Kto ma prawo do alimentów? - wszystko o świadczeniach alimentacyjnych
Kto ma prawo do alimentów? - wszystko o świadczeniach alimentacyjnych
Prawo do alimentów przysługuje nie tylko osobom małoletnim ale każdemu, kto znalazł się w ekstremalnie trudnej sytuacji życiowej. Zasiłek pogrzebowy, czyli zasiłek przyznawany jednorazowo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po śmierci bliskiej osoby. Zasiłek pogrzebowy przysługuje wnioskodawcy w razie śmierci: osoby ubezpieczonej, osoby pobierającej rentę lub emeryturę, osoby, która spełniała warunki do otrzymania emerytury lub renty lub członka rodziny.
  • Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy

Zasiłek ten przysługuje, gdy śmierć poniesie członek rodziny. Co rozumiane jest jako śmierć: dziecka własnego czy przysposobionego, dziecka małżonka, inne dzieci, które zostały przyjęte w grono rodziny, wnuki, rodzeństwo, małżonek lub rodzice. Po wyznaczoną kwotę zasiłku może zgłosić się nie tylko osoba prywatna, ale również pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat lub osoba reprezentująca stowarzyszenie wyznaniowe. Zasiłek pogrzebowy przysługuje w terminie 12 miesięcy od śmierci osoby, za którą ma być wypłacony i przepada jeżeli prośba o jego przyznanie nie zostanie złożona w tym terminie.

 

  • Wysokość i szczegóły otrzymania zasiłku pogrzebowego

Każda osoba fizyczna, która złoży wniosek o przyznanie takiego zasiłku może liczyć od 1 marca 2011 roku na kwotę 4000 złotych, co stanowi 200% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jeżeli po odbiór zgłasza się inny podmiot, taki jak gmina, Kościół czy powiat otrzymuje jedynie pieniądze za udokumentowane koszty pochówku, jednak nie więcej niż 4000 złotych. Jeżeli zajdzie potrzeba, aby pochówek został wykonany przez więcej niż jedną osobę zasiłek ulega podziałowi adekwatnie to poniesionych kosztów. jednak, gdy osoba prywatna organizuje pogrzeb dzieląc się kosztami z innymi instytucjami, zasiłek w pełnej kwocie otrzymuje osoba prywatna. Organy administracyjne starają się o zasiłki pogrzebowe w razie śmierci osoby, która nie ma nikogo bliskiego lub rodziny nie stać na pochówek. Kwota ta pozwala na zapewnienie godnego odejścia osoby zmarłej i odciążenia rodziny nawet gdy śmierć przychodzi niespodziewanie.

 

  • Dokumenty potrzebne do otrzymania zasiłku pogrzebowego

Aby otrzymać zasiłek po pochówku należy przedstawić i złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych następujące dokumenty: wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego, skrócony odpis aktu zgonu, dokument potwierdzający pokrewieństwo ze zmarłym na przykład dowód osobisty lub skrócony akt z urzędu stanu cywilnego, rachunki poniesionych kosztów, zaświadczenie o poniesionych kosztach jeżeli pogrzeb został zorganizowany przez inne instytucje publiczne. Zasiłek pogrzebowy wydawany jest w okresie kilku tygodni od złożenia wniosku.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!