Dzieci podróżujące samochodem powinny siedzieć w odpowiednim foteliku, foteliku podwyższającym lub na podstawce podwyższającej. Jeśli samochód wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, muszą być one zapięte. Dzieci do 3. roku życia mogą podróżować w samochodach osobowych i ciężarowych jedynie, jeśli te wyposażone są w odpowiednie foteliki.

Dzieci między 3. a 12. rokiem życia mogą podróżować w samochodach osobowych jedynie, jeśli te wyposażone są w odpowiednie foteliki i pasy bezpieczeństwa.

Zabronione jest umieszczanie fotelików dziecięcych odwróconych tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pasażera, jeśli auto jest wyposażone w aktywną poduszkę powietrzną.

Dzieci starsze niż 12 lat lub mające powyżej 150 cm wzrostu używają pasów bezpieczeństwa.

„W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym." (Kodeks drogowy, art. 39 ust. 3).

Foteliki dziecięce

Na przednim siedzeniu nie można stosować do przewożenia dzieci innych urządzeń ochronnych niż atestowane foteliki.

Fotelik powinien być dostosowany do wzrostu i ciężaru dziecka. Polska norma dzieli foteliki na grupy:

•    Grupa 0 - do 9 miesiąca, czyli do 10-13 kg

(są to foteliki-kołyski lub gondole przystosowane także do przenoszenia dziecka)

•    Grupa I - do 3 lat, czyli do 18 kg

•    Grupa II - do 7 lat, czyli do 15-25 kg

•    Grupa III - do 10 lat, czyli do 22-36 kg.

Są także grupy łączone. Grupa II + III oznacza, że fotelik jest przeznaczony dla dzieci od 15 do 36 kg, zaś Grupa I + II + III - dla dzieci ważących od 9 do 36 kg.

Montaż

Foteliki dla niemowląt (0-13 kg) zawsze montuje się tyłem do kierunku jazdy. Foteliki dla dzieci (9-36 kg) zwykle montuje się przodem do kierunku jazdy. Zaleca się, by dzieci do lat 4. jeździły tyłem do kierunku jazdy (tylko w przypadku gdy w siedzeniu, na którym jest zamontowany fotelik, nie ma poduszki powietrznej). Foteliki można montować za pomocą pasów bezpieczeństwa lub sztywnych zaczepów systemu ISOFIX.

Najbezpieczniejsze do montażu fotelika jest środkowe miejsce na tylnej kanapie samochodu, pod warunkiem że jest ono wyposażone w 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie typu ISOFIX. Zapewnia ono dziecku najlepszą ochronę podczas zderzenia bocznego. Jeśli środkowe miejsce nie posiada 3-punktowego pasa lub ISOFIX-u, wybieramy miejsce na tylnej kanapie za pasażerem. Przed zakupem skonsultujmy się ze sprzedawcą, aby sprawdzić, czy fotelik jest dopasowany do wymiarów dziecka.

Inne przydatne rzeczy

Podczas podróży z dzieckiem zapewnijmy mu rozrywkę, zabawki oraz napoje. Planując wakacyjną podróż, pamiętajmy, że najmłodsi pasażerowie źle znoszą upały a używana bez przerwy klimatyzacja może u nich powodować przeziębienia.

Dobrym rozwiązaniem są przeciwsłoneczne rolety montowane na tylnych szybach pojazdu.

Twoja Ocena