Największymi ze wszystkich dinozaurów byty zauropody -największe zwierzęta lądowe, jakie kiedykolwiek istniały na naszej planecie. Wszystkie zauropody były dinozaurami gadziomiedniczymi i posiadały podobna budowę ciała. Ich wielkie ciała podtrzymywane były przez cztery nogi. Ich maleńka głowa wyrastała na końcu długiej szyi, natomiast długi ogon ciągnął się za nimi po ziemi. Mocne ścięgna przebiegały od szyi do ogona, by zwierzęta te mogły oderwać obie te części ciała od podłoża.

Który z dinozaurów byt najdłuższy?

Najdłuższym ze wszystkich dinozaurów był prawdopodobnie mierzący do 45 m długości sejsmozaur (Seismosaurus). Nazwa sejsmozaur oznacza trzęsącego ziemią jaszczura’. Naukowcy, którzy go odkryli, nadali mu laką nazwę, ponieważ f uważali, że gdy się przemieszczał V trzęsła się pod nim ziemia. Sejsmozaur przypominał diplodoka. Dinozaury z rodziny diplodoków żyły na całym święcie w okresie jury, ale w późniejszym czasie zamieszkiwały jedynie wschodnią Azję.

Który z dinozaurów był największy?

Najbardziej masywnym dinozaurem był najprawdopodobniej argentynozaur. który zamieszkiwał Amerykę Południową około 100 min lal temu. Mimo iż naukowcy wykopali jedynie części jego szkieletu, uważają, że całe zwierzę mierzyło około 40 m długości i mogło ważyć do 90 ton. Zważywszy na to. argentynozaur byłby jednym z największych zwierząt, jakie kiedykolwiek występowało na naszej planecie.

Jaki tryb życia prowadziły zauropody?

Naukowcy uważają, że zauropody żyły w siadach składających się i około 30 osobników. Skamieniałe odciski łap, które odnaleziono, wskazują na to, że duże liczby zauropodów przemieszczały się wspólnie w tym samym kierunku. Mniejsze i młodsze zwierzęta znajdowały się w środku grupy, dzięki czemu zyskiwały one ochronę przed dinozaurami drapieżnymi, Kiedy w pobliżu nic znajdowało się żadne niebezpieczeństwo, siada zauropodów rozpraszały się w poszukiwaniu pożywienia, jednakże musiały one cały czas być czujne na czyhające zagrożenie.

Dlaczego nazwy niektórych dinozaurów są zmieniane?

Naukowcy mogą czasami popełniać błędy podczas opisywania skamieniałości, więc nazwy dinozaurów muszą być czasami zmieniane. Na przykład w 1985 r. amerykański naukowiec odkrył szczątki dużego zauropoda, którego nazwał ultrazaurem. Zanim jednak udało mu się zarejestrować tę nazwę, koreański naukowiec wykorzystał ją dla innego dinozaura, dlatego też Amerykanin musiał zarejestrować zamiast tego nazwę Uhrasaurus, Kilka lal później f zorientował się on,  że jego Uhrasaurus tak naprawdę duży brachiozaur, w związku z czym z nazwy tej zrezygnowano całkowicie. Decyzje na temat nazw dinozaurów podejmowane są przez naukowe ciało o nazwie Międzynarodowa Komisja Nazewnictwa Zoologicznego. Wchodzących w jej skład 25 członków wybierają szanowani zoologowie spośród naukowców ze wszystkich krajów świata.

Czy obecnie również odnajduje się szczątki zauropodów?

Tak, w latach 90. w .Afryce odkryło szczątki zauropodów o nazwach jobaria i janenszja. Odkopano jedynie elementy szkieletów tych olbrzymich dinozaurów, co oznacza, że naukowcy muszą przeprowadzić rekonstrukcję tych zwierząt poprzez porównywanie ich do innych zauropodów. Jobaria mierzył około 21 m długości i ważył około IS ton. Janenszja był odrobinę niniejszy. W 2004 r. w Ameryce odkryto również skamielinę, która być może jest nowym gatunkiem zauropada, ale szczątki tego stworzenia jeszcze nie zostały należycie zbadane.

Czym żywiły się zauropody?

Zęby zauropodów są dość niewielkie i zazwyczaj tępe, co oznacza, że musiały się one żywić roślinami. Zauropody potrzebowały dużych ilości pożywienia roślinnego w celu pozyskania energii dla swoich olbrzymieli organizmów. Liczebność tych dinozaurów zmniejszyła się około 100 min lat temu, co może wskazywać na to, że rośliny, którymi się żywiły, zaczęły znikać. Obecnie wiadomo, że w tym czasie zaczęły pojawiać się rośliny okrytonasienne, co spowodowało zmniejszanie się liczby paproci.

Twoja Ocena