Porażenie piorunem - pierwsza pomoc.
Porażenie piorunem - pierwsza pomoc.
Porażenie piorunem wywołuje często bezdech oraz zatrzymanie krążenia, więc pierwszą pomocą w takich wypadkach jest sztuczne oddychanie lub masaż serca. Niezwykle istotna, bo często decydująca o ludzkim życiu, jest znajomość podstaw udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach. Do jednych z nich należy niewątpliwie porażenie piorunem. Może zdarzyć się nawet przed nadchodzącą nawałnicą oraz spowodować poważne uszkodzenie ciała bądź śmierć.
  • Ocena stanu poszkodowanego

Najczęściej czynności ratownicze, które stosuje się w wypadku porażenia piorunem to głównie masaż serca i sztuczne oddychanie. Na samym początku należy jednak zbadać stan ogólny poszkodowanego. Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne. W tym celu opuszki dwóch palców przykłada się do tętnicy promieniowej w nadgarstku bądź tętnicy szyjnej pod żuchwą. Jeśli oddech nie jest wyczuwalny należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, najlepiej przy użyciu specjalnej maski ustno-gardłowej metodą usta-usta. Zaś jeśli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

  • Sztuczne oddychanie 

W wyniku porażenia piorunem oddech zwykle zatrzymuje się. Należy wtedy niezwłocznie przystąpić do wykonywania sztucznego oddychania. W tym celu trzeba odchylić głowę poszkodowanego do tyłu, kładąc jedną dłoń na jego czole, a drugą przytrzymując żuchwę. Następnie bierze się głęboki wdech i obejmując ściśle wargami usta poszkodowanego wdmuchuje w nie powietrze, zatykając jednocześnie nos porażonego. Na koniec wdechu uwalnia się usta poszkodowanego, należy wtedy obserwować czy podczas i po wdechu klatka piersiowa porusza się. Jeśli rusza się brzuch oznacza to, że głowa porażonego piorunem nie została dostatecznie odchylona do tyłu.

  • Resuscytacja krążeniowo - oddechowa

W przypadku zaniku tętna konieczne jest zastosowanie dalszych czynności resuscytacji krążeniowo - oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca. Na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładzie się nadgarstek jednej ręki i przykrywa drugą dłonią, splatając palce obu rąk oraz zaczyna się ją uciskać. Należy zadbać o to, by jego drogi oddechowe były pozbawione ciał obcych i aby nie uciskać żeber porażonego piorunem. Ucisków powinno być około 100 na minutę na głębokość około 4 centymetrów. Po każdych 30 uciśnięciach trzeba zastosować sztuczne oddychanie, a następnie znów masaż serca, aż do odzyskania oddechu przez poszkodowanego.

  • Pozycja boczna ustalona

Natomiast kiedy po porażeniu piorunem poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha oraz ma wyczuwalne tętno i nie podejrzewa się u niego uszkodzenia kręgosłupa, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej, okryć oraz poczekać na przyjazd wcześniej zawiadomionej karetki. Pozycja boczna ustalona polega na położeniu ciała nieprzytomnego na wznak z rękami wzdłuż ciała i zgięciu lewej nogi tak, by stopa opierała się cała o podłoże. Następnie trzeba przekręcić poszkodowanego na lewy bok, prawą dłoń umieścić pod policzkiem, a lewą rękę wsunąć pod bok, na którym leży poszkodowany. Głowę odgina się do tyłu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!