Poród - co zabrać do szpitala? Ile trwa poród? Odpowiadamy!
Poród - co zabrać do szpitala? Ile trwa poród? Odpowiadamy!
Zbliża się poród, a Ty myślisz co zabrać do szpitala? Dziewięć miesięcy ciąży minęło naprawdę szybko i oto stajesz przed ważnym zadaniem w twoim życiu – urodzeniem dziecka. Jak rozpoznać, że poród się zaczyna? Czy to boli i ile trwa? Odpowiedzi na te i inne pytania zajdziesz poniżej.

Co zabrać do szpitala?

Jeśli uczestniczyłaś w zajęciach szkoły rodzenia, to nie tylko listę, ale i spakowaną do szpitala torbę masz już gotową. Jeśli jeszcze jej nie przygotowałaś, jak najszybciej to zrób! Potrzebne ci będą: szlafrok, kapcie/skarpety, klapki pod prysznic, bielizna (kilka par majtek, biustonosz do karmienia), ubrania na powrót do domu (pamiętaj, że nie od razu zmieścisz się w garderobę sprzed ciąży), niezbędne kosmetyki, przybory toaletowe, ręcznik kąpielowy i drugi mały, podkłady poporodowe (2 opakowania), 3 koszule nocne (jedna na poród, pozostałe przystosowane do karmienia piersią), ew. – jeśli szpital nie zapewnia - ubranka dla dziecka (3-4 komplety, w skład każdego wchodzą: kaftanik, śpioszki, pajacyk, czapeczka), rożek, pieluszki jednorazowe i/lub tetrowe, ubranie dla dziecka na wyjście ze szpitala, dostosowane do pory roku.

Czy można przyspieszyć poród i jak to zrobić?

W ostatniej fazie ciąży czujesz się ociężała, nie możesz się wyspać i już czekasz kiedy to się skończy? Nic dziwnego, pamiętaj jednak, że dla twojego dziecka dobrze jest, aby spokojnie doczekało możliwie pełnej dojrzałości i urodziło się we właściwym dla siebie terminie.

Termin wyliczony (wskazana data) jest tylko orientacyjna. Jedynie 4-6 kobiet na sto rodzi wtedy dziecko. Uzbrój się więc w cierpliwość, a w dniu terminu porodu zgłoś się do swojego lekarza lub szpitala, w którym masz rodzić. Kolejne 14 dni to wciąż bezpieczny czas, w którym należy czekać na rozpoczęcie akcji porodowej. Dopiero po ich upływie istnieje wskazanie do wywoływania porodu. Zatem tzw. poród po terminie to nadal poród bezpieczny dla ciebie i dziecka.

Czy to już?

Jak rozpoznać poród - to chyba główna przyczyna stresu w ostatnich tygodniach pierwszej ciąży. Nie martw się – tego nie da się przegapić. Regularne skurcze, które nie ustępują jeśli zmienisz pozycję lub weźmiesz ciepły prysznic oznaczają, że… zaczęło się. Pierwsze skurcze prowadzą do rozwarcia szyjki macicy (do 10 cm), które jest niezbędne, aby mógł urodzić się mały człowiek.

Ile trwa poród?

Ile trwa poród to jedno z podstawowych pytań przyszłych matek. Odpowiedź nie jest prosta, gdyż czas porodu zależy od wielu czynników jednak wyróżnia się tzw. fazy porodu, które opisujemy poniżej.  

Faza rozwarcia najpierw – do ok. 5 cm, jest wolniejsza, a potem nabiera tempa. Czas jej trwania jest indywidualny (od kilku godzin do nawet kilkunastu dni). To teraz najczęściej pęka pęcherz płodowy i odchodzą tzw. wody. Skurcze są częstsze i dłuższe. Dziecko przesuwa się wzdłuż kanału rodnego. Pomożesz mu siedząc na piłce, kołysząc się i skupiając na prawidłowym oddychaniu, które dotleni maluszka, także wykonującego ciężką pracę. Pod koniec tej fazy poczujesz się bardzo zmęczona. Wkrótce jednak poziom adrenaliny wzrośnie i będziesz gotowa do kolejnej fazy porodu.

