views
Od tamtego czasu niezwykle wzrosła świadomość kobiet odnośnie ich płodności oraz zapobiegania ciąży. Uczeni dowiedli, w jaki sposób i w którym dokładnie miejscu hormony androgeniczne w jądrach kontrolują proces wytwarzania spermy oraz „pilnują” prawidłowego przebiegu procesów związanych z męską płodnością.
Odkrycie może równocześnie stanowić ratunek dla tych mężczyzn, którzy nie mogą mieć dzieci ze względu na nieprawidłową zawartość spermy. Pomimo iż eksperymenty i badania dotyczące męskiej płodności przeprowadzone były na myszach, uczeni twierdzą, że podobny efekt zostałby osiągnięty również w rodzinie ssaków, w tym oczywiście także ludzi.
Doktor Michelle Welsh z Centre for Reproductive Biolo w The Queen's Medical Research Institute w Edynburgu (Wielka Brytania), współautorka badań, tłumaczy: „Wyniki naszych badań wyjaśniają i dokładnie opisują innowacyjną możliwość zidentyfikowania, w jaki sposób adrogeny nadzorują produkcję spermy. Rezultatem tego może być w przyszłości głębokie przebadanie zjawiska, jakim jest męska płodność oraz stworzenie hormonalnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn”.
By osiągnąć postawiony sobie cel, Welsh wraz z kolegami po fachu pracowała nad dwoma grupami myszy. Pierwsza grupa była normalna, zdrowa, nie odbiegająca niczym od normy. Grupa druga mysich samców była pozbawiona komórki okołokanalikowej jądra. Gen, którego zwierzęta zostały pozbawione, koduje hormonalny receptor androgenowy. Gdy ów gen zostanie z organizmu usunięty, produkcja spermy w jądrach zmniejsza się drastycznie, w porównaniu z pracą jąder u osobników posiadających komplet komórek okołokanalikowych jądra. Rezultatem badań była bezpłodność.
Doktor nauk medycznych Gerald Weismann, współwydawca i naczelny FASEB Journal tłumaczy: „Pomimo faktu, iż pigułka daje kobietom poczucie wyzwolenia i pewności począwszy od lat sześćdziesiątych XX wieku, to podobne środki dla mężczyzn zazwyczaj okazują się dużo bardziej zawodne. Interesujące nas badanie nie tylko ustala dokładne położenie hormonów androgenicznych i ich komórkowych receptorów, jako pierwszorzędnego celu naszych badań, który w przyszłości pozwoli rozwinąć naszą wiedzę na temat nowych metod kontroli urodzeń. Jest to także umożliwienie i zapowiedź kolejnych badań, dzięki którym powstaną nowe leki pomocne mężczyznom cierpiącym na impotencję”.
Komentarze
0 comment