Dinozaury po raz pierwszy pojawiły się na Ziemi przed około 230 min lal w Ameryce Południowej. W tamtym czasie były one zaledwie jednymi z wielu gatunków gadów. Jednakże w szybkim tempie rozprzestrzeniły się one po całym święcie i ewoluowały w wiele rożnych gatunków. Przed 190 min lat dinozaury stały się dominującymi zwierzętami na Ziemi i pozostały nimi przez kolejne 120 min lat.

Który z dinozaurów pojawił się jako pierwszy?

Jednym l najstarszych znanych dinozaurów jest herrerazaur (Herrerasaums), który zamieszkiwał Amerykę Południową przed około 230 min lat. Miał on około 4 m długości i polował na inne zwierzęta. Jego szczęki pełne były ostrych, zakrzywionych do tyłu zębów. Za ich pomocą dinozaur ten mógł chwytać walczącą ofiarę, uniemożliwiając jej wyswobodzenie się. Jego szczęki były wprawiane w ruch przez niezwykle silne mięśnie i dzięki temu mogły zadać ranę każdemu stworzeniu, które .spotkały. Herrerazaur jest prawdopodobnie przodkiem później żyjących zauropodów lub też teropodów. W tym okresie żyły również inne dinozaury naukowcy odkryli skamieniałości mniejszego drapieżnika, zwanego eoraptorem (Eoraptor).

Jak wyglądali przodkowie dinozaurów?

Dinozaury należały do grupy gadów, znanych jako archozaury, co oznacza „gady naczelne". Do tej grupy należą krokodylu i kilka rodzajów wymarłych gadów. Ornitozuch (Ormithosuchus) był wczesnym archozaurem, który mógł być spokrewniony z przodkami dinozaurów. Mierzył on około 4 m długości.

Który z dinozaurów jako pierwszy występował w stadach?

Celofyz (Coelophysis) był dinozaurem, którego szczątki odkrywane były w dużych ilościach. W Ameryce Północnej odkopano setki skamieniałych szkieletów celolyzów. Najbardziej porażające odkrycie miało miejsce w 1947 r. w Ghost Ranch w Nowym Meksyku. Naukowcy odkryli tam skamieniałości całego siada tych zwierząt, które liczyło prawie 100 osobników. Stado celofyzów składało się z dinozaurów w różnym wieku, od młodych do dorosłych zwierząt. Osobniki dorosłe mierzyły ponad 3 ni długości, posiadały długie tylne i krótsze przednie kończyny, zakończone ostrymi szponami. Uważa się, iż stado to zostało zabite przez burzę piaskową.

Jaki tryb życia prowadził celofyz?

Celofyz polował na dinozaury roślinożerne i inne zwierzęta. Potrafił on szybko biegać. a jego długi ogon pomagał mu w utrzymaniu równowagi, kiedy z dużą prędkością zmieniał kierunek. w którym się poruszał. Celofyz mógł również polować na mniejsze zwierzęta, jak jaszczurki. Odnaleziono kiedyś skamielinę celolyza z młodym osobnikiem w brzuchu, co wskazuje na to, że dinozaury te musiały żywić się osobnikami z lego samego gatunku. Takie zachowanie nazywane jest kanibalizmem i występuje niezwykle rzadko wśród zwierzał. Nie jest jednak jasne, czy celofyzy zjadały osobniki z lego samego gatunku w ramach zwykłej diety czy było to nietypowe zachowaniu. Wspomniana skamielina została odkryta na terenie, który w tamtych czasach był pustynny, więc można uważać, że dorosłe zwierzę zjadło młodego osobnika tylko dlatego, że brakowało mu pożywienia. Prawdy nie poznamy do czasu, aż naukowcy odkryją nowe dowody.

Twoja Ocena