Albo się je kocha, albo się ich nie znosi. Co więcej, na temat , kotów wciąż jeszcze krąży ' wiele niestworzonych opowieści.^

KOTY POWINNY CODZIENNE PIĆ MLEKO.

NIEPRAWDA. Wiele kotów po mleku ma biegunkę, bo nie tolerują laktozy obecnej w krowim mleku. Lepiej kupować im specjalne mleko dla kotów z obniżoną zawartością laktozy. Kot właściwie odżywiany nie potrzebuje mleka, natomiast stale musi mieć wodę.

KOTY NIE MOGĄ ŻYĆ POD JEDNYM DACHEM Z PSAMI.

 NIEPRAWDA. Wiele kotów doskonale porozumiewa się z psami, nawet śpią razem. A syjamy nawet lepiej dogadują się z psami niż z kotami! Podobnie abisyńczyki,  które dość dobrze żyją z kotami, ale i z psami potrafią się zaprzyjaźnić na cale życie. Psy przyzwyczajone do obecności kotów i nie uczone agresji w stosunku do nich, przyjaźnie odnoszą się do nowo przybyłych mruczków.

ZAWSZE SPADAJĄ NA CZTERY ŁAPY.

PRAWDA. Nawet jeśli zaczynają spadać grzbietem w dół, to potrafią w powietrzu wykonać salto, by obrócić się łapami w stronę ziemi. Mogą więc przetrwać upadek z dużej wysokości. Nie oznacza to jednak, że zawsze lądują bez szwanku. Zdarza się, że łamią sobie kości lub nawet giną z powodu wewnętrznych obrażeń.

KOTY SĄ SAMOTNIKAMI.

PRAWDA, ALE... tylko koty niektórych ras (np. persy i kartuzjańskie) radzą sobie pozostawione same w domu. Brytyjskie krótkowłose mogą być same, ale nie całymi dniami, bo lubią być tulone i głaskane. Samotność jest nieszczęściem dla kotów orientalnych krótkowłosych. Potrafią umrzeć z rozpaczy bez towarzystwa ludzi lub innych kotów. Sfinksy w samotności  chorują. Burmańskie są szczęśliwe, gdy  wędrują za człowiekiem krok w krok lub siedzą mu na kolanach. Nawet jeżeli zamkniemy burmańczyka w innym pokoju, robimy mu krzywdę. Syjamy zaś będą głośno protestować, niszczyć meble lub znaczyć teren moczem.

 PRZYGARNIĘTE JAKO DOROSŁE, NIGDY SIĘ DO NAS NIE PRZYZWYCZAJĄ.

NIEPRAWDA. Z dużym kotem możemy się szybciej dogadać, bo więcej rozumie i nie jest tak niesforny jak mały. Nie będzie się wdrapywał po firankach, ogryzał liści i biegał po półkach jak małe kotki. Dorosły zwierzak przygarnięty ze schroniska będzie nam okazywał wdzięczność i przywiązanie silniej niż maluch wzięty prosto od kociej matki.

PRZYWIĄZUJĄ SIĘ DO MIEJSCA, A NIE DO LUDZI.

NIEPRAWDA. Znane są liczne przypadki kotów wędrujących kilometrami, by wrócić do swego opiekuna. Koty tęsknią za opiekunami, gdy ci na dłużej wychodzą z domu. \l DOSKONALE CZUJĄ SIĘ W RO-

KOTY ŹLE SIĘ CZUJĄ Z MAŁYMI DZIEĆMI.

PRAWDA, ALE... dotyczy7 to tylko niektórych kocich ras. Są to spokojne ragdolle czy7 persy, które niełatwo wyprowadzić z równowagi. Jednak np. koty rosyjskie niebieskie źle się czują w domu, gdzie są małe dzieci, bowiem większość z nich nie znosi hałasu i zamieszania.

PO KASTRACJI TYJĄ I ZMIENIA SIĘ ICH ZACHOWANIE.

PRAWDA. Kot wykastrowany w okresie dorastania ma spore zapotrzebowanie energetyczne, ale jeśli będzie dostawał tyle samo pożywienia, co wcześniej, może utyć. Właściciele nie powinni więc przekarmiać swoich pupilków. Koty i kotki po kastracji uspokajają się, stają się bardziej przymilne i trzymają się blisko domu.

KOTY NIE ZNOSZĄ WODY.

NIEPRAWDA. Są rasy np. turecki van, które potrafią pływać. Aby zdobyć pożywienie, vany nurkują w jeziorze lub stawie, by złowić ryby, podpływają do ptactwa wodnego. Podobnie sokoke, wywodzące się z Afryki Wschodniej, które uwielbiają włóczyć się po deszczu i nurkować w poszukiwaniu ryb.

KOTÓW NIE MOŻNA ICH NICZEGO NAUCZYĆ.

NIEPRAWDA. Trzeba tylko / poświęcić kotu trochę czasu i cierpliwości. Są koty, które bardzo szybko uczą się zachowań uważanych za psie, np. aportowania piłeczek i chodzenia na smyczy (np. syjamy, orientalne krótkowłose, balijskie, tonkińskie). A już otwierania drzwi, szuflad, szafek (czasem również lodówek) uczą się same.

MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ OD NICH TOKSOPLAZMOZĄ.

PRAWDA. Jednak zaledwie 10 proc, kotów jest jej nosicielami, głównym źródłem zakażeń jest surowe mięso. Wiele osób, nawet o tym nie wiedząc, było już zarażonych toksoplazmozą i nabyło na nią odporność. Zalecenie, by przyszłe matki musiały się pozbyć kota, jest pozbawione sensu - pierwotniaki rozwijają się tylko w kale, wystarczy więc, by sprzątaniem kociej kuwety zajął się ktoś inny z domowników.   

Twoja Ocena