Jakie są rodzje kaw? Ile kaw można wypić w ciągu dnia? Czy kawa przyspiesza spalanie tłuszczu?
Jakie są rodzje kaw? Ile kaw można wypić w ciągu dnia? Czy kawa przyspiesza spalanie tłuszczu?
Wielu z nas zaczyna od niej dzień. Stawia na nogi i pobudza do działania. Ile filiżanek dziennie można jej wypić, który rodzaj kawy jest najlepszy i z jakimi dodatkami warto ją pić? Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z najbardziej popularnych napojów na świecie: kawie.

Kawa jest napojem, pod adresem którego często padają oskarżenia: utrudnia zaśnięcie, jeśli wypije się ją późnym popołudniem, wypłukuje wapń z kości, uzależnia, truje. Okazuje się tymczasem, że kawa nie szkodzi organizmowi, pod warunkiem, że pita jest z umiarem i w rozsądnych porach.

Istnieje wiele sposobów przygotowywania kaw. Do najbardziej popularnych zaliczyć można kawę po turecku, irlandzku, włosku i polsku. O każdej z nich powiedzieć można, iż pozytywnie wpływa na nasz organizm, zawiera w sobie substancje przeciwzapalne i przeciwutleniające, chroni przed starzenie i miażdżycą.
Kawa jest napojem, po który sięgamy stosunkowo często. Statystyczny Polak wypija w ciągu roku około 3 kg kawy.
Sprawdźmy zatem, jakie kawy proponują nam nasze sklepy.
Wybierając kawę zdecydować możemy się na kawę mieloną, w ziarnach, rozpuszczalną oraz napoje kawowe, które tak naprawdę dalekie są od kawy.
Największą popularnością cieszy się kawa mielona oraz rozpuszczalna. Tę pierwszą można parzyć lub stosować do ekspresu, kawa rozpuszczalna umożliwia szybkie przygotowanie lecz nie nadaje się do przygotowania w ekspresie.

Kawa w ziarnach
Ze względu na swe walory, najbardziej wartościową kawą jest ta w ziarnach. Warto dlatego kupować właśnie ją, mieląc ziarna tuż przed zaparzeniem.
Najważniejszy w kawie jest aromat a kawa w ziarnach ma najmocniejszy ze wszystkich kaw. W jej ziarnach znajduje się około 700 różnych olejków zapachowych. Wybierając kawę w ziarnach warto zwrócić uwagę na ich wygląd. Najbardziej wartościowe nie są popękane, są tłuste a na ich powierzchni widoczne są olejki.

Wśród kawy w ziarnach do wyboru mamy dwa rodzaje kaw: Arabica i Robusta.

Kawa Arabica jest najstarszą i najbardziej popularną kawą, którą uprawia się między innymi w Kolumbii, Brazylii, Indiach, na Karaibach.
Jej zielonkawe ziarna są podłużne a wzdłuż nich przebiega jasna bruzda. W ich składzie znajduje się niewielka ilość kofeiny, jednak jest bardzo aromatycznym gatunkiem.
Napar z Arabiki jest zatem delikatny, aromatyczny a smak lekko kwaskowy.
Wśród odmian Arabiki na uwagę zasługuje odmiana Arabica Excelso Kolumbia o jedwabistym smaku, Arabica Kostaryka Tarazzu o lekkim smaku i orzechowej nucie, dzika Arabica Etiopia Djimah o bogatym smaku w nucie winnej i owocowej. Do kawy espresso poleca się kawę Arabica Nikaragua Superior, która ma koniakowy posmak.
Najdroższym gatunkiem kawy Arabica jest odmiana jamajka Blue Montain o lekko kwaskowej nucie i owocowym posmaku.
Wiele kaw dostępnych w naszych sklepach są mieszankami różnych gatunków. Poszukując dobrej kawy warto wybierać tę, na opakowaniu której widnieje napis: „100% Arabica”.

Kawa Robusta
Odmiana Robusta ma bardziej kwaśny smak, jest mniej delikatna w smaku, jest też tańsza od Arabici, bowiem odmiana ta jest łatwiejsza w uprawie i bardziej odporna na złe warunki atmosferyczne, wobec czego można uprawiać ją w niższych partiach gór.


Jej hodowle znajdują się w Ugandzie, Kamerunie, Wietnamie.
Ziarna Robusty mają kolor żółty, zielony lub brązowy, są nieco mniejsze od Arabiki i bardziej owalne. Ziarna Robusty zawierają większą ilość kofein, aniżeli Arabika.
Robusta to kilka odmian, przy czym te najwyższej jakości pochodzą z Ugandy i Zairu. Są one często wykorzystywane do produkcji kawy cappuccino.

