Laserowe operacje oczu Prawdy i mity
Laserowe operacje oczu  Prawdy i mity
Wiele osób decyduje się na laserową korekcję wady wzroku. Na forach internetowych jedni chwalą zabiegi, inni krytykują. Jaka jest prawda, a co należy włożyć między bajki?

NIE MOŻNA WYKONYWAĆ LASEROWEJ KOREKCJI WADY WZROKU ANI U OSÓB BARDZO MŁODYCH, ANI W PODESZŁYM WIEKU.

PRAWDA. Żeby zakwalifikować się do zabiegu, trzeba mieć więcej niż 21 i mniej niż 65 lat. Warunkiem powodzenia operacji jest bowiem stabilna wada wzroku - nie powinna ulec zmianie więcej niż o 0,5 dioptrii w ciągu 12 miesięcy przed leczeniem. Gdy wada ma skłonność do szybszego pogłębiania się (tak dzieje się u osób bardzo młodych, ale i w starszym wieku), operacja mogłaby przynieść tylko przejściową poprawę. 

LASEREM MOŻNA SKORYGOWAĆ KAŻDĄ WADĘ WZROKU.

MIT. Skorygować można jedynie krótko- i daleko- wzroczność oraz astygmatyzm. W zależności od zastosowanej metody operacyjnej można wyostrzyć wzrok w zakresie od minus 10 do plus 8 dioptrii oraz astygmatyzm do 6 dioptrii. Zabieg laserowej korekcji wady wzroku nie zlikwiduje jednak np. starczowzroczności związanej z wiekiem.

ISTNIEJE SPORO PRZECIWWSKAZAŃ DO LASEROWEJ KOREKCJI WZROKU.

PRAWDA. Z laserowej korekcji nie mogą skorzystać chorzy na jaskrę, zaćmę,

bakteryjne i wirusowe zapalenia oczu, cukrzycę, zespół suchego oka, silne alergie oraz ci, którzy mają zmiany lub zwyrodnienia siatkówki z predyspozycjami do jej odwarstwiania, trwałe pourazowe uszkodzenie rogówki w postaci blizn, przyjmują leki upośledzające gojenie (tzw. kortykosteroidy). Przeciwwskazaniem jest też wszczepiony rozrusznik serca, ponieważ promieniowanie elektromagnetyczne może powodować zakłócenia pracy tego urządzenia.

OPERACJE OCZU PRZEPROWADZA SIĘ POD NARKOZĄ.

MIT. Wystarczy znieczulenie miejscowe w postaci kropli aplikowanych do oka. Żeby pacjent nie mrugał podczas przeprowadzanej  operacji, jego powieki są podtrzymywane specjalnymi rozwórkami.

W RAMACH KWALIFIKACJI DO OPERACJI WYSTARCZY ZBADANIE OSTROŚCI WIDZENIA.

MIT. Rzeczywiście, zanim promień lasera dotknie oka, lekarz musi najpierw sprawdzić, jakiego rodzaju i jak duża jest wada wzroku. Jednak to nie wystarczy. Bardzo ważne jest również określenie grubości i kształtu rogówki oraz długości gałki ocznej, a także przyjrzenie się przedniemu odcinkowi oka. Konieczne jest także m.in. zbadanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, obejrzenie dna oka oraz skontrolowanie pola widzenia, żeby ewentualnie wykluczyć jaskrę.

NIE MOŻNA KORYGOWAĆ WADY WZROKU W OBU GAŁKACH OCZNYCH W TRAKCIE TEGO SAMEGO ZABIEGU.

MIT. Choć zależy to od zastosowanej przez lekarza metody operacyjnej. Przy metodzie LASIK i LASEK, a także przy ich nowszych odmianach - np. femtoLA-SIK, Epi-LASIK, SBK-LA-SIK - jednoczesny zabieg jest wręcz wskazany. Skorygowany płatek rogówki szybko się goi (nie trzeba zakładać szwów ani opatrunków), bardzo precyzyjnie przylega do oka i szybko łączy się z powrotem z pozostałą częścią rogówki, więc nie ma powodu, by zwlekać z operacją drugiego oka. Przy jednoczesnej korekcji (zabieg na obu oczach  trwa około 20 minut) unika się dyskomfortu, że zoperowanym okiem widzi się już dobrze, natomiast drugim jeszcze nieostro. Przy starszej metodzie PRK rzeczywiście zwykle czeka się z operacją drugiego oka około 2 tygodni.

PO ZABIEGU SZYBKO ODZYSKUJE SIĘ ZDOLNOŚĆ OSTREGO WIDZENIA.

PRAWDA. Chociaż zależy to od techniki operacyjnej. Przy nowocześniejszych metodach ostrość widzenia odzyskuje się już następnego dnia po zabiegu, ale niektórzy pacjenci kilka godzin po operacji odczuwają np. ból oka, a przez kilka dni mają światłowstręt. Po tygodniu wszystko się stabilizuje i można wrócić do normalnego życia, a nawet wykonywać precyzyjne zajęcia i uprawiać sport (z wykluczeniem sportów walki).

LASEROWE OPERACJE SĄ CAŁKOWICIE BEZPIECZNE I NIE MA PO NICH POWIKŁAŃ.

MIT. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, ale jednak się zdarzają. Może dojść np. do infekcji oka, wysychania nabłonka rogówki, podwyższenia ciśnienia w gałce ocznej, zaćmy pooperacyjnej czy tzw. efektu halo (o zmroku wokół punktowych źródeł światła pojawia się poświata, która rozmywa obraz).

PO LASEROWEJ KOREKCJI WADY WZROKU NIE TRZEBA JUŻ NOSIĆ OKULARÓW.

MIT. Zwykle tak się właśnie dzieje, jednak nie zawsze.  Przy dużych wadach wzroku może się nie udać całkowita korekcja i wtedy albo potrzebny jest kolejny zabieg, albo trzeba nosić okulary korekcyjne, ale o znacznie słabszej mocy soczewek niż te noszone wcześniej. Trzeba również wiedzieć, że laserowa korekcja rogówki nie zapewni nam „sokolego wzroku” raz na zawsze. Dlaczego? Otóż, począwszy od 40.-45. roku życia zmniejsza się zdolność akomodacji oczu (czyli pogrubiania się lub spłaszczania elastycznej soczewki oka zapewniającego ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka) i kiedyś zapewne potrzebne będą okulary, np. do czytania albo do pracy przy komputerze.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!