Kolczyk w języku – jak dbać o higienę
Kolczyk w języku – jak dbać o higienę
Higiena kolczyka w języku polega na płukaniu jamy ustnej odpowiednimi preparatami, a gdy zagoi się ranka w miejscu przekłucia - na prawidłowym szczotkowaniu.Kolczyk w języku może być ciekawą ozdobą każdych ust. Ponieważ jednak znajduje się on w bardzo delikatnym narządzie, musi być odpowiednio pielęgnowany. Właściwa higiena jest konieczna, aby uniknąć zakażenia w czasie gojenia się ranki wokół kolczyka, a także aby uniknąć chorób jamy ustnej w późniejszym okresie.

Pielęgnacja kolczyka tuż po przekłuciu języka

Przez kilkanaście pierwszych dni po przekłuciu języka niemożliwe jest tradycyjne mycie zębów szczoteczką. Uniemożliwia to pojawiająca się zazwyczaj opuchlizna, w trakcie szczotkowania mogłoby też dojść do rozerwania dopiero gojącej się ranki. Dlatego w tym czasie, zamiast myć zęby, należy płukać je specjalnymi płynami. Mogą to być na przykład specjalnie do tego celu przygotowane bezalkoholowe płyny antybakteryjne, antyseptyczne, wspomagające gojenie i zapobiegające zakażeniom (można je kupić w aptekach lub w studiach piercingu). Stosować można między innymi napary z szałwii lub rumianku. Można także używać sterylnego roztworu soli fizjologicznej. Polecany do płukania jamy ustnej jest również roztwór soli morskiej z wodą. Aby go przygotować należy rozpuścić jedną ósmą łyżeczki niejodowanej soli w szklance przegotowanej i wystudzonej wody destylowanej lub mineralnej. Każdy z tych płynów należy stosować płucząc jamę ustną po posiłku przez około 30 sekund. Nie można jednak robić tego częściej niż 4-5 razy dziennie, gdyż grozi to podrażnieniem dziąseł, języka i gojącej się ranki.

Dalsza higiena kolczyka

Po upływie około dwóch tygodni, kiedy rana dookoła kolczyka w języku się zagoi, można powrócić do czyszczenia jamy ustnej w tradycyjny sposób. Należy jednak pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w nową szczoteczkę, posiadającą miękkie włosie, która nie będzie podrażniać kolczyka podczas czyszczenia języka. Trzeba ją także przechowywać w czystym miejscu - nie może być umieszczona razem z innymi szczoteczkami, gdyż grozi to przeniesieniem z nich bakterii, mogących wywołać infekcję. Podczas mycia zębów należy szczotkować nią także język i kolczyk. Trzeba wykonywać to delikatnie, lecz bardzo dokładnie, aby usunąć wszystkie resztki pożywienia, na których mogłyby zebrać się bakterie. Do wyczyszczenia przestrzeni między zębami należy używać nici dentystycznej. W dalszym ciągu można stosować także płyny antybakteryjne, którymi trzeba płukać jamę ustną po każdym posiłku.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!