Młodzi ludzie palący papierosy mają niższe IQ
Młodzi ludzie palący papierosy mają niższe IQ
Okazało się, że młodzi palacze tytoniu mają niższe wyniki testów na inteligencję niż ich niepalący rówieśnicy. Przebadane osoby to mężczyźni w wieku od osiemnastu do dwudziestu jeden lat, wszyscy będący żołnierzami izraelskiej armii.

Jak do tej pory, były to przeprowadzone na najszerszą skalę tego typu badania. Profesorowi Weiserowi udało się udowodnić, iż ilość wypalanych dziennie papierosów ma ogromny związek z poziomem inteligencji młodego mężczyzny i jego wynikami w testach na IQ.Badania dowiodły, że średnie IQ u mężczyzn niepalących wynosiło około 101, podczas gdy średnie IQ palaczy było około siedmiu punktów niższe, bo wahało się około 94. Co więcej, IQ mężczyzn, którzy wypalali więcej niż jedną paczkę papierosów dziennie było jeszcze niższe i nie przekraczało 90 punktów. Wynik w testach IQ przeprowadzony wśród zdrowej populacji młodych mężczyzn niecierpiących na żadne zaburzenia waha się pomiędzy 84 a 116 punktami.

Uzależnienie, które nie dyskryminuje

„W środowiskach lekarskich do tej pory panowało powszechne przekonanie, że palacze papierosów to w najczęstszych przypadkach osoby dorastające w nieciekawych sąsiedztwach, żyjących w trudnych warunkach materialnych, mających niższe wykształcenie,” wyjaśnia profesor Weiser. Wyniki jego najnowszych badań zostały opublikowane w bieżącym wydaniu magazynu Addiction. „Lecz ze względu na to, że w naszych badaniach udział wzięło mnóstwo osób z najróżniejszych środowisk społecznych, musieliśmy odrzucić czynnik socjologiczno-ekonomiczny jako kwestię najważniejszą. Może dzięki nam, rząd jeszcze raz przemyśli, w jaki sposób najbardziej efektywnie można przeprowadzać kampanie antynikotynowe,” dodaje uczony.

By wyniki badań były jeszcze bardziej dokładne, skupiono się także na przetestowaniu bliźniaków. Okazało się, że w przypadku, gdy jeden z bliźniaków był palący, drugi bliźniak miał zdecydowanie wyższe wyniki IQ. Warto jednak zaznaczyć, że mimo iż niższe IQ sugerowało większe niebezpieczeństwo uzależnienia się od palenia papierosów, przeprowadzone badania wskazały na to, że nawet palacze mieszczą się w normie – ich poziom inteligencji był odpowiedni do ich wieku i zdrowia.

Ale co z otyłością i uzależnieniem od narkotyków?

W celu przeprowadzenia specjalistycznych ekspertyz, badacze zebrali dane pochodzące od ponad dwudziestu tysięcy mężczyzn. Dane obejmowały okres przed wstąpieniem do wojska, w trakcie oraz po odbyciu służby. Wszyscy mężczyźni, których przebadano, cieszyli się dobrym zdrowiem – by móc wstąpić do armii, trzeba przejść szczegółowe badania lekarskie. Okazało się, że około dwudziestu ośmiu procent badanych mężczyzn wypalało jednego lub więcej papierosów dziennie, trzy procent określiło siebie jako „byłych palaczy”, a sześćdziesiąt osiem procent powiedziało, że nigdy nie paliło papierosów.

Profesor Weiser twierdzi, że wyniki przeprowadzonych przez niego badań jasno odzwierciedlają ogólną tendencję w badaniach epidemiologicznych. „Osoby plasujące się na dolnej granicy przeciętnego poziomu IQ wykazały mniejsze zdolności w sferze podejmowania decyzji związanych w ich zdrowiem,” wyjaśnia profesor Weiser. Uczony dodaje, że wyniki jego ekspertyz mogą w przyszłości stanowić wielką pomoc dla osób pracujących w poradniach uzależnień, które zajmują się dziećmi ze szkół podstawowych i młodzieżą ze szkół średnich. Dzieci, u których zaobserwowano niższy poziom IQ mogą w przyszłości być zagrożone większym ryzykiem popadnięcia w nałóg nikotynowy. Dlatego więc właśnie dla nich będzie można tworzyć nowsze, lepsze systemy edukacyjne i terapie. Wszystko to pozwoli na szersze uświadomienie dzieci odnośnie problemu palenia papierosów i skutków, jakie może ono za sobą nieść.

„Osoby o niższym IQ są narażone na ryzyko nie tylko sięgnięcia po papierosy,” ostrzega profesor Weiser. „Te same osoby mogą w przyszłości borykać się z otyłością oraz zaburzeniami żywieniowymi i nerwowymi. Nasze badania są kroplą w morzu jeśli chodzi o wiedzę na temat palenia papierosów, lecz niewątpliwie przyczynią się do tego, by rodzice i pedagodzy będą mogli pomagać dzieciom i młodzieży w podejmowaniu mądrzejszych decyzji”.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!