Pielęgnacja kolczyka w pępku to przede wszystkim jego odpowiednie przemywanie, utrzymywanie w czystości i ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi.Przekłuwanie pępka jest chętnie wykonywanym zabiegiem kosmetycznym. Kolczyk w tym miejscu nie tylko ładnie wygląda, ale także przyciąga uwagę.

Ponieważ jednak pępek jest jednym z miejsc na ciele człowieka, w którym łatwo gromadzi się brud, przed przekłuciem go warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać pielęgnacja kolczyka w pępku, aby uniknąć zakażeń, podrażnień czy urazów.

Pielęgnacja tuż po założeniu kolczyka
Przekłuwanie pępka, tak samo jak zakładanie kolczyków w jakimkolwiek innym miejscu ciała, powinno odbywać się w salonie kosmetycznym lub salonie piercingu. Mamy wtedy gwarancję profesjonalnej obsługi oraz bezpieczeństwa – pewność, że narzędzia są sterylne. Dobrze też, jeśli kolczyk wykonany jest z tytanu, gdyż wtedy zmniejsza się ryzyko wystąpienia zakażenia. Mimo to przez kilka dni po zabiegu może występować ropienie i zaczerwienienie tej okolicy, gdyż dopiero po tym czasie ranka zaczyna się goić. Pielęgnacja kolczyka w pępku tuż po jego założeniu wygląda następująco. Dwa razy w ciągu dnia należy przemywać okolice kolczyka antybakteryjnym mydłem. Zamiast niego można używać także naparu z szałwii i rumianku – należy pamiętać, aby codziennie przygotowywać świeży. Substancje te nakładamy używając wacików kosmetycznych. Ponadto należy stosować sól fizjologiczną, którą trzeba przemywać górną dziurkę tak, aby sól mogła przepłynąć przez całą ranę i wypłynąć dolną dziurką. Kilka razy dziennie należy poruszać kolczykiem, aby zapobiec wrastaniu go w skórę. Przez kilka tygodni trzeba także opatrunkiem chronić kolczyk przed uszkodzeniami. Należy także bardzo uważać, aby nie zaczepić nim na przykład o bluzkę, spodnie czy pasek, gdyż może to spowodować podrażnienie, a nawet rozerwanie ranki.

Czego nie wolno robić
Pielęgnacja kolczyka w pępku nie ogranicza się do kilku dni po jego założeniu. Przez kilka tygodni unikać należy kąpieli w jeziorze, morzu czy na basenie, gdyż grozi to dostaniem się zarazków do świeżo zagojonej rany. Kolczyka nie wolno także zdejmować, dopóki miejsce przekłucia całkowicie się nie zagoi. Nie można także nadmiernie się nim bawić – poza kilkakrotnym poruszaniem, aby nie wrósł. Należy zawsze dbać o to, aby kolczyk i pępek były czyste. Przed wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych koniecznie trzeba dokładnie umyć ręce, najlepiej mydłem antybakteryjnym. Nie wolno także do przemywania stosować środków zawierających alkohol ani wody utlenionej (mimo iż wiele osób ją poleca, nie jest ona dobrym środkiem do tego typu zabiegów), gdyż nadmiernie wysuszają one skórę. Zabronione jest także smarowanie rany maściami zawierającymi antybiotyki, gdyż to utrudnia gojenie. Maści takie można stosować tylko w przypadku wystąpienia zakażenia. Nie należy także narażać miejsca przekłucia na kontakt z kosmetykami, takimi jak na przykład balsam do ciała. Pod żadnym warunkiem nie można zakładać kolczyka, którego wcześniej używała inna osoba, gdyż grozi to przeniesieniem bakterii i wystąpieniem infekcji.

Twoja Ocena