Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien? Jak kupować okna?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien? Jak kupować okna?
3 WAŻNE RZECZY, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy się ma stare okna i planuje ich wymianę

• Zastanów się, zanim wymienisz okna Kupno nowych okien, wbrew temu, do c?ego pragną nas przekonać ich producenci, niekoniecznie musi prowadzić do oszczędności. Niektóre firmy zapewniają, że zmniejszenie opłat za energię może nawet sięgać 35%. Wymiana starych okien na nowe, o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, przynosi co prawda pewne korzyści (zależne od wielkości domu i jego położenia względem stron świata), ale cala inwestycja zwróci się dopiero po latach. Czy to się opłaca?

Harvey M. Sachs, zajmujący się zawodowo ekonomią przedsięwzięć związanych z oszczędnością energii, twierdzi, że w większości gospodarstw domowych okna są przyczyną utraty 15% ciepła. Wynika z tego, że nawet po zainstalowaniu bardzo szczelnych okien, o bardzo niskim współczynniku przenikalności cieplnej, oszczędność może wynieść najwyżej 15%.

Inwestycja taka przy obecnych cenach nośników energii będzie się amortyzowała przez wiele lar. Wymiana okien jest kwestią indywidualnych preferencji i na pewno ma duży wpływ na wygląd domu, ale istnieją też inne, tańsze sposoby poprawy jego bilansu energetycznego.

 Uszczelnij stare okna Uzupełnienie wykruszonego kitu i założenie uszczelek to najbardziej efektywne sposoby naprawy starych okien. Wypełnienie szpar nie tylko zapobiegnie wpadaniu zimnego powietrza i podniesie temperaturę w domu, ale także sprawi, że piec centralnego ogrzewania nie będzie musiał działać na maksymalnych obrotach. Oto kilka porad, w jaki sposób uszczelnić okna.

Wypełnianie szczelin uszczelniaczem Od wewnątrz domu szczeliny między framugą a ścianą najprościej jest wypełnić uszczelniaczem akrylowym. Jest niedrogi i łatwy do nanoszenia.

Potrzebna do tego będzie jednak ręczna wyciskarka. Kosztuje ona niewiele i służyć nam będzie przez wiele lat.

Tubę z uszczelniaczem umieszcza się w wyciskarce, odcina końcówkę stożkowej dyszy i wyciskając wypełnia szczelinę masą. Po nałożeniu palcem namydlonym lub zamoczonym w płynie do mycia naczyń wygładza się spoinę, aby zyskała estetyczny wygląd.

Od zewnątrz domu zamiast uszczelniacza akrylowego powinniśmy użyć uszczelniacza polimerowego lub silikonu budowlanego. One lepiej zniosą działanie deszczu i słońca. < Uszczelki Uszczelki z gąbki różnią się między sobą jakością, grubością, no i oczywiście ceną. Przyklej uszczelkę między dolną częścią framugi a ramą okna, a także i w innych nieszczelnych miejscach, przez które wpada do środka zimne powietrze. Nie będzie to duży wydatek.

• Zabezpieczenie okien przed silnym wiatrem Najtańszym sposobem zabezpieczenia okien jest oklejenie ich plastikową folią termozgrzewalną (można ją przykleić za pomocą suszarki do włosów). Koszty z tym związane można zmniejszyć, jeśli kupi się rolkę przezroczystej folii i przyklei ją taśmą dwustronnie przylepną. Minusami takiego rozwiązania jest brak możliwości otwarcia okna i konieczność montażu folii co roku. Oszczędności mogą jednak zrekompensować niewygody.

Innym rozwiązaniem jest dodatkowa cieniutka powłoka na szybie okiennej.

W produkcji takich powłok nastąpił w ostatnich latach duży skok technologiczny - nie odklejają się ani nie pękają jak kiedyś. Latem odbijają promienie słoneczne i zapobiegają nagrzewaniu się wnętrz, zimą zaś zatrzymują ciepło w pomieszczeniach.

• Kupując okna, dokonaj właściwego wyboru Nie daj się nabrać na tanie oferty, prawdopodobnie za kilka lat znowu staniesz przed koniecznością wymiany okien.

Starannie dobierz typ okna do swoich potrzeb. Tylko okna oznaczone symbolem CE lub znakiem budowlanym „B” spełniają wymogi Unii Europejskiej dotyczące energooszczędności. Oto 6 punktów, na które należy zwrócić uwagę, dobierając okna: Wybieraj okna, które posiadają odpowiednie państwowe atesty i certyfikaty.

Im mniejsza jest wartość współczynnika przenikalności cieplnej, tym lepsza jest izolacyjność termiczna okien. Współczynnik ten powinien wynosić 1,3-1,5.

W W cieplejszym klimacie, gdzie głównym problemem jest nagrzewanie się wnętrz, nie trzeba kierować się tym współczynnikiem i dodatkowo płacić za jego niską wartość. Istotne jest, by szyby w oknach pokryte były specjalną powłoką odbijającą promienie słoneczne. « W klimacie umiarkowanym, w którym są dwa sezony - grzewczy i letni - w którym używa się klimatyzacji, należy zwrócić uwagę zarówno na współczynnik przenikalności cieplnej, jak i na odpowiedni poziom odbicia promieni słonecznych SHGC (przyrost ciepła pod wpływem nagrzewania słonecznego, skala 0-1). Wybieraj tylko takie okna, które zapewniają infiltrację powietrza na poziomie minimum 0,5-1 m3 /(hmdaPa2/3) na minutę lub mniejszym (współczynnik a). «r Nawet najwyższa jakość okna jest bez znaczenia, jeśli zostanie ono niewłaściwie zamontowane, w konsekwencji czego występują nieszczelności w miejscu połączenia ściany z framugą. Oprawiając okna, skorzystaj z usług tylko dobrego, sprawdzonego montera.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!