Testy krwi pozwalające wykryć raka na lata wcześniej niż dotychczas
Testy krwi pozwalające wykryć raka na lata wcześniej niż dotychczas
Im szybciej tym lepiej: Pierwsze bazowane na proteinach testy krwi mogą wykryć raka piersi o całe lata wcześniej niż jest to możliwe obecnie, pomagając tysiącom kobiet rozpocząć leczenie w bardzo wczesnej fazie jego rozwoju.

Nowy test krwi zapewnia wykrycie raka oraz choroby Alzheimer'a na długo zanim zdążysz zachorować. Najważniejszym czynnikiem w leczeniu jest wczesne wykrycie choroby. Biotechnologiczna firma Power3 Medical Products, z siedzibą w Huston w stanie Texas, stworzyła prosty, stosunkowo tani test krwi na wykrywanie raka piersi oraz chorób układu nerwowego takich jak Alzheimer i Parkinson. Test pozwala rozpoznać chorobe w momencie pojawienia się jej w organizmie pacjenta - wiele lat wcześniej niż pozwalają na to nawet najbardziej zaawansowane technologicznie obecnie stosowane metody. "Z naszymi testami, nie musisz czekać przez 6 czy 10 lat by wykryć problem", twierdzi dyrektor generalny Steven Rash.


Test firmy Power3 jest pierwszym odkryciem-diagnozą, jaka wyłoniła się z szybko rozwijającej się gałęzi nauk genetycznych, proteomiki, dziedziny mającej na celu badanie białek. Geny zawierają instrukcje, których wykonywaniem zajmują się dalej białka, więc pomimo testów genetycznych potrafiących określić czy dana osoba posiada gen zwiększający jej lub jego ryzyko zachorowania na specyficzną chorobę (przykładowo, kobiety posiadające uszkodzone geny BRCA1 lub BRCA2 mają bardzo dużą szansę na pojawienie się raka piersi). Testy krwi Power3 potrafią ustalić czy dany nie jest taki jaki być powinien, a zatem czy dana choroba ma spore szanse na zaatakowanie naszego organizmu, na długo przed pojawieniem się fizycznych objawów.

Nowa metoda jest o wiele mniej inwazyjna niż mamogram czy biopsja. Lekarz pobiera próbkę krwi pacjenta i wysyła ją do laboratorium, gdzie naukowcy wyszukują pewnych 22 protein, których mutacje są identyfikowane z możliwością istnienia w organizmie wczesnego stadium raka piersi. Początkowo test debiutował w 40 różnych klinikach, w których pierwszeństwo miały kobiety przed czterdziestką z wysokim genetycznie(bazując na zachorowaniach w rodzinie) uwarunkowanym ryzykiem zachorowania, ponieważ gęstość ich tkanki piersiowej sprawia iż metoda momografii staje się mało efektywna.

"Proetomika jest wielką szansą. Wcześniejsze diagnozy oraz indywidualne terapie nad którymi pracujemy zmieniają ówczesną medycyne", komentuje Lance Liotta, badaczka z Universytetu George Mason'a. Firma jest w trakcie zatwierdzania podobnych testów dla chorób Parkinsona i Alzheimera, których wykrycia można być pewnym aktualnie tylko dzięki autopsji. Testy mają pojawić się w przyszłym roku.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!