Jeżeli w związku jesteśmy odpowiedzialni za sytuację materialną i jest to jednostronne, to muszą być do tego inne powody. Często zapracowane kobiety bardzo się cieszą, że mają w domu faceta, który zrobił obiad, jest wypoczęty, załatwił naprawę dachu, był na spacerze z psem i czeka na ciebie z herbatą. I wtedy masz dużo dla siebie z tej sytuacji, i to może być bardzo spełniający się układ. Nie można przesądzać o sytuacji, nie znając wszystkich szczegółów.

Rozumiem,  że on pracy nie ma od dawna i kiedyś ty przyjęłaś całkowicie odpowiedzialność finansową, ale nadal chciałaś z nim być - za to co ci dawał. Co się teraz zmieniło?

Jakie korzyści masz w związku z tym, że on nie pracuje? Czy zostaje w domu i zajmuje się codziennymi obowiązkami, może dzieckiem, czy jest bardziej dostępny dla ciebie mniej zmęczony? Wiele kobiet korzysta z tego,  że facet nie pracuje, bo wtedy ma go bardziej dla siebie. Nie jest powiedziane, że to facet ma utrzymywać kobietę Może być odwrotnie.

Oczywiście. jeżeli ci to przeszkadza, bo jak piszesz. jesteś zmęczona, to znaczy, że ogólnie bardziej inwestujesz w związek niż on. Jeżeli jedna strona nie pracuje, wszelkie decyzje dotyczące zakupów, wyjazdów, rachunków spoczywają raczej na tej zarabiającej stronie. Mogłabyś lubić to, że ty bardziej decydujesz. Jeżeli nie czujesz się z tym OK. może nie lubisz decydować.

Każda para ma swoje wewnętrzne zasady i ważne jest to,  żeby podsumowując było lepiej niż gorzej. Czy u ciebie jest lepiej czy gorzej?

Czy rozmawiasz z nim o tym, że ta sytuacja ci już nic pasuje? Czy mówisz mu o tym, jak się czujesz z tym, że masz na sobie wszystkie decyzje finansowe? To jest początek. I mów mu o uczuciach, ale me oceniaj go. bo wtedy zamknie się w sobie. Zauważ, jak reaguje na te rozmowy i na to, że jest ci źle w takiej sytuacji. Daj mu czas, żeby to przemyślał.

Jeżeli po wielu próbach zupełnie ignoruje przekaz, to można się zastanawiać nad tym, czy ty chcesz być w tej sytuacji nadal. Wtedy jest czas na rozmowę z sobą samą. Jeżeli poczujesz, że nie chcesz być z  facetem, który nie pracuje i ignoruje twoje uczucia związane z tym musisz mu dać ultimatum. Pamiętaj, dając je musisz być pewna, że jeżeli wciąż nie znajdzie pracy, ale przyniesie ci bukiet róż, to zrealizujesz pomimo to swoją groźbę.

Czasami facet nie pracuje, bo widzi, że nie musi, bo ty sobie poradzisz. Widzi też. jaki ma wpływ na ciebie i jak bardzo go potrzebujesz. Niestety bywa tak, że przy innej kobiecie znajduje pracę w miesiąc. Może to bolesne, ale niestety często pozwalamy facetom na pewne rzeczy, bo boimy się ich stracić.

Zanim postawisz mu warunki, musisz wiedzieć, że możesz go stracić. Jeżeli pogodzisz się i z tą ewentualnością, to już możesz wejść w negocjacje. Trudno jest mieć na głowie całą odpowiedzialność za jakąś sferę życia. Jest to coś, co może wywoływać uczucie frustracji i zmęczenia. Facet powinien umieć sobie radzić. Nie musi zarabiać tyle co ty, ale praca i wysiłek związany z. zarabianiem pieniędzy jest ważny i kobieta lubi się czuć bezpieczna. Bo co się stanie, jak ty nie będziesz mogła pracować lub nie będziesz chciała?

W związku trzeba kierować się uczuciami, ale też zdrowym rozsądkiem. Dźwiganie drugiej strony na sobie, czy to emocjonalne czy materialne jest ogólnie niezdrowe. Bo wystarczy, że pojawi się inny facet, który od razu postawi ci obiad albo będzie chciał uczestniczyć też w życiu finansowym, żeby zmiana partnera była łatwa. Daj mu to do zrozumienia. Cokolwiek w związku, co nie jest zrównoważone, stwarza problemy. Czy to dotyczy odpowiedzialności finansowej, czy dbania o dom, czy o dzieci, czy o emocje. Szczęście w miłości to równowaga pomiędzy braniem i dawaniem.

Twoja Ocena