Dinozaury nic były pierwszymi zwierzętami, które zamieszkiwały Ziemię. Przed ich pojawieniem się na naszej planecie przez miliony lat żyły i ewoluowały różne rodzaje stworzeń. Zwierzęta w pierwszej kolejności pojawiły się w wodzie, ale następnie przystosowały się do życia w warunkach panujących na suchym lądzie i opanowały również to środowisko. Gady wkrótce po wyjściu na ląd stały się grupą dominującą w tym środowisku.

Kto jest przodkiem zwierząt lądowych?

Ich przodkami są ryby, zwane latimeriami, które po raz pierwszy na Ziemi pojawiły się około 390 min lat temu. Miały one płetwy, które były bardzo silne i umięśnione. Ryby te były przedstawicielem ryb trzonopłetwych i to one przekształciły się w zwierzęta lądowe. Początkowo uważano, że latimerie wymarły przed około 70 min lat, ale w 1933 r. jedna z nich została wyłowiona w okolicach Madagaskaru. Myślano wtedy, że ryby te są niezwykle rzadkie, jednakże miejscowi rybacy powiedzieli, że poławiają te stworzenia od  wielu lat, nic zdając sobie wcześniej sprawy że mają one jakiekolwiek znaczenie. Obecnie wiadomo, że latimerie występują w głębokich wodach Oceanu Spokojnego. Ich liczba nie jest duża, w związku z czym są one zagrożone wyginięciem.

Kiedy po raz pierwszy pojawiły się ryby?

Około 450 min lal temu. Pierwsze ryby miały szkielety zbudowane z chrząstki zamiast z kości i nic posiadały szczęk. Prawdopodobnie żywiły się one mikroskopijnymi roślinami lub zwierzętami. Mniej więcej 430 min lat temu ryby posiadały już zarówno kostne szkielety, jak i szczęki. Dzięki temu lepiej pływały i mogły polować na większe stworzenia. Wszystkie późniejsze kręgowce pochodzą od tych wczesnych ryb. Zawdzięczają im również, posiadanie dwojga oczu i parzystych kończyn.

Jak wyglądały inne stworzenia morskie?

Występowały one w wielu zróżnicowanych kształtach i rozmiarach. Jednymi z bardziej rozpowszechnionych były amonity; które są blisko spokrewnione z obecnie żyjącymi kałamarnicami i ośmiornicami. Amonity po raz pierwszy pojawiły się przed 330 min lat. Posiadały one długie, skręcone muszle, które wypełnione były powietrzem, co umożliwiało im unoszenie się w wodzie, z kolei ich macki pomagały im w chwytaniu niewielkich zwierząt. Niektóre późniejsze gatunki amonitów miały proste lub zakrzywione muszle. Wszystkie amonity wyginęły przed około 65 min lal, w tym samym okresie co dinozaury.

Kiedy żyły pierwsze gady?

Około 31(1 min lal temu. Gady ewoluowały z płazów i były bardziej przystosowane do życia na lądzie. Składały one jaja o twardych skorupach, które chroniły ich młode na lądzie, a pokrywała je mocna skóra, która chroniła ich ciała przed wysychaniem. Dimetrodon (Dimetrodon) zamieszkiwał przed około 270 min lal Amerykę Północną. Gad ten mierzył mniej więcej 3 m długości i polował na inne gady. Na grzbiecie miał on duży żagiel,, który pomagał mu ogrzać ciało w ciepłych promieniach słonecznych. Także kilka innych gatunków dinozaurów wykształciło podobny żagiel skórny, który pomagał im w termoregulacji - jednym z nich był dinozaur, zwany spinozaurem (Spinosaurs).

Kto jest przodkiem ssaków?

Są nimi gady ssakokształtne - terapsydy -które pojawiły się na Ziemi przed około 260 min lat. Gady tu przez następne 120 min lal wykształciły wielu różnych form. Niektóre terapsydy były roślinożercami. niektóre polowały na inne zwierzęta. Stopniowo pojawiały się u nich cechy, takie jak pokryta sierścią skóra lub wyspecjalizowane mięśnie szczęk. Około 200 min lat leniu jedna z grup terapsydów przekształciła się w ssaki. Stworzenia te przetrwały cię dinozaurów, a następnie gwałtownie się rozprzestrzeniły i dały początek wiciu różnym gatunkom zwierząt.

Czy wiesz, że...

4,6 mld lat temu  - Ziemia powstaje z masy pyłów i gazów kosmicznych

3,3 mld lat temu - W oceanach zaczynają pojawiać się pierwsze proste rośliny, zwane glonami.

700 mln lat temu - Pojawiają się pierwsze zwierzęta wodne - robak, meduzy i gąbki.

450 mln lat temu - W oceanach dokonuje się ewolucja pierwszych ryb

380 min lat temu - Rośliny wodne oraz stworzenia przypominające owady rozprzestrzeniają się na ląd.

330 min lat temu - Pojawiają się pierwsze pochodzące od ryb płazy zaczynają prowadzić lądowo-wodne życie.

31 0 min lat temu - Jedna z grup płazów przekształca się w gady.

230 min lat temu - Pojawiają się pierwsze dinozaury.

220 min lat temu - Niewielka grupa terapsydów przekształca się w ssaki.

Twoja Ocena