
views

Infekcje dróg oddechowych
Najczęściej spotykane choroby wieku dziecięcego to infekcje dróg oddechowych oraz zapalenie ucha, które w większości przypadków spowodowane są wirusami. Wirusy te są odporne na działanie antybiotyków, dlatego też w takiej sytuacji zaleca się leczenie objawowe: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i rozrzedzające wydzielinę. Jeśli zauważysz u swojego malucha pojawienie się zielonej wydzieliny z nosa, której towarzyszy gorączka to nie oznacza to, że konieczne jest podanie antybiotyku. Gdy, udasz się na wizytę do pediatry zaleci on obserwację dziecka. Po trzech dniach będziesz musiała udać się na wizytę kontrolną w celu sprawdzenia, czy wirusy nie przyczyniły się do pojawienia się bakterii.
Kiedy należy podać antybiotyk
Lekarz może przepisać antybiotyk jeśli u dziecka przez kilka dni utrzymują się nasilające objawy takie jak: katar, kaszel oraz ból gardła. Jeśli u dziecka pojawiła się gęsta wydzielina o kolorze zielonym ,szarym, żółtym lub białym to także może być potrzebna antybiotykoterapia. W sytuacji, gdy dziecko zachorowało na anginę ropną, ostre zapalenie zatok, zapalenie płuc, ostre zapalenie bakteryjne ucha oraz infekcję układu moczowego to natychmiastowo zaleca się przyjęcie antybiotyku.
Biegunka
W większości przypadków ostrych zakażeń pokarmowych nie wymaga się leczenia farmakologicznego, gdyż przechodzą one samoistnie. Leczenie biegunki polega na wyrównaniu strat płynów, a także elektrolitów. Antybiotyk podawany jest wyłącznie podczas silnej biegunki bakteryjnej, która objawia się obecnością krwi w kupce dziecka do trzeciego miesiąca życia. Jeśli Twoje dziecko ma biegunkę podawaj mu probiotyki, dzięki którym zostanie przywrócona prawidłowa flora bakteryjna w jelitach..
Komentarze
0 comment