Tajemnice obcych wywiadów: CIA
Tajemnice obcych wywiadów: CIA
CIA czyli Centralna Agencja Wywiadowcza to bodaj najbardziej znany na świecie skrót oznaczający rządową agencję wywiadowczą. Ta amerykańska organizacja działa od 1947 roku, powołana została przez prezydenta Harry'ego Trumana w celu gromadzenia i analizy informacji o rządach i sytuacji obcych państw.

Wielokrotnie CIA inwigilowała osoby prywatne mające doniosłe znaczenie i wpływ na sprawy wagi państwowej zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w krajach sprzymierzonych oraz u politycznych wrogów Ameryki. Ranga i znaczenie agencji wywiadowczej znacznie wzrosło w czasach Zimnej Wojny. Po zakończeniu II wojny światowej sytuacja polityczna nadal była napięte, a działania podejmowane przez agentów CIA miały największe znaczenie dla losów całego ówczesnego świata.

Rywalizacja pomiędzy CIA i KGB była widoczna gołym okiem. Jeden i drugi obcy wywiad starał się przeniknąć na tereny za żelazną kurtyną. Początkowo amerykańska agencja wywiadowcza nie odnosiła zbyt wielu sukcesów na tym polu. Zbudowanie prężnej siatki działającej na terenie Związku Radzieckiego to dla CIA nie lada zadanie zwłaszcza w czasach wyścigu zbrojeń i prac naukowców radzieckich nad zbudowaniem bomby atomowej. Przez długie lata zdobywanie wiadomości na ten temat i przeciwdziałanie działaniom radzieckiej agencji wywiadowczej stanowiło priorytet działań CIA. W pewnym okresie CIA budowało siatkę powiązań w krajach bloku wschodniego w tym również w Polsce współpracując przez kilka lat z organizacją podziemną Wolność i niezawisłość. Z najbardziej znanych operacji w tych latach należy wymienić Operację Gold. Miała ona za zadanie zbudowanie podziemnego tunelu łączącego Berlin Wschodni i Zachodni. Jego zadaniem było umożliwienie podsłuchu rozmów dowódców i komunikatów rozsyłanych między posterunkami radzieckimi. Budowa tunelu trwała około pół roku, operacja spełniała swoje zadanie przez niecały rok, po tym czasie tunel został odkryty przez stronę radziecką. Historia „współpracy” CIA i KGB to historia ciągłych donosów, zdrad i odkryć czyjejś niewierności politycznej. To również rzucane przez drugą stronę fałszywe podejrzenia i deklasowanie strategicznych agentów po obu stronach barykady.

Do strategicznych celów Central Intelligence Agency przez długi należało oddalenie od władzy Fidela Castro. Jak pokazuje historia wielokrotne próby zamachów nie zakończyły się sukcesem. Operacji związanych z Kubą CIA przeprowadziła wiele, do tych o największym znaczeniu doszło podczas kryzysu kubańskiego, kiedy to dzięki informacjom pozyskanym przez agencję Związek Radziecki został zmuszony do wycofania radzieckich pocisków rakietowych z ładunkami nuklearnymi.

Pomimo zdecydowanie bardziej spokojnej sytuacji politycznej Stanów Zjednoczonych również dziś CIA odgrywa duże znaczenie w polityce międzynarodowej. Jedna z ostatnich znanych szerokiemu odbiorcy akcji CIA to sfingowany program szczepień przeprowadzonych w 2011 roku w Pakistanie, a mający na celu pobranie materiału DNA członków rodziny Osamy Bin Ladena. Dzięki zaangażowaniu miejscowego lekarza udało się przeprowadzić masowe, darmowe szczepienie mieszkańców miasta Abbottabad zdobywając kod genetyczny członków rodziny terrorysty.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!