Kto i za jaką część budżetu ślubnego odpowiada?
Kto i za jaką część budżetu ślubnego odpowiada?
Przygotowywanie budżetu ślubnego to krótka droga do nieporozumień finansowych. Przekonał się o tym chyba każdy, kto na bok odstawił ślubne tradycje, a czasem i ci, którzy postanowili tradycji dochować.

Tradycja nakazuje, by koszty ślubu i wesela ponosili rodzice młodej pary. I tak po stronie rodziców panny młodej znalazły się wydatki związane z zakupem sukni ślubnej i dodatków do niej, wynajmem sali weselnej, opłaceniem jedzenia i napojów, dekoracją sali oraz zaproszeniami na ślub. Na rodzinę pana młodego zwykło się nakładać obowiązek kupna obrączek, garnituru, alkoholu na wesele, orkiestry, bukietu dla panny młodej, a także opłacenia fotografa i/lub kamerzysty oraz transportu na ślub i wesele.

Takie rozwiązanie może odpowiadać tradycjonalistom, ale dziś budzi wiele wątpliwości. Rodzice jednej ze stron mogą być chociażby mniej majętni od drugich i chcieć ograniczyć koszty wesela do minimum. Nie da się ukryć, że sztywne trzymanie się zasad prowadzi niekiedy do absurdów. Mowa tu jednak nie tylko o zaciąganiu kredytów na wesele, ale i sytuacjach, w których wydaje się wszystkie pieniądze ze spadku po babci lub – znamy taki przypadek – gdzie w wyniku nieporozumień finansowych rodzice pana młodego organizują konkurencyjne wesele.

Dziś coraz więcej par wychodzi z założenia, że przedślubne i ślubne zwyczaje to zbiór archaizmów. Przejawem takiego podejścia jest nie tylko zatrudnianie konsultanta ślubnego, ale i samodzielne opłacanie swojego ślubu. Pary wszelkie koszty starają się podzielić między siebie, nie korzystając przy tym z pomocy rodziców. Niekiedy rozkładają je proporcjonalnie do liczby gości, innym razem równo, czyli po połowie. Od lat nie zmieniło się właściwie tylko jedno – goście nadal płacą wyłącznie za własny strój, dojazd na ślub oraz prezenty dla młodej pary. Ci, którzy ponoszą koszty organizacji ceremonii, muszą natomiast nieźle się nagimnastykować. A jak to jest lub było u was – koszty rozkładacie/rozkładaliście po połowie czy jesteście/byłyście wierne tradycjom?

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!