views
Pierwsze objawy zapalenia pęcherza moczowego to uczucie lekkiego pieczenia przy mikcji oraz częstomocz. W stanie bardziej zaawansowanym występuje silne parcie na pęcherz moczowy, ból w okolicy cewki moczowej, czasami krwiomocz oraz gorączka.
Objawy ZPM z pozoru wydają się niegroźne, ale potrafią znacznie uprzykrzyć życie. Nigdy nie należy ich lekceważyć. Zwłaszcza krwiomoczu, który często występuje w przypadkach nowotworu układu moczowego. Niepodjęcie leczenia ZPM grozi nawracającymi stanami zapalnymi nerek, co w konsekwencji może prowadzić do ich niewydolności.
Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego
Kobiety chorują kilkakrotnie częściej na tę dolegliwość niż mężczyźni. Predysponuje je do tego anatomia. Cewka moczowa u pań jest znacznie krótsza (ma od 4-5 cm długości) niż u panów (15-20 cm), a na dodatek bezpośrednio sąsiaduje z ujściem pochwy i odbytem, gdzie znajduje się wiele drobnoustrojów. Bakterie z okolic odbytu szybko migrują do cewki moczowej, gdzie się namnażają. Następnie wędrują do pęcherza i kolonizują jego ścianki, powodując zapalenie. Najczęściej ZPM wywołują: pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), chlamy-die, dwoinka rzeżączki oraz gronkowiec.
Czynniki ryzy ka w zapaleniu pęcherza moczowego
• przechłodzenie pęcherza, do którego może dojść wskutek siedzenia na plaży w mokrym kostiumie kąpielowym, siadania na kamieniach, zbyt lekkiego ubierania się (odsłaniania okolic nerek) w chłodne dni,
• kontakty seksualne, zwłaszcza te przypadkowe, bez użycia prezerwatywy; powstałe w czasie współżycia otarcia błony śluzowej cewki ułatwiają drobnoustrojom wnikanie do organizmu,
• noszenie nieodpowiedniej bielizny ze sztucznych włókien, powodującej przegrzanie i zapocenie okolic intymnych, co sprzyja rozmnażaniu się bakterii,
• niewłaściwa higiena wrażliwych miejsc.
• stosowanie środków plemnikobójczych.
• używanie perfumowanych wkładek, podpasek czy kosmetyków intymnych,
• korzystanie z publicznych toalet bez odpowiedniego zabezpieczenia.
• choroby współistniejące takie, jak: cukrzyca, pęcherz neurogenny. zwężenie cewki moczowej, choroby narządu rodnego (zapalenie, choroba nowotworowa).
Pisząc o ZPM należy również wspomnieć o kobietach w ciąży, które są szczególnie narażone na infekcję wskutek zmian fizjologicznych związanych ze wzrostem płodu. Rozszerza się wówczas nie tylko narząd rodny, ale też moczowody, pęcherz oraz cewka moczowa. Ułatwia to bakteriom przemieszczanie się w głąb układu moczowego.
Domowe sposoby na pozbycie sięzapalenia pęcherza moczowego
W leczeniu domowym można wesprzeć się ziołami - mogą to być gotowe mieszanki (np. Urosan fix., Nefrobonisan) albo napary z pokrzywy, mniszka lub bratka. Herbatki te działają moczopędnie i łagodzą objawy infekcji. W aptekach dostępne są również ziołowe preparaty w tabletkach (np. Urosept, Urosal).
Nasiadówki - z rumianku, ziela nawłoci i krwawnika oraz liści szałwii (weź N po łyżce ziół, zalej litrem wrzątku i parz pod przykryciem 15 mmut). a po przestudzeniu usiądź w wodzie (sięgającej do talii) na 15 minut. Do nasiadówek można też zastosować gotową mieszankę z apteki (np. Vagolavit. Vagosan).
0graniczenie seksu - zbliżenia w czasie ^infekcji wydłużają czas leczenia. W przypadku częstych infekcji partner powinien wykonać posiew nasienia oraz posiew moczu
W przypadku niepowodzenia 3-dniowej domowej kuracji, gdy dolegliwości nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza.
Jak zapobiegać infekcjom układu moczowego?
• Pij około 2 litrów płynów dziennie - to ułatwia płukanie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszając ryzyko osiedlania się bakterii.
• Nie wstrzymuj oddawania moczu - gdy długo zalega on w drogach moczowych,
znajdujące się w nim bakterie mają idealne warunki do rozmnażania się.
• Podmywaj się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego. Używaj płynów do higieny intymnej.
• Zachowaj właściwą higienę w toalecie - miejsca intymne wycieraj w kierunku odbytu, nie odwrotnie. Jeśli korzystasz z publicznych toalet, używaj jednorazowych podkładek higienicznych.
• Jeśli cierpisz na suchość pochwy, używaj pianek lub żeli nawilżających miejsca intymne - dzięki temu unikniesz podrażnień śluzówki i zmniejszysz ryzyko infekcji.
• Po stosunku płciowym umyj okolice intymne albo przynajmniej oddaj mocz -w ten sposób usuniesz zarazki. które dostały się do cewki moczowej.
Komentarze
0 comment