Dla wielu osób wypicie kawy stanowi nieodzowny poranny rytuał. Pije się ją dla pobudzenia organizmu, dla smaku, ale również dla zdrowia. W powszechnej opinii jest to jedna z używek i ma raczej negatywny wpływ na zdrowie, tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Coraz więcej wniosków z badań przeprowadzanych w ostatnich latach mówi o korzystnych właściwościach tego napoju.

 Zdaniem naukowców zdrowe osoby mogę bez żadnych obaw, a wręcz z korzyścią dla zdrowia wypijać cztery filiżanki kawy każdego dnia. Napój ten jest bowiem cennym źródłem antyoksydanlów neutralizujących w organizmie wolne rodniki, które w nadmiernej ilości uszkadzają oraz niszczą komórki, co może się początkowo objawiać złym samopoczuciem, a w dłuższej perspektywie rozmaitymi chorobami. Kawa ma także dobroczynny wpływ na trawienie, przyspiesza przesuwanie pokarmu przez jelita i redukuje nadmierną produkcję żółci, co w efekcie zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów jelit i wątroby.

Dla osób chcących zredukować masę ciała istotny jest fakt, że kawa wspomaga spalanie tłuszczów.

Kofeina jest zaliczana do substancji termogenicznych, które stymulują termogenezę, czyli proces produkcji ciepła przez organizm, i w efekcie wpływa na przemiany metaboliczne, wspomagając spalanie tkanki tłuszczowej.

W literaturze naukowej dowiedziono, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne, jak choroba Alzheimera oraz Parkinsona, wspomaga regenerację wątroby, pozytywnie wpływa na wrażliwość insulinową komórek ciała, obniżając ryzyko wystąpienia insulino-oporności i cukrzycy typu 2. Oprócz tego kawa ułatwia koncentrację, a także pozytywnie wpływa na krążenie i układ trawienny, przyśpiesza metabolizm i po maga zapobiegać zmęczeniu mięśni oraz oddala zmęczenie.

Kofeina jest wykorzystywana w posiłkach okołotreningowych osób aktywnych, zwłaszcza w sportach wytrzymałościowych. Efekty jej działania obserwuje się około godziny po spożyciu.

Można wymienić jeszcze wiele zalet „małej czarnej", należy jednak pamiętać, aby do wszystkiego podchodzić z umiarem. Kawa nie może zastępować posiłku albo pobudzać organizm w stanie jego zmęczenia. To napój pobudzający, ale niebędący źródłem energii.

Spożycie kawy należy dostosować do indywidualnych potrzeb i ograniczeń. Powinny jej unikać osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz nadwrażliwością żołądka (wrzody żołądka, stany zapalne). Kofeina wypłukuje minerały, dlatego odradza się popijania nią posiłków dostarczających wapń, magnez i żelazo, aby nie zaburzyć ich przyswajalności. Jednak jeśli dieta jest zbilansowana pod kątem zaopatrzenia organizmu w składniki mineralne, wówczas picie rozsądnych ilości kawy, czyli oko ło 300 mg kofeiny na dobę (trzy, cztery filiżanki), nie będzie miało negatywnego wpływu.

Warto wybierać kawę dobrej jakości i szerokim łukiem omijać wątpliwe mieszanki kawowe typu instant oraz napoje kawowe. Im mniej przetworzony pro dukt, tym lepsza jakość odżywcza. Najlepiej wybierać kawę w ziarnach i mielić ją samodzielnie, a przygotowany napój spożywać bez tłustej śmietanki, a tym bardziej sztucznych zabielaczy i cukru. Dla złagodzenia smaku można dodać mleko, również to roślinne, na przykład kokosowe lub migdałowe.

Kofeinę można znaleźć nie tylko w kawie, ale również w innych produktach spożywczych, m.in. batonach i żelach energetycznych przeznaczonych dla osób aktywnych, dlatego ważne jest przeanalizowanie całodziennej diety i zweryfikowanie ilości kofeiny z nią dostarczanej. Szczególnie istotne jest to w przypadku osób z nadciśnieniem lub zaburzeniami pracy serca.

Twoja Ocena