Wyprowadzanie psów wymaga odpowiedniego sprzętu, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo jako wyprowadzającego, psa pod Twoją opieką oraz innych osób i ich psów. W tym artykule przyjrzymy się różnym typom dostępnych obroży dla psów i zbadamy ich wady i zalety. Obroża to element wyposażenia zakładany na szyję psa, służący do identyfikacji i kontroli.

Płaskie nylonowe lub bawełniane obroże

 Moim zdaniem, płaska nylonowa lub bawełniana obroża zapinana na sprzączkę jest najlepszą, jakiej możesz użyć. Skóra twardnieje, gdy się zmoczy. Nylonowe lub bawełniane obroże są trwałe, łatwo je wyprać, szybko wysychają i są generalnie mniej przykre dla psiej skóry. Bawełna jest miększa od nylonu. Sprzączka jest lepsza od plastikowego zatrzasku, który może puścić, gdy pies nagle rzuci się do przodu. Szerokość obroży zależy od tego, jak duży jest twój pies. Przeważnie lepiej jest wybrać obrożę dostatecznie szeroką, która równomiernie rozkłada nacisk na szyję. Na przykład retriever potrzebuje obroży mniej więcej o szerokości 2,5 cm. jeśli twój pies ciągnie, to zrolowana obroża nie jest tak bezpieczna jak płaska, bo obejmuje mniejszą powierzchnię na szyi psa.

Obroże zaciskowe zwykłe i łańcuszkowe

Jak mam to elegancko powiedzieć? Nie cierpię ich! Nie używam ich, ponieważ widziałam zbyt wiele psów, które trafiły do weterynarzy, cierpiąc z powodu uszkodzenia tchawicy, bo ich właściciele nie wiedzieli, jak poprawnie użyć obroży zaciskowej, i zbyt gwałtownie ją pociągnęli. Obroże zaciskowe początkowo były stosowane jedynie przez treserów, którzy rozumieli, kiedy i jak ich używać, żeby rzeczywiście były skuteczne w szkoleniu psa. Mimo że obroże zaciskowe są przyczyną wielu zgonów z powodu niewłaściwego ich stosowania, nadal są powszechnie dostępne i nie dołącza się do nich odpowiedniej instrukcji. Jeśli pies bardzo ciągnie, to nawet niedogodności spowodowane naciskiem na tchawicę nie powstrzymają go od tego. Obroża zaciskowa - w przeciwieństwie do zwykłej - jest bardzo niebezpieczna, kiedy zostawimy psa bez nadzoru, bo pętla może się łatwo o coś zahaczyć i pies może się udusić, próbując się uwolnić.

Kolczatki

Tego typu obroże powinny być lepsze od zaciskowych, bo nacisk mający skłonić psa do posłuszeństwa jest równo rozłożony na całej szyi. Czy sprawiają ból? Oczywiście, jeśli mi nie wierzysz, załóż ją sobie na ramię i dobrze pociągnij. Kolczatek też nie lubię.

Obroże typu martingale - z ograniczonym zaciskiem

Martingale to typ obroży z podwójną pętlą, która zaciska się i poluzowuje w zależności od stopnia naprężenia smyczy. To dobry wybór dla takich psów, jak greyhoundy, whippety czy borzoje, gdyż ich łby są tej samej szerokości co szyja albo węższe. Obroża typu martingale zaciska się na szyi psa, by nie dopuścić, żeby się z niej wyswobodził, ale nie na tyle mocno, by go dusić. Szerokie obroże też są dobre dla tych ras.

Uprzęże

Uprzęże są dobre dla małych psów, które mają bardziej delikatne szyje i mogłyby cierpieć, gdyby nosiły standardową obrożę, a potem ciągnęły na smyczy. Są dopasowane do ciała i równo rozkładają nacisk. Niektóre psy ciągną jednak mocnej, kiedy są w uprzęży, bo podoba im się uczucie opierania się o coś. W takim wypadku możecie wykorzystać uprząż uniemożliwiającą ciągnięcie

Twoja Ocena