Jestem w ciąży wielopłodowej(bliźniaczej). Czym będzie się ona różnić od pojedynczej?
Jestem w ciąży wielopłodowej(bliźniaczej). Czym będzie się ona różnić od pojedynczej?
Ponieważ nosisz więcej niż jedno dziecko, przyjmuje się, że twoja ciąża jest ciążą podwyższonego ryzyka. Dlatego tez jej przebieg będzie uważniej monitorowany. Ale nie oznacza to. że powinnaś się bardziej niepokoić. Większość ciąż wielopłodowych przebiega bez kompilacji.

Czy w przypadku ciąży bliźniaczej opieka prenatalna będzie inna?

lekarze i położne będą uważnie kontrolować przebieg ciąży, starając się aby do rozwiązania doszło jak najbliżej przewidzianego terminu. Niemal połowa wszystkich bliźniąt rodzi się przed 37. tygodniem, lecz jeśli nie ma wyraźnego powodu, by poród odbył się wcześniej, staraj się nastawić psychicznie na donoszenie ciąży. Wizyty prenatalne mogą w twoim przypadku być częstsze - nierzadko co 2. 3 tygodnie w pierwszym i drugim trymestrze, a w trzecim co tydzień. Lekarz położnik będzie monitorował nie tylko stan twego zdrowia, lecz również rozwój płodów. W tym celu wykonane zostaną dodatkowe badania ultrasonograficzne, ponieważ trudno rozwój ten ocenić wyłącznie na podstawie badania zewnętrznego. Jeśli nosisz bliźnięta jednojajowe, które korzystają z tego samego łożyska, częściej będziesz badana i więcej razy przeprowadzone będzie USG, by stwierdzić, czy nie dochodzi do zespołu transfuzji między-płodowej, czyli sytuacji, w której jedno z bliźniąt otrzymuje więcej krwi obiegowej.

Jeśli natomiast nosisz trojaczki - co zdarza się znacznie rzadziej - opieką prenatalną oraz porodem zajmą się specjaliści w szpitalu.

Czy w ciąży bliźniaczej  może wystąpić więcej komplikacji?

Fakt, ze oczekujesz bliźniąt, nie jest jednoznaczny z komplikacjami ciążowymi. Niestety, w ciąży wielopłodowej zwiększa się ryzyko poronienia szczególnie w przypadku bliźniąt jednojajowych (gdy jedna zapłodniona komórka jajowa podzieliła się na dwie). Podobnie jak w przypadku ciąży pojedynczej, większość poronień w ciąży wielopłodowej zdarza się w pierwszych 12 tygodniach od zapłodnienia. Czasem traci się tylko jedno dziecko, a wtedy ryzyko, że coś się stanie drugiemu, jest już niewielkie. Wczesne wykrycie ciąży wielopłodowej daje opiekującemu się tobą lekarzowi wystarczająco dużo czasu na wyk rycie wszelkich komplikacji - a zatem i na zaradzenie im. Trojaczki zdarzają się znacznie rzadziej, lecz niestety wtedy ryzyko wystąpienia komplikacji bardzo wzrasta. Trojaczki częściej rodzą się przedwcześnie, niekiedy już między 26. a 28. tygodniem ciąży.

Czy objawy ciążowe będą u mnie bardziej nasilone?

Niestety tak. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że typowe objawy ciążowe, a szczególnie poranne nudności pojawią się ze wzmożoną dokuczliwością. Możesz też doświadczyć takich, dość częstych, dolegliwości, jak problemy ze snem, zmęczenie, ogólny dyskomfort i obolałość oraz obrzmienie dłoni i stóp. Możliwe, że w późniejszych miesiącach ciąży trudniej będzie ci się poruszać.

Czy to że jestem w ciąży wielopłodowej, oznacza, że muszę jeszcze uważniej przestrzegać odpowiedniej diety?

Nie ma dodatkowych wskazówek co do odżywiania dla kobiet oczekujących więcej niż jednego dziecka. Podobnie jak w przypadku ciąży pojedynczej, zaleca się jeść tyle, by zaspokoić apetyt, oraz odżywiać się zdrowo i zróżnicowanie. Właściwa dieta zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dzieci o prawidłowej masie urodzeniowej. W miarę rozwoju ciąży możesz zacząć odczuwać trudności z jedzeniem obfitych posiłków, zatem łatwiej ci będzie jeść mało, ale często. Kobiety noszące więcej niż jedno dziecko częściej zapadają na niedokrwistość, dlatego też lekarze częściej wykonują im badanie krwi oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, doradzają przyjmowanie preparatów zawierających żelazo.

Czy mogę urodzić bliźnięta w sposób naturalny?

Są pewne dowody na to, że czasem lepiej rodzić bliźnięta przez cięcie cesarskie - szczególnie dla drugiego z rodzeństwa. Poza tym zdarza się, że jedno z dzieci ułożone jest w pozycji odwrotnej. Z tych powodów większość bliźniąt, choć na pewno nie wszystkie, przychodzi na świat przez cięcie cesarskie. Ale wiele kobiet może urodzić w sposób naturalny, dlatego porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie podejście jest preferowane w twoim szpitalu oraz jaki sposób rodzenia jest dla ciebie najlepszy.

Poród naturalny powinien być możliwy przy prawidłowej ciąży, dobrze rozwijających się płodach oraz ich odpowiednim ułożeniu w łonie. Na wielu oddziałach porodowych zaleca się matkom chcącym urodzić w sposób naturalny stale monitorowanie dzieci oraz - podczas porodu - znieczulenie zewnątrz-oponowe ).

W przypadku ciąży mnogiej częściej wykonuje się natychmiastowe dęcie cesarskie podczas próby porodu drogami natury, podobnie jak częstsza okazuje się potrzeba użycia kleszczy bądź próżniociągu położniczego.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!