Parcie to odruch, który trudno kontrolować. Na pewno poczujesz, że zaraz urodzisz swoje dziecko. Pozycję rodzenia uzgodnij wcześniej z położną. Długość fazy partej zależy od wielu czynników – również jest to sprawa zindywidualizowana. Może urodzisz za trzecim parcie, może będzie to dłużej trwało. Tak jak uczono cię na szkole rodzenia – słuchaj rad położnej i oddychaj wydmuchując powietrze ustami.

Gdy dziecko urodzi się, wchodzisz w trzecią fazę porodu, w której już możesz tulić swoje maleństwo. Zostało już tylko urodzić łożysko. Jeśli konieczne było nacięcie krocza teraz zostanie ono także zszyte.

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Poród naturalny, określany też jako poród siłami natury, to poród, w którym pierwsze skrzypce grają mechanizmy biologiczne. Kobieta została wyposażona we wszystko co potrzebne do urodzenia dziecka i doskonale sobie  z tym radzi. Na pytanie czy poród boli należy odpowiedzieć twierdząco, ale trzeba jednocześnie mieć na uwadze, że odczucia te są bardzo indywidualne. Ponadto ból jest przy porodzie jednym z elementów fizjologicznego procesu. Nie skupiaj się tylko na bólu, ale raczej na wykonaniu zadania jakim jest urodzenie dziecka. Pomóż sobie i jemu stosując się do wskazań położnej. Po porodzie siłami natury szybko dojdziesz do siebie – biologia to dobrze zaplanowała. W tym samym dniu, jeśli masz siłę, możesz chodzić, samodzielnie się wykąpać.

Cesarskie cięcie powinno być wykonywane tylko w przypadku faktycznych wskazań. Wprawdzie oz uwagi na znieczulenie ogranicza odczucia bólowe, jednak jest  to zabieg wymagający otwarcia powłok jamy brzusznej i  trzeba się przy nim liczyć z dłuższym czasem potrzebnym do odzyskania formy (około tygodnia). Mogą też pojawić się problemy po zastosowaniu narkozy (pionizacja, bóle głowy) i szyciu (problemy z gojeniem się rany, ból i ograniczenia tym spowodowane).

Poród w wodzie

Woda może pomóc w przebiegu porodu. Przebywanie w niej odpręża i jest stosowane jako forma relaksu w pierwszej fazie porodu - ułatwia radzenie sobie z bólem. Cały poród może również przebiegać w wodzie - aż do urodzenia dziecka.

Ciepła woda i brak grawitacji zmniejszają poziom hormonów stresu, ułatwiają zmiany pozycji, zwiększając poczucie komfortu rodzącej. Odprężenie wpływa dobrze na ciśnienie tętnicze. W wodzie pierwsza faza porodu skraca się. Z kolei dziecku taki poród daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu – zna już przecież środowisko wodne.  Minimalizuje ono szok i reakcję na nowe bodźce – światło i dźwięk są pod wodą przytłumione.

Jeśli czujesz, że taki poród jest dla ciebie- porozmawiaj o tym z  lekarzem z wyprzedzeniem.

Poród przedwczesny

Poród, który rozpoczyna się pomiędzy 24 a 37 tygodniem ciąży jest określany jako przedwczesny. Z uwagi na nieosiągnięcie przez dziecko pełnej dojrzałości może on stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka.

Jeśli odczuwasz silny ucisk na kanał rodny, silne bóle pleców, bolesne skurcze częstsze niż raz na cztery godziny bądź zauważyłaś krwawienie lub gęstą wydzielinę  z krwistymi pasmami – zgłoś się do swojego lekarza. Szybka diagnoza i prawidłowe postępowanie po wystąpieniu opisanych objawów w wielu przypadkach pozwalają na bezpieczne donoszenie ciąży w domu lub warunkach szpitalnych.

