views
szacunków światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 1985 roku było na świecie 30 min ludzi chorujących na cukrzycę, 10 lat później 135 min, a w roku 2000 - 171 min. Liczba ta stale rośnie i w 2030 r. może wynieść nawet ponad 550 min. Epidemia nie omija Polski. Szacuje się, iż w naszym kraju choruje na nią ok. trzech milionów osób, choć świadomych swojej choroby jest zaledwie dwie trzecie z nich. Ponad 90 proc, pacjentów stanowią chorzy na cukrzycę typu 2, która rozwija się przede wszystkim u osób w średnim i starszym wieku. W dużym stopniu związana jest z nadwagą lub otyłością oraz siedzącym trybem życia. Coraz częściej cukrzycę typu 2 wiąże się z tzw. zespołem metabolicznym, opisywanym jako zbiór czynników zwiększających ryzyko zachorowania na choroby naczyniowo--sercowe, takie jak miażdżyca. Do najczęściej rozpoznawanych elementów składowych zespołu metabolicznego należy obniżona wrażliwości organizmu na działanie insuliny (insulinooporność), otyłość brzuszna i wysokie ciśnienie tętnicze. Zagrożeni tym zespołem są przede wszystkim mieszkańcy krajów rozwijających się. Powodem takiego stanu jest styl życia: mało ruchu, spożywanie wysokokalorycznych posiłków oraz zapominanie o badaniach profilaktycznych. Jednak zmiana tych nawyków może nie tylko powstrzymać rozwój choroby, ale także, poprzez podjęcie odpowiednich działań, znacząco zmniejszyć ryzyko cukrzycy i powiązanych z nią schorzeń.
MĄDRA DIETA
U chorych z nadwagą i otyłością zalecana dieta pomaga w utracie masy ciała. Poza tym, właściwie dopasowana poprawia samopoczucie, gdyż reguluje poziom cukru we krwi, ułatwia działanie leków przeciwcukrzycowych oraz zapobiega hipoglikemii. Postawmy na urozmaicony jadłospis z lekkostrawnymi i zdrowymi posiłkami. W cukrzycy typu 2 zaleca się jedzenie 3-4 niewielkich posiłków z zawartością węglowodanów na poziomie 40-50 proc. Główne źródło energii powinny stanowić owoce i warzywa. Do jadłospisu dobierajmy produkty węglowodanowe o niskim indeksie glikemicznym (czyli takie, które mają jak najmniejszy wpływ na poziom glukozy we krwi po ich spożyciu), ale o wysokiej zawartości błonnika. Do codziennego menu włączamy warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze oraz produkty mleczne, a ograniczamy spożycie soli kuchennej oraz cukrów prostych, których konsumpcja prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi. Wyeliminujmy przede wszystkim: cukier biały, napoje gazowane, produkty słodzone glukozą, fruktozą, syropem glukozowo-fruktozowym. Węglowodany proste bardzo szybko przenikają przez barierę jelitową do krwiobiegu - powodują tym samym skoki glikemii. Powinno się je zastąpić cukrami złożonymi, które uwalniają się do krwiobiegu stopniowo, nie powodując skoków glikemii zaraz po posiłku. Źródła tych dobrych węglowodanów, które powinny wchodzić w skład każdego posiłku diabetyka, to: pieczywo pełnoziarniste na zakwasie, makarony pełnoziarniste, grube kasze, ryż brązowy i dziki, komosa ryżowa, amarantus, płatki owsiane, jęczmienne, suche nasiona roślin strączkowych.
BADAJMY CUKIER
Aby monitorować stan swojego zdrowia oraz skutecznie zapobiec rozwojowi cukrzycy, powinniśmy raz do roku badać laboratoryjnie stężenie glukozy we krwi. Jak podają zalecenia PTD, zaktualizowane w 2016 r., prawidłowy poziom glukozy (tzw. glikemia) na czczo powinien wynosić od 70 do 99 mg/dL krwi. Czasami nieprawidłowy wynik badania może świadczyć o rozwijających się innych chorobach (np. nadczynność tarczycy czy zapalenie trzustki). W przypadku niepokojących wyników powinniśmy niezwłocznie udać się do diabetologa.
POSTAWMY NA RUCH
Niezwykle istotną kwestią w profilaktyce cukrzycy jest utrzymywanie odpowiedniej do wieku masy ciała. Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Program treningowy powinien obejmować ćwiczenia wykonywane przynajmniej trzy razy w tygodniu po 30-60 minut. Pamiętajmy, że wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do wieku i kondycji. Najlepsze są ćwiczenia angażujące jak największą partię mięśni. Zaleca się spacery, pływanie oraz nordic walking.
Zmiana stylu życia oraz profilaktyczne badania są realnym i skutecznym sposobem na leczenie cukrzycy typu 2 jak i zapobiegania zachorowalności na nią.
Komentarze
0 comment