Pod żadnym pozorem nie możesz pozwolić facetowi na obrażanie cię i ignorowanie. Zasłanianie się dziećmi, finansami, rodziną to tylko wymówki, żeby nie reagować. Dzieci, patrząc i doznając przemocy w domu, czy to fizycznej czy emocjonalnej, bardziej będą cierpieć w życiu niż teraz, gdy mu się przeciwstawisz. Poniżanie słowami to przemoc emocjonalna. Nazywanie idiotką, głupią lub debilem - to przemoc emocjonalna i to ty masz nauczyć się na nią nie pozwalać.

Bo ten facet należy do tych, którzy nie cenią tego, co już zdobyli, a ciebie zdobył całą, z uszami powyżej kokardy. Wygląda na to, że mu na to pozwalasz. To się przecież nie stało nagle i gdzie byłaś jak się zaczynało? Co zrobiłaś, kiedy pierwszy raz się lak odezwał przy nich?-

Dla tych, które są jeszcze przed - poważne ostrzeżenie: musisz zareagować natychmiast - nie tłumaczyć go tym, że może miał kłopoty w pracy lub zły dzień. Nie wolno mu wobec ciebie być niegrzecznym ani gdy jesteś sama, ani przy innych, nawet jeśli twój ojciec robił to matce.

Asertywność, bo tu chodzi o asertywność, polega na zaznaczeniu granic, na wyraźnym i jasnym zaznaczaniu granic. Jeżeli dbasz o to. żeby on się nie pogniewał, żeby nie był zły, pozwalasz na wszystko. Bojąc się, że cię zostawi, pozwalasz mu na bezkarność - wprawdzie go „masz", ale nie masz od niego szacunku i podziwu - które przecież na początku miałaś. Mężczyzna doskonale wie, czego się boisz i doskonale tym manipuluje. Sprawdza tylko twój poziom wytrzymałości.

W tej sytuacji, w której już jesteś, czyli już pozwoliłaś nie szanować siebie - możesz ją odwrócić - ale najpierw odwrócić w sobie, żeby potem odwrócić wobec niego. Jeżeli uznasz, że on jest ważniejszy niż ty sytuacja będzie się pogarszać. Być może do jakiejś granicy twojej wytrzymałości. Być może poczujesz, że naprawdę masz dość. Dziewczyna zaczyna być w takiej sytuacji zgorzkniała lub szuka innego partnera zamiast pracować nad sobą. Taka sytuacja nie może nie mieć konsekwencji.

Jeśli ty jesteś ważniejsza od niego - czego ci szczerze życzymy, zaczniesz ćwiczyć asertywne wypowiedzi do niego: „Nie zgadzam się na to", „Nie chcę tego” albo też ciekawe zdanie: „Czy myślisz, że podobasz się moim koleżankom, kiedy mi dokuczasz?”

Twoja Ocena