Kto może się stać źródłem ataków cyberprzestępców?
Kto może się stać źródłem ataków cyberprzestępców?
Z jednej strony to, że technologie informacyjne coraz bardziej przenikają do naszego życia codziennego, jest bardzo przyjemne, z drugiej strony musimy pamiętać także o zagrożeniach. Przed cyberprzestępcami ciągle otwierają się nowe możliwości ataków.

Inteligentne meble, inteligentna pralka, inteli­gentna lodówka - wszystko to staje się zwy­kłym wyposażeniem przeciętnego europej­skiego domu. Te zdobycze technologii ułatwiają nam życie, ale cyberprzestępcy zy­skują nowy cel swojej działalności. Może nie sprawią, że lodówka będzie dosypywać do jedzenia truciznę, ale z pewnością stanowią pewne niebezpieczeństwo, które może nawet zagrażać ludzkiemu życiu...

POŁOWA PLANETY W SIECI

Tylko w Polsce rządowy system wczesnego ostrzegania rejestruje ok. 19 tys. przestępstw komputerowych rocznie, a jest to zaledwie kropla w morzu. W skali ogólnoświatowej szkody wyrządzone przez hakerów szacuje się na 300 mld dolarów. Obecnie Internetu używają 2/5 populacji światowej, a w ciągu dwóch lat liczba ta ma zwiększyć się do 1/2. Do przestrzeni wirtu­alnej przenosi się coraz więcej realnych czynności. Chociaż skarbce bankowe zieją  pustką, Internet Banking hula na całego na­ wet w najbardziej zapadłych wioskach. Prze­stępcy internetowi tylko zacierają ręce.

JAK W FILMIE SCIENCE FICTION

Większość cyberataków pochodzi z Chin i z Rosji - oba kraje testują w ten sposób stopień gotowości Zachodu na cyberwojnę. Wraz z rosnącą liczbą komputerów podłą­czonych do sieci, zwiększa się ryzyko ata­ków. Według ekspertów w ciągu 5-10 lat Europa będzie zagrożona atakami z Afryki. W niebezpieczeństwie są nie tylko komputery. Hakerzy coraz częściej atakują telefony komórkowe. Potencjalnym celem ataku mo­że być każde urządzenie informatyczne, które jest połączone z siecią. Ochrony będą zatem potrzebować lodówki, telewizory, a nawet termostaty i tostery.  Może za kilka lat nasze tostery i lodówki e oszaleją, a my poczujemy się jak bohatero­wie filmu fantastycznonaukowego.

KOMPUTEROWI MORDERCY

Praktyka pokazała, że to poważne ostrzeże­nia. Na przełomie lat 2013/2014 doszło do serii ataków hakerów, których celem były sprzęty domowe. Chodziło przede wszyst­kim o inteligentne telewizory, routery, systemy audio i urządzenia smart media box. Przestępcom udało się również przejąć kon­trolę nad jedną lodówką. Podczas serii ata­ków okazało się, że inteligentne sprzęty niekomputerowe nie są zabezpieczone. Przy­czyną bywa nieodpowiednia konfiguracja, słabe lub fabrycznie ustawione hasła i brak ochrony przed atakami internetowymi. Może być jeszcze gorzej. Oczywiście chwila, gdy człowiek dowiaduje się, że ktoś wyczyścił mu internetowe konto bankowe, może być bardzo nieprzyjemna, ale w przyszłości może zostać zagrożone fizyczne bezpieczeństwo ludzi. Celem cyberagresji mogą stać się pompy insulinowe i kardiostymulatory, konfigurowane przez Internet. Gdy hakerzy zmienią się w morderców, przestępczość internetowa stanie się naprawdę groźna. Niestety trudno przypuszczać, aby w niedalekiej przyszłości bezpieczeństwo w Internecie zwiększyło się w znaczący sposób...

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!