Tabletki przeciwbólowe - co powinieneś o nich wiedzieć
Tabletki przeciwbólowe - co powinieneś o nich wiedzieć
Każdy odczuwa co jakiś czas ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Najczęściej boli nas głowa, rzadziej kręgosłup i brzuch. Co trzeci chory nigdy w takiej sytuacji nie idzie do lekarza, bo leczy się dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi.

Zażywamy tak wiele tego typu preparatów, że zajmujemy pod tym względem trzecie miejsce na świecie. Ważny związek, NIE NAZWA LEKU Zdarza się, że gdy jeden środek nie działa, bierzemy lek o innej nazwie, mając nadzieję, że ten pomoże. Gdy ból nie ustępuje, zażywamy kolejny. - A w ten sposób można doprowadzić do groźnego w skutkach przedawkowania Bardzo często leki o różnych nazwach to dokładnie te same substancje czynne. Najbardziej popularny  paracetamol  występuje aż w kilkudziesięciu lekach o różnych nazwach handlowych (np. Paracetamol, Panadol, Codipar, Calpol, Paramol). Wystarczy 12 tabletek tego środka w ciągu dnia, by doprowadzić do przedawkowania i zatrucia. Lekarze zajmujący się leczeniem pacjentów z przewlekłymi  pacjentów z migreną i bólami głowy, twierdzą, że  do szpitali bardzo często trafiają osoby, które przez cale życie zażywały leki o różnych nazwach handlowych, a tym samym składzie chemicznym. Nigdy nawet nie pomyślały, że to ten sam lek.  Do przedawkowania leku może także doprowadzić nasza niecierpliwość - środki  przeciwbólowe potrzebują co najmniej kilkunastu minut, a zazwyczaj nawet około pól godziny, by zacząć działać. Czasem często zażywamy kolejną dawkę, zanim poprzednia zacznie działać.

Mniej i bezpieczniej

 Ze wszystkich leków przeciwbólowych najbezpieczniejszy jest paracetamol. Mimo to także jego przedawkowanie może prowadzić do nudności, zgagi, a nawet uszkodzenia wątroby. Groźniejsze dla przewodu pokarmowego czy nerek są niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. popularny ibuprofen.  Należy pamiętać, że tylko niektóre leki z tej grupy skutecznie działają na konkretnych chorych. Które? To stwierdza się metodą prób i błędów, ale pod okiem lekarza. Według dr Wysockiej-Bąkowskiej, w zwalczaniu bólu skuteczne są leki, które łączą paracetamol z innymi środkami przeciwbólowymi lub przeciwzapalnymi np.: aspiryną, kodeiną czy pyralginą. Jednak w przypadku tak silnych środków konieczna jest duża ostrożność przy ich zażywaniu. Kobiety często biorą w pierwszych dniach menstruacji  duże ilości ibuprofenu albo aspiryny, a tymczasem te dwa związki zwiększają krwawienie. Lepszym lekiem dla kobiet w czasie okresu jest paracetamol. W przypadku bólów brzucha najlepiej łączyć lek przeciwbólowy z rozkurczowym

Nie zwlekaj

Kupując preparat dostępny bez recepty najlepiej jest poprosić farmaceutę o poradę. - Trzeba go poinformować, jakie leki już stosowaliśmy, na jakie choroby przewlekle cierpimy, na co jesteśmy uczuleni. To niezwykle ważne, bo nawet z pozoru niewinny lek, w połączeniu z innymi, może spowodować katastrofę.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!