaniem są środki homeopatyczne (Homeogene 9, Homeovox).

Zakazane są natomiast inne popularne preparaty takie jak: Cholinex, Strepsils, NeoAngin. Jak również  tradycyjne pastylki Tymianek i Podbiał oraz płukanki gardła naparem z szałwi.

Leki w ciąży na kaszel:

Bezpiecznymi lekami na kaszel są tradycyjne syropy łagodzące stany zapalne górnych dróg oddechowych: domowy syrop z cebuli lub syrop z babki lancetowatej(Plantagen), dodatkowo o działaniu wykrztuśnym.

Przy uporczywym, suchym kaszlu sprawdza się homeopatyczny syrop Drosetux.

Nie wolno zażywać preparatów z kodeiną (Thiocodin), dekstrometorfanem (Acodin, Tussal, Dexapini). Odradza się stosowanie syropu prawoślazowego, ze względu na dużą zawartość środków konserwujących.

Leki w ciąży na katar:

W ciąży można stosować tylko sól morską (Marimer, Sterimar), sól fizjologiczna (Tetrisal), krople homeopatyczne (Euphorbium) lub tabletki homeopatyczne (Coryzalia), pomocne również przy katarze alergicznym.

Nie wolno zażywać chlorowodorku pseudoefedryny (Sudafed, Acatar, Cirrus).

Leki w ciąży na dolegliwości gastryczne:

Z szerokiej gamy różnych grup leków na zgagę, będąc w ciąży wybierajmy  tylko środki zobojętniające kwas solny w żołądku, zawierające sole wapnia i/lub sole magnezu oraz alginian sodu (Gaviscon, Rennie). Preparaty te łagodzą również mdłości. Innym rozwiązaniem w walce z mdłościami/wymiotami jest homeopatyczny lek – Vertigoheel. Imbir również łagodzi mdłości, stosujmy go więc w kuchni, przyrządzajmy herbatki lub zażywajmy w gotowych preparatach np. Prenatal Complex.

Wspomagająco – siemię lniane, osłaniająco i regenerująco na błony śluzowe żołądka.

Wybierając środek zobojętniający zwracajmy uwagę na jego skład. Należy bowiem wykluczyć te, które zawierają sole glinu, który kumulując się w tkance nerwowej uszkadza ją –Alumag, Manti, Alugastrin, Maalox.

Leki w ciąży na wzdęcia:

Nie ma żadnych przeciwwskazań w stosowaniu simetikonu (Espumisan, Esputicon). Substancja ta nie działa w organizmie chemicznie lecz fizycznie, więc nie powoduje żadnych skutków niepożądanych.

Leki w ciąży na zaparcia:

Przede wszystkim odpowiednia dieta- dużo błonnika (warzywa i owoce, otręby, płatki owsiane), suszone śliwki, siemię lniane.

Regularne wypróżnianie ma w dużym stopniu wpływ na zapobieganie hemoroidom!

Zaparcia w ciąży zwalczajmy przy użyciu czopków glicerynowych. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste stosowanie rozregulowuje pracę jelit.

Ostrożnie z preparatami ziołowymi, zawierającymi wyciągi z surowców antrachinonowych (liść senesu, korzeń rzewienia, alona), które są dostępne w postaci herbatek lub tabletek (Xenna, Alax, Senefol, Radirex). Nie powinno się też stosować parafiny i oleju rycynowego (szczególnie w III trymestrze).

Leki w ciąży na żylaki i hemoroidy:

Z szerokiej gamy maści i czopków dostępnych na rynku bezpiecznie w ciąży można stosować maść nagietkową (żylaki nóg i odbytu), Posterisan (maść i czopki na hemoroidy). W przypadku innych preparatów należy skonsultować się z lekarzem.

Leki w ciąży na zapalenie pęcherza:

Aby złagodzić dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza należy stosować preparaty z żurawiną i dużą dawkę witaminy C. Ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów.

Pamiętajmy, że każda z nas jest inna i każda ciążą przebiega inaczej. Dlatego każdą dolegliwość najlepiej jest konsultować z lekarzem, który dokona profesjonalnej diagnozy i dobierze leczenie.

Wszystkie leki homeopatyczne są bezpieczne w ciąży oprócz kropli na bazie alkoholu.

Przy zakupie jakiegokolwiek preparatu w aptece należy informować farmaceutę o ciąży.

Ostrożnie z ziołami – nie każde zioła w ciąży są bezpieczne.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!