Wyznacznikiem dobrej kawy jest nie tylko jej odmiana, ale również sposób jej parzenia. O smaku kawy decyduje w dużej mierze czas palenia ziaren. Im ziarna ciemniejsze, tym kawa jest mocniejsza, bardziej pobudzająca. Jasne ziarna, adekwatnie, nadają kawie łagodnego i delikatnego smaku.

Dokonując wyboru kawy warto zwrócić także uwagę na datę palenia oraz datę przydatności do spożycia. Warto wybierać tę o najdłuższym terminie, im dłuższy termin, tym świeższa kawa.
Wiele sklepów oferuje sporo gatunków kaw. Dokonując zakupu warto pytać o datę palenia, a jeśli sprzedawca jej nie zna, z zakupu kawy powinniśmy zrezygnować, przynajmniej w tym miejscu. Zwróćmy również uwagę na to, jak kawa jest w sklepie przechowywana. Jeśli zauważymy duży, otwarty worek, zrezygnujmy. To, co w kawie cenne, a więc aromat, z pewnością uleciał z otwartego worka, wobec czego kawa nie będzie smaczna.

Kawa rozpuszczalna
Dużą popularnością cieszy się kawa rozpuszczalna, tymczasem znawcy kaw twierdzą, że napój ten nie zasługuje na miano kawy, bowiem jest to produkt chemicznie preparowany. Aby powstała kawa rozpuszczalna dojść musi do uprażenia, zmielenia ziaren, zaparzenia naparu a następnie do suszenia w niskociśnieniowej komorze.

Kawa a zawartość kofeiny
Kawa to napój zawierający w sobie kofeinę. Nie można jednak mówić o jednakowej jej dawce, bowiem w filiżance kawy rozpuszczalnej znajduje się 75 mg, espresso – 90 mg a w kawie parzonej aż 120 mg. kofeiny, przy czym w filiżance herbaty – 50 mg kofeiny.
Mocniejsze gatunki kaw mają mniejszą zawartość kofeiny, wobec czego jeśli zależy nam na pobudzeniu, wybrać powinniśmy Robustę.

Wśród kaw dostępne są kawy w saszetkach, które w swoim składzie zawierają zaledwie 12% kawy. Pozostałymi składnikami są: cukier (50%), utwardzony, a więc niezdrowy olej roślinny, stabilizatory, emulgatory, substancje przeciwzbrylające, barwniki, sól.

Kawa a odchudzanie
Popularne ostatnimi czasy stały się kawy, które mają wspomagać proces odchudzania się. Warte podkreślenia jest to, że kawa ogólnie wspomaga ten proces, bowiem pobudza pracę jelit i trawienie. Ta określana mianem odchudzającej często jest bardziej kaloryczna od frytek czy innych tłustych dań.

Co do kawy?
Kawę pijemy często z mlekiem. To dobrze, bowiem mleko odciąża żołądek, czyniąc kawę bardziej strawną. Warto jednak wybierać mleko 1,5 lub 2%. Inne dodatki zwiększają kaloryczność kawy, która bez żadnych dodatków to tylko 2 kcal, przy czym filiżanka kawy z mlekiem zagęszczonym to już 50 kcal. Od czasu do czasu dopuszczalne jest zatem wypicie kawy ze śmietanką czy z zagęszczonym mlekiem. Zrezygnować jednak powinniśmy ze śmietanek w proszku, w których znajdziemy składniki chemiczne: niezdrowe tłuszcze utwardzone, mleko w proszku i konserwanty.

Ile kaw można wypić w ciągu dnia?
Liczbę kaw należy dostosować do tego, jak czujemy się po jej wypiciu. Jeśli nie występują niepokojące objawy typu kołatanie serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego, szumy i zawroty głowy, wypieki, uderzenia gorąca, każdego dnia możemy wypijać maksymalnie 4 filiżanki kawy z mlekiem, bez cukru.

Wybierajmy zatem kawę w ziarnach, najlepiej tę zapakowaną w opakowaniu próżniowym. Mielmy ją bezpośrednio przed zaparzeniem. Jeśli jednak decydujemy się na kawę mieloną, po otwarciu opakowania przesypmy ją do szczelnego słoika i trzymajmy go w lodówce. Dzięki temu na dłużej zachowamy aromat kawy.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!