Jeśli szukasz smyczy, wejście do sklepu zoologicznego lub przewijanie witryny z artykułami dla psów może być nieco przytłaczające. Istnieje wiele opcji!

Nylonowe lub bawełniane smycze

Takie smycze są dostępne w różnych kolorach, szerokościach i długościach. Szerokość smyczy zależy od wielkości psa. Szersze są lepsze dla większych, cięższych zwierząt. Długość to kolejna zmienna. Jeśli smycz jest zbyt krótka, będzie za bardzo napięta i twój pies najpewniej będzie cię ciągnąć. Jeśli jest za długa, nie będziesz mieć dostatecznej kontroli. Do spacerów w miejscach publicznych używam smyczy o długości 1,8 m.

Skórzane smycze

Te mogą być płaskie, zrolowane czy plecione, żeby dodatkowo je wzmocnić. Skóra twardnieje, kiedy jest mokra, i staje się krucha, gdy wyschnie. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że smycz jest słabsza, dopóki pewnego dnia nie pęknie. Psy lubią gryźć skórę i mogą chcieć to robić w trakcie spaceru.

Smycze łańcuszkowe

Metal nie smakuje i nie jest tak przyjemny w dotyku jak bawełna, nylon czy skóra. Takich smyczy używa się, żeby zniechęcić psy do skakania i gryzienia smyczy w trakcie spaceru. Mogą one jednak ranić twoje dłonie i łatwo się z nich wyślizgują, a to znaczy, że nie są ani bezpieczne, ani wygodne. Lepiej nauczyć psa nie gryźć smyczy i kupić jakąś wygodniejszą.

Smycze automatyczne

Zostały tak zaprojektowane, by pies miał więcej swobody. Są dostępne w różnych długościach (najbardziej popularne są te o długości 3,5 m i 9 m). Wybranie odpowiedniej smyczy dostosowanej do wagi psa jest bardzo ważne. Zwykle największa dopuszczalna waga będzie wypisana na opakowaniu lub na smyczy. Krótsze smycze automatyczne mogą pęknąć, jeśli trzymamy na nich cięższe psy. Smycz automatyczna ogranicza twoją kontrolę nad psem, więc nie używaj jej w czasie spacerów wzdłuż ruchliwych dróg ani w silnie zaludnionych terenach, gdzie mogłyby podciąć przechodzących ludzi. Wolę nauczyć psa, że chodzenie koło mnie jest fajniejsze od chodzenia daleko przede mną. Smycze automatyczne wcale w tym nie pomagają.

Smycze rozciągające się, tzw. sprężynki

Te smycze, podobnie jak automatyczne, mają dać psu większą swobodę. Są dostępne w różnych kształtach i materiałach. Niektóre wyglądają jak zwinięty kabel od telefonu. Nigdy nie używałam takiej smyczy w czasie tresury. Może się rozciągnąć bardziej niż powinna, a to może być niebezpieczne dla twojego psa, jeśli nagle chce się na coś rzucić. Lepiej nauczyć psa poprawnego chodzenia na normalnej smyczy.

Smycze przeciągane

Takie smycze mają kółko na jednym końcu. Kiedy smycz zostanie przeciągnięta przez to kółko, tworzy się obroża. Tego rodzaju smycze ograniczają kontrolę nad psem i mogą go dusić, gdy nagle rzuci się do przodu. Używam ich tylko wtedy, gdy mam do czynienia z bardzo wrażliwym lub agresywnym psem, który nie lubi być dotykany w okolicach głowy.

Twoja Ocena