Najpopularniejsze oraz najskuteczniejsze metody antykoncepcji.
Najpopularniejsze  oraz najskuteczniejsze metody antykoncepcji.
Gdy nie karmisz piersią (lub robisz to nieregularnie), pierwsze cykle pojawią się zapewne w ciągu trzech miesięcy. Jeżeli karmisz regularnie, to później, ale laktacja nie chroni przed zajściem w ciążę. Pierwsza po porodzie owulacja występuje zwykle przed pierwszą miesiączką! W porozumieniu z lekarzem wybierzesz metodę dopasowaną do twojego stylu życia i stanu zdrowia. Ułatwiamy wybór.

TESTER OWULACJI

Odpowiedni dla zwolenniczek metod naturalnych, obojętny dla organizmu.

■    DZIAŁANIE: Małe urządzenie do określania płodnych dni na podstawie śluzu szyjkowego lub próbki moczu czy temperatury, np. Bioself, Persona, Donna.

■    ZALETY: Bez działań ubocznych, bezpieczna. Może być uzupełnieniem metody objawowo-termicznej. Pomocna, gdy starasz się o dziecko.

■    WADY: Tylko przy regularnych cyklach. Nowa dieta, podróż, infekcje, karmienie piersią mogą zafałszować wyniki. Podczas dni płodnych trzeba stosować prezerwatywę i/lub globulkę dopochwową.

OBJAWOWO-TERMICZNA

Dobra, jeśli nie akceptujesz środków hormonalnych lub nie możesz ich brać. Dopuszczasz możliwość kolejnej ciąży.

■    DZIAŁANIE: Jest wiele odmian tej metody. Określasz dni płodne na podstawie codziennie rano mierzonej temperatury (zawsze w tym samym miejscu: w ustach, uchu, pochwie), obserwacji śluzu z pochwy i/lub badania szyjki macicy.

■    ZALETY: Bezpłatna. Naturalna, nieinwazyjna, nie ingeruje w organizm. Ułatwia wybranie dnia na zajście w ciążę.

■    WADY: Tej metody trzeba się nauczyć  i dokładnie ją stosować. Jej skuteczność maleje podczas laktacji, podróży, zmiany diety, stresu. W dni płodne trzeba się powstrzymać od współżycia (ewentualnie używać prezerwatywy i/lub globulki dopochwowej).

GLOBULKI

Dobra w okresie karmienia piersią i jeśli cierpisz na suchość pochwy. Dodatkowe zabezpieczenie dla prezerwatywy.

■    DZIAŁANIE: Dopochwowy preparat (np. Patentex Oval, Kolpotex), który unieruchamia i niszczy plemniki. Obfita piana utrudnia im dostanie się do macicy. Działa godzinę, wystarcza na jeden stosunek.

■    ZALETY: Niedroga, nieinwazyjna, dostępna bez recepty. Stosowana w miarę potrzeb. Poprawia nawilżenie pochwy.

■    WADY: Zawodna. Globulkę trzeba włożyć do pochwy na kilka minut przed stosunkiem i poczekać, aż się rozpuści. Podczas stosunku tworzy się piana. Czasem wywołuje swędzenie i wysypkę. Przez 6-8 godzin nie można płukać pochwy.

PIGUŁKA

Podczas laktacji możesz stosować tylko jednoskładnikową minipigutkę. Dwuskładnikowa sprawdza się później, zwłaszcza gdy masz bardzo obfite i bolesne miesiączki, nieregularny cykl, nadmierne owłosienie, trądzik.

■ DZIAŁANIE: Dwuskładnikowa (zawiera estrogen i gestagen), np. niskodawkowe: Harmonet, Mercilon, Yaz, i jednoskładnikowa, tzw. minipigułka-Cerazette. Hormony blokują owulację, zmieniają śluz szyjki, by nie przepuszczał plemników, uniemożliwiają też zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.

■    ZALETY: Zmniejsza bolesność i obfitość miesiączek. Może poprawić stan cery, zmniejszyć owłosienie, reguluje cykle, osłabia napięcie przed miesiączką. Zmniejsza ryzyko raka jajnika, jelita grubego, błony śluzowej trzonu macicy, osteoporozy i endometriozy.

■    WADY: Wymaga systematyczności. Może wywoływać mdłości, bóle głowy, tycie, uczucie puchnięcia, problemy z cerą. Minimalnie zwiększa ryzyko raka sutka. Niewskazana dla kobiet cierpiących na migreny, palących (po 35. roku życia), z podwyższonym cholesterolem, zakrzepicą (zwiększa ryzyko zatorów żylnych), niewydolnością wątroby, cukrzycą i nadciśnieniem. Osłabia libido.

ZASTRZYK

Jeśli ze względów medycznych nie możesz brać dwuskładnikowych środków hormonalnych, np. karmisz piersią.

■    DZIAŁANIE: Domięśniowy zastrzyk z gestagenem podawany co trzy miesiące (Depo-Provera). Hamuje owulację, zmienia śluz szyjki macicy (bariera dla plemników) i śluzówkę macicy (uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja). Pod koniec działania pierwszego zastrzyku konieczna jest kontrola u ginekologa.

■ ZALETY: O antykoncepcji możesz pamiętać tylko cztery razy w roku.

■    WADY: Podane hormony działają przez określony czas i nie da się tego zatrzymać, nawet jeśli źle się po nich czujesz. Mogą powodować przedłużające się krwawienia. Po kilku latach stosowania zwiększają ryzyko osteoporozy. Czasem powrót do normalnego cyklu może trwać rok lub miesiączkę trzeba wywoływać.

PLASTER

Odpowiada ci antykoncepcja hormonalna, ale nie chcesz codziennie pamiętać o pigułce; cierpisz na choroby wątroby i układu pokarmowego.

■    DZIAŁANIE: Plaster z estrogenem i pro-gestagenem do naklejania na pośladek, łopatkę, ramię, podbrzusze - Evra. Uwalnia do krwi hormony blokujące owulację.

■    ZALETY: Omija drogę pokarmową, więc przy biegunce, wymiotach pozostaje skuteczny. Wymienia się go raz na tydzień.

■    WADY: Czasem się odkleja na brzegach (wtedy działa mniej skutecznie) i brudzi. Może uczulać oraz powodować miejscowe swędzenie. Nieodpowiedni dla kobiet ważących ponad 80 kg (za małe stężenie hormonów). Przeciwwskazania medyczne - jak przy pigułce antykoncepcyjnej (patrz wyżej).

WKŁADKA

Gdy nie planujesz już dzieci, nie chcesz pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułki, a prezerwatywy i globulki ci nie odpowiadają. Masz przeciwwskazania do stosowania środków hormonalnych.

■    DZIAŁANIE: Umieszczana w macicy wkładka w kształcie litery T. Może zawierać miedź (np. NovaT, Multiload) lub hormony (Mirena, Lady Insert). Zmienia wydzielinę dróg rodnych (ogranicza ruchliwość plemników) i wędrówkę komórki jajowej, utrudniając jej zapłodnienie. Uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.

■    ZALETY: „Długofalowa”, pozwala zapomnieć o antykoncepcji przez trzy lub pięć lat. Działa tylko miejscowo. Skraca miesiączki, zmniejsza ich obfitość i bolesność (jedynie Mirena).

■    WADY: Założenie wymaga wizyty u ginekologa i bywa bolesne. Wiąże się z ryzykiem uszkodzenia macicy. Wkładka dość często zwiększa czas trwania, obfitość i bolesność miesiączek. Może sprzyjać infekcjom dróg rodnych. Nie mogą jej stosować kobiety uczulone na miedź.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!