Jakie są stawki za usługi prawne? Czy prawnikowi można płacić w ratach? Czy z adwokatem można się targować?
Jakie są stawki za usługi prawne? Czy prawnikowi można płacić w ratach? Czy z adwokatem można się targować?
Jakie są stawki za usługi prawne? Czy prawnikowi można płacić w ratach? Czy z adwokatem można się targować? 5 RZECZY, o których musisz wiedzieć, by nie dać się „oskubać" prawnikom,

Uważaj! Duże firmy prawnicze każą ci płacić dosłownie za wszystko, nawet za rozmowę telefoniczną czy za ksero. Kawy lepiej napij się w domu.

Stawki za usługi prawne Płacimy za godzinę pracy (stawka godzinowa) albo za sprawę jako całość (do końca pierwszej lub następnej instancji).

Jeżeli umówiłeś się na stawkę godzinową, pamiętaj:

© Przychodź do prawnika tylko wtedy, gdy to jest naprawdę ważne dla przebiegu sprawy.

© Miej wszystkie dokumenty przygotowane, sam zrób z reguły po 3 kopie każdego dokumentu (sąd, strona przeciwna, akta adwokackie). © Sam sprawdzaj potrzebne dane, np. w urzędzie czy w sekretariacie, inaczej policzą ci wg swoich stawek. O Sprawdzaj, czy pisma są pisane wg gotowego wzoru i były już takie same wcześniej składane.

© Staraj się, żeby prostsze pisma sporządzali prawnicy o niższej stawce godzinowej, po co przepłacać?

© Streszczaj się! Szanuj czas innych, kancelaria to nie gabinet

psychoterapeuty. To jest miejsce pracy fachowca, który ci pomoże, ale będzie chciał słonej zapłaty za swoje usługi.

Raty - czy prawnicy znają już to pojęcie? Podział ustalonego kwotowo honorarium na części jest normalną sprawą.

© Pierwszy etap to tzw. pierwsza porada; możesz zapłacić tylko za napisanie pisma procesowego i sam zająć się jego wysłaniem (dostarczeniem).

© Honorarium za pierwszą instancję, koniecznie z doręczeniem ci uzasadnienia. © Honorarium za drugą instancję (też z uzasadnieniem), zwłaszcza gdy przysługuje w tej sprawie kasacja (odwołanie do Sądu Najwyższego).

© Opłata za kasację, jeżeli przysługuje (patrz powyżej).

© Po wygranej sprawie z chwilą uzyskania zapłaty od przeciwnika.

U notariusza Czy notariuszowi trzeba zawsze płacić tyle samo, wg jakiejś tabeli? Oczywiście, że nie. W prostej sprawie, jak sporządzenie aktu notarialnego, już setki razy korzystał z tego samego wzorca. Natomiast podatek od czynności cywilnoprawnych notariusz pobiera wg tabeli podatkowej.

• Potarguj się! U adwokata, radcy oraz rejenta możesz się targować o wysokość jego honorarium, ale pamiętaj, że im lepsza firma, tym będą to trudniejsze negocjacje, a jego honorarium dość sztywno określone. Adwokaci urzędujący w skromnych warunkach mogą być znacznie odpowiedniejsi dla drobnej sprawy spadkowej, prostego rozwodu czy sprawy karnej z kolizji drogowej.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!