Po co pobiera się krew pępowinową?
Po co pobiera się krew pępowinową?
Coraz częściej słyszysz, że młode mamy decydują się w trakcie porodu pobrać krew pępowinową i ją zamrozić. Wiesz, że ta krew jest źródłem komórek macierzystych, które w przyszłości mogłyby być nieocenionym lekarstwem dla twojego dziecka. Ale to „mogłyby być” spędza ci sen z powiek. Czy warto wydawać kilka tysięcy złotych na depozyt krwi, który, być może, do niczego się nie przyda?

Jeśli twoje dziecko będzie rosło zdrowo i to zdrowie zachowa przez kilkadziesiąt lat, to okaże się, że przechowywałaś krew niepotrzebnie. (Całe szczęście, prawda!?). Ale krew pępowinowa może się przydać, jeśli dziecko lub po latach dorosły poważnie zachoruje na jedną z ciężkich chorób, np. na ostrą lub przewlekłą białaczkę (różnego typu), inne typy złośliwych nowotworów, wrodzone zaburzenia układu odpornościowego. Oczywiście takie prawdopodobieństwo jest niewielkie, ale jest. Dlatego niektórzy rodzice, szczególnie ci, w których rodzinach występowały w przeszłości poważne choroby, decydują się na zamrożenie krwi pępowinowej swojego dziecka i przechowywanie jej w bankach krwi. Na wszelki wypadek.

Dlaczego komórki macierzyste są takie ważne?

Bo posiadają zdolność odnawiania się i różnicowania. Z nich rozwijają się kości, nerwy, mięśnie, skóra, organy i komórki krwi. Dlaczego komórki macierzyste z krwi pępowinowej są tak cenne? Im starsze komórki macierzyste, tym ich zdolność do przekształcania się jest mniejsza. Dlatego ..nowiutkie" komórki z krwi pępowinowej są szczególne. Jeśli przeszczepi się je osobie chorej, błyskawicznie się namnażają. A jeśli jest to przeszczep komórek z własnej krwi pępowinowej, zapewniona jest pełna zgodność tkankowa, co może zapobiec odrzuceniu przez organizm komórek jako obcych.

Kiedy pobiera się tę cenną krew?

W momencie porodu, ale jeszcze przed urodzeniem łożyska. Jest to ta część krwi płodu, która pozostaje w naczyniach pępowiny oraz w naczyniach łożyska po odcięciu pępowiny. To całkowicie bezbolesny, bezinwazyjny i bezpieczny zabieg.

W jakim banku zdeponować krew?

W banku krwi pępowinowej - publicznym lub komercyjnym. W banku publicznym krew jest przechowywana nieodpłatnie i powszechnie dostępna dla potrzebujących (państwo decyduje, kto i jak użyje krwi dziecka). Banki komercyjne za swoje usługi biorą pieniądze, ale krew jest wyłączną własnością dziecka.

Czy może ona pomóc tylko dziecku, od którego została pobrana?

Jemu, jego rodzeństwu, a nawet obcej osobie, jeśli badania potwierdzą zgodność tkankową. Do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności wszelkie decyzje odnośnie wykorzystania komórek macierzystych podejmują jego prawni opiekunowie.

Ile kosztuje przechowywanie krwi?

Za pobranie zapłacisz ok. 2500 zł, a opłata roczna za przechowywanie - ok. 400 zł.

Niektóre banki rozkładają opłaty na raty. Tekst: Dorota Mirska-Królikowska

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!