Rodzaje kredytów udzielanych przez banki.
W zależności od celu, na który mają zostać wydane pieniądze oraz czasu i formy kredytowania, wyróżnia się różne rodzaje kredytów odpowiadające odmiennym potrzebom klientów indywidualnych. Rodzaje kredytów udzielanych przez banki osobom prywatnym są rozróżniane na kredyty celowe i bez określonego celu. Kredyty celowe, udzielane na zakup konkretnego dobra są zwykle zabezpieczone jego wartością. Do drugiej grupy zaliczamy kredyty gotówkowe, karty i limity kredytowe.
  • Kredyt hipoteczny

Kredyty pod zastaw hipoteki domu lub mieszkania to najczęściej udzielane osobom fizycznym rodzaje kredytów w Polsce. Suma kredytu, razem z tak zwanym wkładem własnym służy opłaceniu zakupu mieszkania i jest przekazywana bezpośrednio na konto poprzedniego właściciela. Kwota może zawierać również część przeznaczoną dla kredytobiorcy na przeprowadzenie remontu lub wyposażenie mieszkania. Okres kredytowania jest często bardzo długi, może przeciągać się nawet do 40 lat, jednak jest to w pewnej mierze uzależnione od wieku kredytobiorcy.

 

  • Pożyczka hipoteczna 

Pożyczka hipoteczna jest kredytem o braku określonego celu. Kredyt jest pobierany pod zastaw nieruchomości, zatem jego suma obciąża hipotekę w księdze wieczystej.

 

  • Kredyt samochodowy 

Jest to kredyt zaciągany w celu zakupu samochodu, najczęściej w banku powiązanym z dealerem, choć nie jest to obowiązkowe, a kredyt można zaciągnąć nawet na kupno używanego pojazdu. Zabezpieczeniem kredytu jest zakupiony samochód, a ponieważ jego wartość w czasie okresu kredytowania szybko spada i wiąże się to z dużym ryzykiem dla kredytodawcy, oprocentowanie kredytu jest zwykle wysokie.

 

  • Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny łączy w sobie różne rodzaje kredytów, ponieważ jego celem jest połączenie wszystkich zalegających należności i ich sumę spłacać razem jedną ratą. Chociaż zwykle oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest znaczne i wiąże się z dodatkowymi kosztami, często jest to rozwiązanie opłacalne dla osoby spłacającej kilka różnych kredytów. Pozwala ono na rozłożenie rat lub wydłużenie okresu spłacania kredytu.

 

  • Kredyt konsumpcyjny 

Bywa nazywany również kredytem gotówkowym, czasem może mieć inne nazwy na przykład kredyt świąteczny czy wakacyjny. Na ogół jego suma jest niewielka, a kredyt nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Sumę można wykorzystać na dowolny cel.

 

  • Karta kredytowa i limit kredytowy

Są to rodzaje kredytów bez określonego celu. Po wypełnieniu warunków umowy mogą być wielokrotnie odnawiane. W obu przypadkach suma kredytu jest zależna od wydatków klienta, nie może przekroczyć jednak określonego limitu.


Czytaj także:

Kredyt, które wybrać raty - równe czy malejące?

Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Ubezpieczenie samochodu – na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Jakie są formy zabezpieczenia kredytu? Co oznacza zabezpieczenie kredytu hipotecznego?

Jak uzyskać kredyt na działkę budowlaną?

Kredyty na zakup działki rekreacyjnej.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt na zakup lub budowę domu?

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!