Skąd będę wiedzieć, że zaczął się poród? Czy poród może zacząć się bez skurczy? Co poprzedza poród?
Skąd będę wiedzieć, że zaczął się poród? Czy poród może zacząć się bez skurczy? Co poprzedza poród?
Poród u każdej kobiety przebiega inaczej. Nie sposób wskazać dokładnie, od czego się zaczyna. Poród nie jest krótkotrwałym aktem, lecz raczej procesem, podczas którego ciało przechodzi wiele zmian fizjologicznych w celu wydania dziecka na świat. Zapoznaj się z wiedzą na temat jego głównych objawów, zawartą w poradnikach, a w razie potrzeby poproś lekarza o dodatkowe informacje i rady.

Czy mogę zadzwonić do lekarza, jeśli nie jestem całkowicie przekonana, że to już poród?

Tak. Lekarze często otrzymują telefony od kobiet, które nie mają pewności, czy poród się zaczął. Zapyta cię on, w jakich odstę­pach występują skurcze, czy w ich czasie możesz mówić, a tak­ że, czy odeszły ci wody. Powinnaś także powiedzieć lekarzowi, jeśli zauważyłaś, że dziecko mniej się rusza, masz jakiekolwiek krwawienie z pochwy, silne bóle głowy, zaburzenia widzenia oraz ciągły (a nie taki, który nasila się i słabnie) ból brzucha.

Co robić, gdy odejdą mi wody?

Po pierwsze, nie panikować! Podłóż sobie ręczniczek (najlepiej jednorazowego użytku), dzięki czemu zauważysz, jakiego kolo­ ru jest płyn. Objętość uchodzących wód płodowych może być różna - od małej strużki po spory strumień. Pamiętaj, że płyn owodniowy jest niemal przezroczysty, o lekko żół­tawym zabarwieniu, choć może też zawierać niewielką ilość krwi. Ponieważ pod koniec ciąży objętość wód płodowych wynosi nawet ok. 1 litra, możesz przeżyć lekki szok, gdy odejdą one w całości.

W takiej sytuacji na nic się przyda podpaska, bardziej odpowiedni będzie większy ręcznik. Choć może nie będziesz wyglądała szczególnie dumnie z taką ochrona, to okaże się ona  praktyczniejsza, zwłaszcza gdy niezbędna będzie jazda samochodem do szpitala. Jeśli tracisz nieco płynu co jakiś czas, to sprawdź koniecznie, czy nie jest to mocz; popuszczanie moczu bowiem wcale nie należy do rząd- I kości w późnej ciąży. Powinien cię niezwłocznie zbadać lekarz, niezależnie od tego, w którym tygodniu ciąży odejdą ci wody, ponieważ od tej pory ochrona płodu przed zakażeniami stanowczo się zmniejszyła.

W jednym szpitalu zabiorą cię od razu na oddział porodowy, w innym - zbadają w klinice prenatalnej.

Jak zadbać o siebie we wczesnej fazie porodu?

Przede wszystkim należy pić dużo płynów. Część kobiet ma wtedy ochotę na jedzenie - można zaspokoić głód, ale należy wystrzegać się pokarmów ciężko strawnych. [Jedzenie i picie w czasie, gdy poród już się zaczął, nie jest dobrym pomysłem. W razie konieczności wykonania znieczulenia ogólnego pełny żołądek stanowi ogromne zagrożenie.) Na bóle pomaga czasem ciepła kąpiel lub ciepły prysznic, a także masaż pleców w pozycji pochylonej do przodu. Jeśli możesz, postaraj się odpocząć, bo wkrótce czeka cię ciężkie zadanie!

Czy mogę mieć skurcze, a jeszcze nie rodzić?

Tak. Z porodem fałszywym mamy do czynienia wtedy, gdy nie ma rozwarcia szyjki macicy (lekarz lub położna sprawdzą to podczas badania). Skurcze są wówczas nieregularne oraz nie nasilają się, a na bóle pleców czy brzucha pomaga kąpiel lub masaż.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!