Podczas gdy w TV trwa dyskusja dotycząca Jana Pawła II , postanowiliśmy przypomnieć filmy, które odnoszą się do katolicyzmu krytycznie. Wiele z tych filmów oskarżano o bluźnierstwo. Cóż, taki ich urok. Oto nasza heretycka dziesiątka:


10. CARRIE (1976) reż. Brian de Palma
Ekranizacja bestsellerowej powieści Stephena Kinga w reżyserii Briana de Palmy. Postać głównej bohaterki Carrie wychowanej przez fanatyczkę religijną to metafora patologicznego wychowania w "duchu religijnym" opartego na strachu i poczuciu grzechu.

9. DOGMA (1999) reż. Kevin Smith
Zuchwały żart Kevina Smitha ośmieszający odpustową formę religijności. Dwaj aniołowie zostają wysłani za karę do Wisconsin, skąd trafiają do New Jersey, gdzie trwa kampania "Katolicyzm, wow" prowadzona przez fanatycznych oszołomów. Film miał burzliwy odbiór, Kevin Smith dostał ponad 300 tysięcy maili wzywających do wstrzymania wyświetlania filmu. Dwa razy grożono mu śmiercią.

8. KSIĄDZ (Priest, 1994) reż. Antonia Bird
Film wojujący nie tyle z katolicyzmem, co z celibatem. Młody ksiądz przybywa do parafii w Liverpoolu i popada w konflikt z proboszczem, który sypia z gospodynią. On sam okazuje się homoseksualistą, szukającym miłości w klubach gejowskich. Niezapomniana jest scena, w której ksiądz udowadnia, że celibat to wymysł Kościoła Katolickiego, nie znajdujący potwierdzenia w "Biblii".

7. AGORA (2009) reż. Alejandro Amenábar
W "Agorze" zwycięstwo chrześcijaństwa w Aleksandrii w IV w. to ekspansja fanatycznego ciemnogrodu, który zdobył uznanie za pomocą przemocy, niszcząc cenne zdobycze kultury starożytnej. Hiszpańska organizacja katolicka Observatorio Antidifamación Religiosa uznała film za antychrześcijański, a zarzuty o uprzedzenia wobec chrześcijaństwa miały byc przeszkodą w znalezieniu dystrybutora dla filmu we Włoszech i w USA.

6. VIRIDIANA (1961) reż. Luis Bunuel
Ze względu na antyreligijną wymowę, "Viridiana" była zakazana przez szesnaście lat w Hiszpanii, a "L'Osservatore Romano", oficjalna gazeta watykańska, napisała o filmie jednoznacznie: "bluźnierczy!". Historia zgwałconej zakonnicy, która poświęci się pomocy bliźnim i słynna parodia Ostatniej Wieczerzy wciąż robią duże wrażenie.

5. KOD LEONARDA DA VINCI (The da Vinci Code, 2006) reż. Ron Howard
Trudno zliczyć książki rozprawiające się z prawdą i nieprawdą zawartą w książce Dana Browna. Jedno jest faktem: w ciągu ostatnich lat żadna książka i film nie wywołały tyle kontrowersji i dyskusji na temat roli kobiet w Kościele Katolickim i innych jego dogmatów, co "Kod Leonarda da Vinci".

4. ŻYWOT BRIANA (Life of Brian, 1979) reż. Terry Jones
Najsłynniejsza parodia życia i śmierci Jezusa, a właściwie Briana, który przez pomyłkę został wzięty za Mesjasza i ukrzyżowany. "Żywot Briana" był wiele razy oskarżany o bluźnierstwo, zakazano wyświetlania go w wielu krajach. Ciąg dalszy antykatolickiej satyry można odnaleźć w "Sensie życia wg. Monty Pythona", gdzie bezkompromisowo ośmieszono podejście katolicyzmu do masturbacji i antykoncepcji.

3. OSTATNIE KUSZENIE CHRYSTUSA (The Last Temptation of Christ, 1988) reż. Martin Scorsese
Prawdopodobnie jeden z najbardziej wyklętych filmów opowiadających o życiu Jezusa. W wielu krajach "Ostatnie kuszenie Chrystusa" nie zostało dopuszczone do emisji ze względu na sprzeczny z naukami Kościoła obraz Jezusa jako osoby na skraju szaleństwa, zmagającej się z wątpliwościami, depresją i pożądaniem seksualnym.

2. SIOSTRY MAGDALENKI (The Magdalene Sisters, 2002) reż. Peter Mullan
Szokująca opowieść o "przytuliskach" prowadzonych przez Siostry Miłosierdzia w Irlandii, które okazały się siedliskiem patologii. Film otrzymał Złotego Lwa, co jeszcze bardziej zwiększyło protest niektórych duchownych, dla których grzechy Kościoła (film został oparty na faktach) należy zmieść pod dywan.

1. ZŁE WYCHOWANIE (La mala educación, 2004) reż. Pedro Almodovar
Jeden z najmocniejszych filmów hiszpańskiego reżysera, poruszający temat molestowania seksualnego dzieci przez katolickich księży, którzy wykorzystują tu swoją pozycję do spełniania perwersyjnych zachcianek. Almodovar powiedział, że "Złe wychowanie" to jego osobista rozprawa z doświadczeniami z dzieciństwa, co jeszcze bardziej umacnia antyklerykalną wymowę filmu.

W heretyckiej wideotece nie powinno też zabraknąć następujących tytułów: Czas religii reż. Marco Belocchio, The Boys of St. Vincent (1992) reż. John N. Smith, Markiz de Sade (200) reż. Benoit Jacquot, "Imię róży" reż. Jean-Jacques Annaud, Opowieści kanterberyjskie (1972) reż. Pier Paolo Pasolini, Sens życia wg Monty Pythona (1983) reż. Terry Gilliam, Terry Jones, The Boys of St. Vincent (1992) reż. John N. Smith, Stygmaty (1999) reż. Rupert Wainwright, Elizabeth (1998) reż. Shekhar Kapur, Zjadacz grzechów (2003) reż. Brian Helgeland

Twoja Ocena