Charakter biznesu jest podobny jak w przypadku gospodarstwa agroturystycznego, tylko na większą skalę. W Polsce, nie tylko w najatrakcyjniejszych jej częściach, czyli nad morzem, w górach i nad jeziorami, bardzo brakuje bazy hotelowej średniej klasy. Średniej klasy, czyli w niskiej cenie, za to dobrej jakości.

Spędzający wakacje w kraju coraz częściej poszukują małych hotelików i pensjonatów, a przy drogach bardzo brakuje tak popularnych jak na Wyspach Brytyjskich zajazdów B & B, czyli noclegu na jedną noc ze śniadaniem.

Małych pensjonatów powstaje już jednak coraz więcej. Dla zorganizowania takiego obiektu potrzeba budynku z kilkoma pokojami albo nawet wyodrębnionymi apartamentami - z własnymi łazienkami, bo to już jest dziś minimalny wymóg każdego hotelowego lokum. Goście coraz częściej liczą także na możliwość zaparkowania auta pod dachem. Pensjonat musi więc mieć minimum 400-500 mkw. powierzchni i tyle też powinien mieć okalającej go działki. Wybudowanie takiego domu to dziś inwestycja warta co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Remont istniejącego może kosztować podobnie. Kluczem do powodzenia pensjonatowego biznesu jest dobre jego obłożenie. Aby biznes był dochodowy, powinno ono wynosić minimum 40 proc. Przy krótkim sezonie wakacyjnym nie jest o to w Polsce łatwo. Duże hotele radzą sobie, udostępniając swoją bazę wszelkim kursom i konferencjom, chętnie organizowanym przez duże i bogate przedsiębiorstwa. Dla nich najprzytulniejsze nawet pensjonaty są często po prostu zbyt małe. Atutem małych pensjonatów zawsze może być lepsze jedzenie, bardziej rodzinna atmosfera. Koszty obniża zatrudnianie członków rodziny. Aby pensjonat był chętnie odwiedzany, powinien mieć jakąś atrakcję przyciągającą wciąż nowych turystów. Rada na to taka, jak w przypadku lokalnych biur podróży - trzeba rozejrzeć się wokół i dostrzec to, czego być może na pierwszy rzut oka nie widać, a może skrywać prawdziwe atrakcje. No i wreszcie własna strona www - to już właściwie elementarz każdego przedsiębiorcy.

ILE KOSZTUJE OTWARCIE HOTELU

Budowany od nowa pensjonat z pewnością może kosztować ponad 1 mln zł. Koszty eksploatacyjne też są wysokie. Prowadzenie nawet małego pensjonatu wymaga zatrudnienia co najmniej kilku osób. Do tego opłaty za prąd, gaz, telefon z internetem - minimum 2 tys. zł miesięcznie.

ILE ZARABIA HOTEL.

Przy cenie 100-150 zł za nocleg mały pensjonat może osiągać obroty na poziomie 20-25 tys. zł miesięcznie. Zysku może zostać około jednej piątej tej sumy, czyli bez wielkich kokosów.

Twoja OcenaFacebook Conversations