Jakie najlepsze smoczki dla dzieci, czyli wszystko co musisz wiedzieć o smoczku?
Jakie najlepsze smoczki dla dzieci, czyli wszystko co musisz wiedzieć o smoczku?
Zanim zdecydujesz się kupić smoczek dla swojego malucha, sprawdź, czy jest bezpieczny. Źle dobrany smoczek może twojemu dziecku wyrządzić poważną krzywdę.Nowoczesny, dobry smoczek nie spowoduje problemów z wymową. Nie zaburzy też naturalnego odruchu ssania, nie wpłynie negatywnie na zgryz ani na zdrowie dziecka.

Dlatego wybór smoczka nie powinien być w żadnym razie przypadkowy, podyktowany jego kolorem czy atrakcyjną ceną. Na co więc zwracać uwagę? Przede wszystkim smoczek dla dziecka powinien mieć na opakowaniu informację o ateście, symbol CE bądź EN1400, co oznacza, że spełnia on normy europejskie lub posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka bądź Centrum Zdrowia Dziecka.

Poza tym smoczek nie powinien zawierać  bisfenolu A – na opakowaniach wielu gryzaczków jest informacja „BPA free” bądź „nie zawiera BPA”. Bisfenol A to chemiczny utwardzacz, który jest groźny dla organizmu (m.in. zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia problemów hormonalnych). BPA może wydostawać się z tworzywa m.in. wówczas, kiedy jest ono uszkodzone bądź poddawane działaniu wysokiej temperatury (np. w trakcie sterylizacji). Produkcja akcesoriów z BPA jest zakazana w Unii Europejskiej, ale może być on w smoczkach sprowadzonych spoza UE.

Jak powinien być zbudowany smoczek?

Rączka smoczka powinna być dobrze zamocowana i gładka. Nie może mieć żadnych ostrych brzegów, którymi niemowlak mógłby się skaleczyć.

Główka smoczka może być wykonana z silikonu, kauczuku lub lateksu. Te pierwsze są trwalsze, nie mają zapachu ani smaku (w lateksowych czasem wyczuwalny jest zapach i smak gumy). Powinna być miękka, przypominać kształtem kobiecą brodawkę wraz z otoczką, i podczas ssania zachowywać się tak samo (taki smoczek ma na opakowaniu napisane „dynamiczny” albo „ortodontyczny”). Poza tym gumka smoczka powinna być lekko spłaszczona od strony języka i lekko wypukła od strony podniebienia – to zapobiega spychaniu języka w dół. Końcówka smoczka powinna być miękka w części, która znajduje się w buzi i twardsza w części znajdującej się między wargami. Dzięki temu, kiedy niemowlak ssie smoczek, mięśnie odpowiedzialne za prawidłowy rozwój zgryzu i aparatu mowy są stymulowane dokładnie w taki sam (prawidłowy!) sposób, jak podczas ssania piersi.

Tarcza smoczka, czyli część przylegająca do skóry wokół ust, powinna być dopasowana wielkością do twarzy dziecka i nie może zasłaniać noska, by nie utrudniać oddychania. Ważne, by tarcza smoczka była wyprofilowana i miała otworki. To pozwoli na prawidłową cyrkulację powietrza między smoczkiem a ustami dziecka. Od strony, którą tarcza przylega do skóry, powinna być bardzo delikatna, miękka, by podczas ssania nie podrażniała ani nie uciskała.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!