Poród kleszczowy

Porody ze wspomaganiem, tj. użyciem kleszczy lub próżno ciągu nie są obecnie częste. O użyciu obu tych narzędzi decyduje lekarz w sytuacji, gdy jest to konieczne. Oba mają pomóc dziecku bezpiecznie przyjść na świat w sytuacji, gdy poród z jakichś względów  nie przebiega prawidłowo.

Kleszcze są użyteczne w drugiej fazie porodu, jeśli parcie przedłuża się, matka traci siły i dziecko może być z tych przyczyn niedotlenione. Kleszcze, założone na główkę dziecka mają pomóc mu w wydostaniu się, dzieje się to jednak zgodnie z rytmem skurczy. Użycie kleszczy może wymagać większego nacięcia krocza. Po wydostaniu się główki dziecka z pomocą kleszczy, dalsza część porodu odbywa się w sposób naturalny.

Jeśli przy porodzie lekarz zdecyduje o użyciu kleszczy nie panikuj, nadal współpracuj z nim i położną . Wszyscy macie jeden wspólny cel – bezpieczne urodzenie zdrowego maleństwa.

Pierwszy a drugi poród

Każda ciąża jest inna i każdy kolejny poród może nie być podobny do poprzedniego. Jeśli już rodziłaś, wiesz co cię czeka. To doświadczenie na pewno będzie pomocne, jednak czasem może też przeszkadzać.

Nie porównuj trwającego porodu do poprzedniego i nie wymagaj od dziecka i położnej identycznego scenariusza – to może spowodować frustracje i niecierpliwość. Wyciągnij wnioski z pierwszego porodu i jeśli zauważyłaś, co robiłaś wtedy źle (np. w kwestii oddychania, współpracy z personelem), postaraj się tym razem to poprawić. Ufaj sobie, ale nie bądź mądrzejsza od wszystkich na sali porodowej ciągle odnosząc się do poprzedniego porodu. To może uśpić czujność twoją i lekarza. Fakt, że pierwsze dziecko nie krzyczało po urodzeniu (bo po prostu poszło spać po zaczerpnięciu powietrza) nie oznacza, że reakcjom drugiego nie należy się bacznie przyjrzeć. Dzieci tych samych rodziców potrafią być bardzo różne –po drugim porodzie będziesz to odkrywać każdego dnia.

Poród rodzinny

Decyzję o tym czy przy porodzie obecny będzie tata dziecka musicie podjąć wspólnie. Poród to trudne ale i piękne doświadczenie dla kobiety. Jedne absolutnie nie chcą, aby ktoś z bliskich widział je w czasie tego szczególnego wydarzenia, inne nie wyobrażają sobie przeżywania tych chwil bez kogoś bliskiego.

Rozpoznaj własne potrzeby w tym zakresie. Jeśli czujesz, że potrzebne będzie ci wsparcie partnera – porozmawiaj z nim o tym. Obecnie jest to już normalne, że mężczyznę można spotkać na sali porodowej. Jeśli tylko nie ma nic przeciwko temu, przeszedł z tobą szkołę rodzenia i podawane tam informacje go nie przestraszyły  -  zaplanujcie z położną poród rodzinny. Mężczyzna może odegrać ważną funkcją w czasie jego trwania. Nie tylko zadbać o atmosferę pierwszej fazy porodu  -jeśli przebiega ona w szpitalu, ale także być ci oparciem (psychicznym i nierzadko fizycznym) w czasie parcia.

Umówicie się, że ojciec będzie wspierał ciebie i dziecko tak długo, jak długo będzie w stanie. Pamiętaj, że dla mężczyzny widok cierpienia, które towarzyszy porodowi może być w którymś momencie zbyt trudne do zniesienia. Pozwól mu wyjść z sali porodowe i wrócić kiedy sam zdecyduje.

Poród to ważny moment dla rodziny.  Jego wspólne przeżywanie buduje więzi i pozostawia piękne wspomnienia - tak już jest, że te trudne z czasem się zamazują pamięci…

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!