Na czym polega znieczulenie podpajęczynówkowe i dlaczego w trakcie porodu mogę takiego znieczulenia potrzebować?
Na czym polega znieczulenie podpajęczynówkowe i dlaczego w trakcie porodu mogę takiego znieczulenia potrzebować?
Jest to zastrzyk ze znieczuleniem miejscowym, wykonywany w dolny odcinek kręgosłupa, a jego działanie polega na odrętwieniu nerwów przewodzących czucie w macicy i szyjce macicy. Dlatego też kobiety, którym go wykonano, nie odczuwają skurczów.

Ten rodzaj znieczulenia wykonuje się zwykle w drugim okresie porodu, aby szybko uśmierzyć ból w przypadku konieczności użycia kleszczy bądź próżniociągu położniczego u tych rodzących, u których wcześniej nie wykonano znieczulenia zewnątrzoponowego.

 Czasem jednak znieczulenie podpajęczynówkowe wykonuje się w pierwszym okresie porodu, w połączeniu ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, po to, by ból minął szybciej. Technikę tę stosuje się obecnie częściej niż samo znieczulenie zewnątrzoponowe.

Dobrą stroną znieczulenia podpajęczynówkowego jest to, że jednym ukłuciem bardzo skutecznie i szybko uśmierza się ból, a ponadto-w przeciwieństwie do znieczulenia zewnątrzoponowego - przy tej metodzie nie pozostaje w plecach żaden cewnik. Jednak metoda ta ma także swoją wadę: powodując brak czucia w nogach rodzącej, ogranicza jej możliwość poruszania się.

Znieczulenie jest także dość krótkotrwałe i nie można go ponowić, gdy przestanie działać. Może wywołać uczucie dreszczy, swędzenia, nudności, a także spowodować trudności z oddaniem moczu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!