views
Nie jest to trudne zadanie, katar bakteryjny zazwyczaj następuje tuż po katarze wirusowym. Wówczas bowiem ludzka odporność jest nieco osłabiona, podobnie jak śluzówka nosa. Bakterie mają więc ułatwione zadanie. Dodatkowo, wydzielina, która jest wówczas produkowana ma żółtawe, a czasami nawet zielonkawe zabarwienie. Niekiedy można w niej zauważyć ropę. Ponadto, cechą charakterystyczną jest bardzo duża gęstość. Katar bakteryjny jest więc decydowanie bardziej agresywny niż ten, który ma postać wirusową. Czasami wydzielina nosowa ma nieprzyjemny zapach.
Wirusy wywołują łagodniejszy nieżyt nosa. Towarzyszy mu najczęściej drapanie w gardle oraz w nosie, jak również częste kichanie. Może się też pojawić typowy ucisk, który jest odczuwany w zatokach i zaczerwienienie płatków nosa. Wydzielina nosowa, o ile katar jest wynikiem działania wirusów, jest relatywnie rzadka. Poza tym nie posiada żadnej barwy. Chory może, poza katarem, odczuwać również objawy zapalenia spojówek. Oczy są wówczas zaczerwienione, następuje nadprodukcja łez. Katar wirusowy najczęściej towarzyszy przeziębieniom, dlatego poza nim, można odczuwać również ból głowy, zmęczenie oraz wrażenie ogólnego rozbicia.
Niezależnie od tego, z jakim rodzajem kataru się walczy, warto jest ciepło się ubierać, wzbogacić dietę w warzywa i owoce, a jeśli jest to możliwe, pozostać w domu. Przydatne okażą się również środki farmakologiczne. Arsenał produktów jest bardzo szeroki, przykładem może być lekarstwo na nieżyt nosa Xylorin. Produkty w aerozolu rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją usunąć. Należy pamiętać – trzeba jak najczęściej wydmuchiwać nos. Dzięki temu, chory pozbywa się wirusów i bakterii.
Komentarze
0 comment