views
Uwaga na koszty!
• Może się zdarzyć, że bank, do którego chcesz przenieść kredyt – choć nie pobiera za to prowizji – to dolicza dodatkowe koszty w innych opłatach, np. marżę. Dlatego dokładnie przyjrzyj się wszystkim opłatom refinansowania kredytu.
• Pamiętaj, że przenosząc do innego banku kredyt hipoteczny, musisz ponownie ponieść koszt wpisu hipoteki na nowy bank. To wydatek 200 zł (w sądzie) .
• Sprawdź, czy twój dotychczasowy bank nie pobierze prowizji za wcześniejszą spłatę. To może podrażać przeniesienie kredytu.
Ustal, co zaoferuje konkurencja
Nie jesteśmy „przywiązani” do jednego banku. Nawet gdy mamy w nim kredyt – możemy go przenieść. Bankowcy nazywają to refinansowaniem. Jak upewnić się, czy się opłaca?
1. Udaj się do banku, którego oferta cię zainteresowała. Poproś o symulacje różnych kredytów z tego banku wraz z podaniem wszystkich kosztów. Dzięki temu porównasz je ze swoim kredytem.
2. Zanim podejmiesz decyzję, możesz skorzystać z pomocy niezależnego doradcy spoza banku. Na rynku działają różne firmy, które zajmują się doradztwem finansowym (np. Expander, Notus, Finansowo 24, Open Finance). Ich eksperci bezpłatnie porównają wiele ofert banków, pomogą też w formalnościach.
3. Jeżeli się okaże, że warunki kredytu w innym banku są lepsze niż w dotychczasowym, udaj się do twojego banku i przedstaw sprawę jasno: jeśli nie zmienią warunków spłaty, przenosisz kredyt. warto pamiętać! Każdy kredyt, zarówno konsumencki, jak i hipoteczny, można przenieść do innego banku.
Co może być bardziej opłacalne
Przeniesienie kredytu ma sens, jeśli nowy bank spełni oczekiwania, które mogą uchronić cię przed problemami ze spłatą. Oto możliwe plusy.
• Niższa prowizja. Masz prawo ją negocjować! Szanse na niższe koszty wzrastają, gdy np. założysz konto w nowym banku, na które będą wpływały regularnie jakieś środki.
• Większa zdolność kredytowa. Nowy bank może okazać się bardziej „elastyczny” i zaliczyć do twoich dochodów nie tylko wynagrodzenie z umowy o pracę, ale również z innych umów, np. o dzieło, czy zlecenia. To zwiększy twoją zdolność kredytową!
• Dodatkowe środki. Często przy przenoszeniu kredytu nowy bank proponuje również „dobranie” do kredytu jakiejś kwoty. Jeśli więc potrzebujesz pilnie gotówki, to może być sposób na jej zdobycie. Te dopożyczone środki możesz przeznaczyć na dowolny cel, np. na spłatę karty kredytowej, która ci już ciąży w portfelu. Ale uwaga! Dodatkowe pieniądze od banku, choć kuszą, zawsze powiększą całkowity koszt dotychczasowego kredytu.
• Wybór rat. Niektóre banki proponują raty równe lub malejące – do wyboru przez klienta. Pamiętaj, że niższe, równe raty oznaczają też wydłużenie spłaty kredytu, np. o kilka miesięcy, a nawet lat.
• Karencja w spłacie. Przy przeniesieniu kredytu często jest tak, że nowy bank daje miesięczną przerwę w spłacie raty (jednak kolejna w następnym miesiącu może być wyższa).
Komentarze
0 comment