Kaloria kalorii nie jest równa. Mając na uwadze zdrowie i kondycję organizmu, nie można się koncentrować tylko na przeliczaniu wartości energetycznej posiłków bez brania pod uwagę podaży makro- i mikroskładników. Właściwe proporcje są niezbędne do wypracowania celów treningowych, bez względu na to, czy celem jest zwiększenie bez tłuszczowej masy ciała, czy pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie są niezwykle złożone i ich prawidłowy przebieg zależy od odpowiedniej podaży ma kro składników, witamin i minerałów z pożywieniem. Aby uruchomić proces spalania tkanki tłuszczowej, nie wystarczy zmniejszyć liczby spożywanych kalorii. Niedostateczna dawka energii spowolni tempo meta holizmu i nastawi organizm na odkładanie zapasu, czyli budowanie tkanki tłuszczowej. Analogicznie w przypadku rozbudowy masy ciała niewystarczające jest zwiększenie energetyczności posiłków - organizm szybko metabolizujący z łatwością poradzi sobie z nadwyżką kaloryczną, dlatego konieczne jest dostarczenie odpowiedniej jakości budulca.

Zamiast skrupulatnie liczyć kalorie, lepiej skupić się na wybieraniu dobrej jakości produktów spożywczych. Nawykiem powinno się stać czytanie składu na opakowaniu i wybór produktów jak najmniej przetworzonych, pozbawionych chemicznych polepszaczy. Warto zmodyfikować też obróbkę kulinarną i zamiast smażenia mięsa w panierce przygotować je na grillu lub upiec w folii bez tłuszczu, a zamiast dodatku w postaci ciężkiego sosu na śmietanie użyć jogurtu z ziołami.

Liczenie energetyczności w diecie kaloria po kalorii nie jest ani wygodne, ani skuteczne. Co prawda oszacowanie liczby wydatkowanych dziennie kalorii jest konieczne, by dostosować do niej ilość spożywanego pokarmu, ale zapisywanie i każdej zjedzonej kalorii mija się z celem.

Twoja Ocena