Korzyści wynikające z gry w szachy
Korzyści wynikające z gry w szachy
Odpowiadając na prośby czytelników polskich portali szachowych, publikujemy tłumaczenie świetnego artykułu opowiadającego o benefitach płynących z grania w szachy. Bez dłuższego wstępu przejdziemy od razu do przedstawienia siedmiu zalet dla naszego mózgu:

Gdzie można zagrać online w szachy z komputerem lub z prawdziwymi użytkownikami?

  1. Zagraj w szachy z komputerem
  2. Gra w szachy z komputerem

Korzyści wynikające z gry w szachy

1. Gra w szachy w młodym wieku rozwija umiejętności matematyczne i krytyczne myślenie.

Wśród dzieci została zauważona korelacja między grą w szachy, a osiągnięciami naukowymi. Adepci królewskiej gry mają lepsze wyniki w nauce niż rówieśnicy, szczególnie w obszarach matematyki, analizy przestrzennej oraz zdolności rozumowania niewerbalnego.

2. Szachy mogą zmniejszyć Twój mózg – ale to dobrze!

Teza dość groteskowa, choć prawdziwa. Dobrze wiemy, że to nie wielkość mózgu a jego umiejętna eksploatacja świadczy o lepszej wydajności myślenia. Tak jest właśnie w przypadku szachistów – nasze mózgi mogą się skurczyć, lecz jednocześnie poprawić nasze zdolności analityczne.

3. Najlepsi szachiści używają obu półkul mózgu podczas gry.

Na wyższym poziomie wtajemniczenia szachiści są w stanie poprawnie liczyć więcej wariantów niż początkujący, co wymusza większą aktywność mózgu. Tym samym prawa półkula odpowiada za bardziej wizualne aspekty gry, takie jak szukanie wzorców z już rozegranych partii, a lewa odpowiada za ostateczną analizę i podjęcie decyzji. Jak widać, im więcej grasz, tym więcej dodatkowych korzyści możesz czerpać.

4. Szachy uczą myślenia wzorcowego.

Nawiązując trochę do poprzedniego punktu, można stwierdzić, iż dzięki szachom lepiej wyłapujemy pewne wzory i schematy. Po każdej (no, prawie każdej ;-)) partii w naszych umysłach zostaje jakiś ślad, dzięki czemu w następnych jesteśmy w stanie odtworzyć następstwa wybranego przez nas wariantu i modyfikować nasze wybory. Bardzo przydatna cecha, wnosząca wiele korzyści do życia codziennego.

5. Szachy uczą myślenia „jak komputer”.

Jako gra strategiczna, szachy sprawiają, że nasze schematy myślowe stają się zbliżone do tych komputerowych. Dzieje się tak dlatego, że podobnie jak maszyny mamy do ogarnięcia umysłem wiele danych: liczne warianty, oceny pozycji, partie z przeszłości, które wpływają na nasz kolejny ruch. Zatem wykorzystując logiczne łańcuchy faktów i zdarzeń jesteśmy w stanie podejmować coraz lepsze decyzje.

6. Doświadczeni szachiści dobrze radzą sobie z problemami.

Dlaczego tylko doświadczeni, a nie także początkujący? Wszystko bierze się z części mózgu, które pracują podczas procesów myślowych obu typów graczy. U amatorów zaangażowana jest część przyśrodkowego płata skroniowego mózgu, który odpowiada dopiero za długoterminowe uczenie się. U szachistów z większym doświadczeniem pracuje płat czołowy, który odpowiada właśnie za rozwiązywanie problemów. Tak więc zachęcamy do jak najczęstszej praktyki!

7. Gra w szachy pomaga zapobiegać chorobie Alzheimera.

W badaniu opublikowanym na łamach New England Journal of Medicine, aktywni gracze powyżej 75 roku życia są obarczeni mniejszym ryzykiem wystąpienia demencji i rozwoju innych rodzajów zaniku pamięci. Korzyści płyną z każdej gry strategicznej, ale oczywiście – namawiamy do naszej, królewskiej gry! 😉

A zatem – dzieci, rodzice, dziadkowie, uczniowie, trenerzy i pasjonaci – pielęgnujcie swoją pasję i nie przestawajcie grać w szachy! 🙂

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!