Jeśli masz do dyspozycji pieniądze, które możesz zaoszczędzić, nie zostawiaj ich w domu lub na zwykłym rachunku bankowym. Jest to po pierwsze bardzo niebezpieczne, a po drugie, jeśli włożysz pieniądze na lokatę, możesz na tym jeszcze zarobić.

Przynajmniej raz w życiu każdy posiada w swoim rękach większą kwotę pieniędzy, którą uzyskał, na przykład jako prezent ślubny, urodzinowy, odziedziczył, wygrał lub po prostu na nie zapracował. Dobrze jest przemyśleć właściwe ulokowanie pieniędzy, jeśli nie mamy już wcześniej wymyślonego celu przeznaczenia pieniędzy. Warto w tym przypadku skorzystać z lokaty terminowej, która będzie bezpiecznym sposobem jak nie wydać tych środków finansowych na bieżące potrzeby konsumpcyjne i zachować je na gorsze czasy lub na specjalną okazję. Dodatkowym atutem lokowania pieniędzy na lokacie jest możliwość zarobienia na odsetkach.

Co to jest lokata i czym się charakteryzuje?

Lokata jest umową zawieraną między bankiem a klientem, przedmiotem której jest ulokowanie środków finansowych na czas określony i z określonym oprocentowaniem. Bank wypłaca po wyznaczonym okresie wpłacony kapitał wraz z odsetkami. Lokaty dzielą się na odnawialne i nieodnawialne, w zależności od możliwości przedłużania podpisanej umowy. Zakończenie okresu trwania lokaty nieodnawialnej związane jest z wypłatą klientowi wpłaconych środków z odsetkami bez możliwości jej kontynuowania. W ofercie banków można znaleźć lokatę: standardową/ terminową, rentierską, progresywną, dynamiczną, automatyczną, negocjowaną, overnight, e-lokatę, call.

Czas trwania lokaty może wynosić od kilku dni do kilkunastu miesięcy. Warto jednak wiedzieć o tom, że oprocentowanie wypłacane jest w skali roku. Inwestowanie w lokaty uważa się za bezpieczniejsze niż na przykład we fundusze, ale przynosi mniej zysków.

Twoja Ocena